سی فور، واحد نمونه استاندارد در سال ۱۴۰۲

در مراسم نکوداشت روز جهانی استاندارد و روز ملی کیفیت و تقدیر از واحدهای تولیدی نمونه استان اصفهان که شنبه ۲۰ آبان ماه در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی برگزار شد، هلدینگ فناورپلاستیک سپاهان مفتخر به دریافت تندیس و لوح واحد نمونه استاندارد شد.

در این روز، از ۱۲ واحد صنعتی نمونه استاندارد تقدیر و تجلیل شد و محمود فرمانی، مدیر کل استاندارد در اصفهان اظهار داشت: «این واحدهای صنعتی استان، امسال محصولی با کیفیت مطابق با استانداردهای کیفیت در زمینه تولید محصولاتی همچون شیمیایی، لوازم خانگی، مواد غذایی و خودرویی و برق و الکترونیک تولید کرده‌اند.»

مجموعه فناورپلاستیک استان اصفهان در سال ۱۳۸۴ با هدف تولید اجزا ساختمان از جنس upvc، pvc و wpc فعالیت خود را در شهرک صنعتی نجف‌آباد واقع در استان اصفهان آغاز کرد و در حال حاضر در مساحتی بیش از ۱۲۰۰۰۰ متر مربع و با بهره‌گیری از بزرگترین مجموعه خطوط اکستروژن به عنوان یکی از تولیدکنندگان متخصص و پیشتاز در زمینه قطعات پلیمری ساختمانی در کشور شناخته می‌شود و شش برند سی‌فور( تولیدکننده پروفیل upvc)، سی‌وین، سی‌پان، سی‌در، سی‌پان سایدینگ وEMT زیر مجموعه این هلدینگ هستند. این مجموعه توانسته با رعایت استانداردهای ملی و بین‌المللی، به عنوان نمونه ملی استاندارد در استان اصفهان انتخاب شود. این شرکت در زمینه‌ای که فعالیت می‌کند از پیشگامان رعایت استانداردهای ملی و بین‌المللی است و با کسب این عنوان، نشان داد که در مسیر تعالی و پیشرفت، همواره به رعایت استانداردها و کیفیت محصولات و خدمات خود توجه ویژه دارد.

استانداردها، ضامن کیفیت محصولات و خدمات هستند و رعایت آن‌ها، موجب افزایش رضایت مشتریان و بهبود جایگاه شرکت‌ها در بازار می‌شود. فناورپلاستیک سپاهان با استقرار سیستم مدیریت کیفیت، اجرای آزمایش‌های کنترل کیفیت، آموزش کارکنان در زمینه استانداردها و تولید محصولات و ارائه خدمات مطابق با استانداردها، توانسته است به این موفقیت دست یابد.

این موفقیت، نشان‌دهنده توانمندی مجموعه در رعایت استانداردها و تولید محصولات و ارائه خدمات باکیفیت است. این مجموعه با کسب این عنوان، گامی مهم در راستای توسعه استانداردسازی در استان اصفهان برداشته است.

اهمیت استانداردها در تولید و ارائه خدمات

استانداردها، مجموعه‌ای از قواعد و مقررات هستند که برای دستیابی به یک هدف مشترک، تدوین می‌شوند. استانداردها در زمینه‌های مختلف، مانند تولید، ارائه خدمات، بهداشت و محیط زیست، کاربرد دارند. رعایت استانداردها، مزایای زیادی برای شرکت‌ها و مشتریان دارد. از جمله این مزایا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • افزایش کیفیت محصولات و خدمات

  • کاهش ریسک‌های ناشی از تولید و ارائه خدمات

  • افزایش رضایت مشتریان

  • بهبود جایگاه شرکت‌ها در بازار

سی فور، واحد نمونه استاندارد در سال ۱۴۰۲

اقدامات مجموعه برای کسب عنوان نمونه ملی استاندارد

سی‌فور تولیدکننده پروفیل یو پی وی سی برای کسب عنوان نمونه ملی استاندارد، اقدامات زیر را انجام داده است:

  • استقرار سیستم مدیریت کیفیت

کنترل کیفیت امری تعیین کننده در تولید است که تمامی فرایندهای انجام شده در مجموعه را صحه‌گذاری می‌کند. این واحد از شرکت‌های تولیدی، حکم قلب تپنده را داشته که مدام اکسیژن موردنیاز را برای ادامه حیات به اعضا مجموعه پمپاژ می‌کند و لذا اهمیت و تأثیرگذاری آن در بخش‌های مختلف مجموعه بسیار مهم و مشهود است. در قلب مجموعه فناورپلاستیک سپاهان هم واحد کنترل کیفی قرار دارد. این واحد به صورت مستقل و دور از تأثیرات محیطی، فعالیت می‌کند. آزمایشگاه این مجموعه که در سال ۱۳۹۰ تأسیس شده است، امکان ارائه خدمات به کلیه مشتریان درون و برون سازمانی را دارد.

  • اجرای آزمایش‌های کنترل کیفیت

از وظایف این مجموعه می‌توان به بررسی فرایندهای اجرایی تولید، بررسی فرمولاسیون و کنترل عمل میکسینگ در دماهای بهینه، بررسی وضعیت ظاهری، بررسی ویژگی‌های مکانیکی و فیزیکی محصول و حتی نحوه بسته بندی، چیدمان و نگهداری اشاره کرد. این واحد در مجموعه فناور پلاستیک هم فعالیت‌های خود را بر پایه دانش‌های تخصصی خود و شناختی که به صورت تجربی از طریق کار با دستگاه‌ها به دست آورده است، پایه گذاری کرده است. برای مثال با بررسی فرمولاسیون از طریق نتایج آزمون در آزمایشگاه، کیفیت محصول را بهبود بخشیده و زمان و دمای مناسب برای عمل میکسینگ را به دست می‌آورد. الگوی اصلی و علمی فعالیت‌های این واحد متشکل از مجموعه استانداردهایی است که بیان خواهد شد. این استانداردها شامل مطالبی هستند که نحوه انجام آزمون‌های مختلف، برای بررسی ویژگی‌های موردانتظار و پذیرش اینگونه محصولات را بیان می‌کنند. کنترل کیفیت طراحی، موضوعی است که به عنوان شاخه‌ای مستقل عمل کرده و نحوه طراحی قالب‌ها و مقاطع تولیدی را کنترل می‌کند و می‌تواند مقاطع را بهبود بخشیده یا کلاً جایگزین کند. مجموعه استانداردهای سری ایزو که با عنوان استانداردهای مدیریت کیفیت معروف هستند نیز یک اهرم قوی برای فعالیت بهینه این واحد هستند.

  • آموزش کارکنان در زمینه استانداردها

مجموعه فناورپلاستیک سپاهان به‌منظور افزایش آگاهی کارکنان در زمینه استانداردها، دوره‌هایی آموزشی را برای آن‌ها برگزار می‌کند. این دوره‌ها، کارکنان را با استانداردهای ملی و بین‌المللی آشنا می‌کند و به آن‌ها کمک می‌کند تا در رعایت استانداردها مشارکت داشته باشند.

  • تولید محصولات و ارائه خدمات مطابق با استانداردها

همان طور که گفتیم، این مجموعه محصولات و خدمات خود را مطابق با استانداردهای ملی و بین‌المللی تولید و ارائه می‌دهد. این امر، موجب افزایش کیفیت محصولات و خدمات این شرکت شده است. استانداردهای به کار رفته در امر تولید و کنترل کیفیت، مجموعه‌ای از استانداردهای ملی و بین المللی بوده که به نوعی یکسان هستند. استاندارد خارجی اولیه که در کشور ایران نیز به عنوان منبع اصلی مورداستفاده قرار گرفت و به استاندارد ملی تبدیل شد، استاندارد کشور آلمان به شماره DIN16830;91 است. این استاندارد در مجموعه استانداردهای ملی ایران با شماره ISIRI6840 تدوین شده است. این استاندارد اولین استاندارد ملی ایران در زمینه پروفیل‌های H-PVC است و علی رغم اینکه استاندارد کاملی است، در برخی آزمون‌ها دارای نقاط ضعف بود و لذا استاندارد جدیدی با استفاده از استاندارد مرجع EN12608:2003 تدوین شد و با شماره ISIRI12291 منتشر شد. استانداردهای دیگری نیز در سطح ملی وجود دارند که در واقع روش‌های انجام آزمون‌های همین دو استاندارد هستند.

آزمون‌های به کار رفته در کنترل کیفی پروفیل‌های درب و پنجره سی‌فور هم مبتنی بر استانداردهای گفته شده هستند که توانسته‌اند با تجهیز آزمایشگاه‌ تمامی ویژگی‌های ظاهری و باطنی پروفیل را مطابق با استانداردها مورد ارزیابی قرار ‌دهند. آنچه مسلم است این است که بسیاری از تجربیات و نکات پیرامون انجام آزمون‌ها در متون مربوطه موجود نیست و به صورت تجربی به دست آمده است.

آزمایشگاه ما همکار اداره استاندارد ایران است

در سال ۱۳۹۰، هلدینگ فناورپلاستیک سپاهان آزمایشگاهی را برای انجام آزمون‌های مرتبط با محصولات پی وی سی سخت مانند پروفیل upvc در و پنجره، دیوارپوش upvc و … تأسیس کرد. هدف این آزمایشگاه، بهبود کیفیت و قابلیت اطمینان محصولات پی وی سی با رعایت استانداردهای ملی و بین المللی است.

آزمایشگاه سی فور با تجهیزات و دستگاه‌های لازم در این حوزه مجهز شده و با رعایت استانداردهای ISO/IEC 17025-2005 و روش‌های آزمون ملی و بین المللی، قادر به انجام تست بر روی محصولات مرتبط است. اداره استاندارد هم پروفیل‌های شرکت‌های دیگر را برای بررسی و ارائه نتیجه به این آزمایشگاه ارسال می‌کند.

این آزمایشگاه نیز قادر به انجام انواع آزمون‌ها بر روی پروفیل‌های در و پنجره upvc با استفاده از استانداردهای ملی شماره 12291 و 16840 ایران و روش‌های آزمون این دو استاندارد است.

سی فور، واحد نمونه استاندارد در سال ۱۴۰۲

اهمیت این موفقیت برای صنایع فناورپلاستیک سپاهان (سی فور)

کسب عنوان نمونه ملی استاندارد، موفقیت بزرگی برای این مجموعه است. این موفقیت، نشان‌دهنده توانمندی این شرکت در رعایت استانداردها و تولید محصولات و خدمات باکیفیت است و هلدینگ فناورپلاستیک سپاهان با کسب این موفقیت، گامی مهم در راستای توسعه استانداردسازی برداشته است.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1842615

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =