اساتید برتر تدریس خصوصی فیزیک چه تکنیک‌های یادگیری را استفاده می‌کنند؟

 درس فیزیک یکی از اصلی‌ترین دروس علمی در سطح دبیرستان و دانشگاه است که به بررسی ماهیت و خصوصیات ماده و انرژی می‌پردازد. این رشته علمی به مطالعه پدیده‌های طبیعی از سطح اتمی تا کیهانی پرداخته و شامل مباحثی چون مکانیک، الکترومغناطیس، ترمودینامیک، نظریه نسبیت، مکانیک کوانتومی و بسیاری دیگر از مباحث است.

باتوجه به مباحث درس فیزیک، اغلب دانش‌آموزان با اکثر فصل‌های این درس چالش دارند. برای برخی، ترکیب فیزیک با ریاضیات و مشکلاتی که در بخش محاسبات دارد، موضوع چالشی بوده و برای برخی دیگر درک مباحث مفهومی فیزیک و یادگیری منطق پشت فرمول‌ها مشکلی بزرگ و حل نشدنی است.

قطعاً خیلی از مباحث فیزیک به صورت مشترک در بین دانش‌آموزان سخت و دشوار است اما به طور کلی هر شاگردی چالش‌های مخصوص به خود را در این درس دارد. بنابراین یکی از بهترین روش‌های آموزش فیزیک، تدریس خصوصی فیزیک است. یعنی روشی که مختص به خود دانش‌آموز و توانایی‌ها و درک او باشد. اما اینکه چرا تدریس خصوصی فیزیک بهترین نوع آموزش برای یادگیری این درس است و اینکه اساتید برتر تدریس خصوصی فیزیک چه ترفندهایی را برای یادگیری این درس به کار می‌برند، از مهم‌ترین نکاتی بوده که در این مطلب به آن‌ها پاسخ دقیق و کاملی داده خواهد شد.

چرا کلاس تدریس خصوصی فیزیک بهترین نوع آموزش است؟

در کلاس‌های تدریس خصوصی فیزیک، دانش‌آموزان زیادی شرکت می کنند که به دلیل مزایای زیر، می‌توانند چالش‌های فیزیک را پشت‌سر گذاشته و یادگیری این درس را به یکی از لذت‌بخش‌ترین تجربه‌های یادگیری خود تبدیل کنند.

توجه فردی و سفارشی‌سازی محتوا:

در کلاس‌های تدریس خصوصی فیزیک، معلم می‌تواند توجه کامل خود را به نیازها و سطح یادگیری دانش‌آموز اختصاص دهد. کلاس تدریس خصوصی فیزیک این امکان را فراهم می‌کند که محتوای آموزشی به‌طور خاص برای دانش‌آموز سفارشی‌سازی شود. یکی از بهترین مزیت‌های تدریس خصوصی فیزیک این است که معلم به ضعف‌ها، نیازها و خواسته‌های خاص هر دانش‌آموز توجه کرده و سپس براساس آن، منابع و ابزارهای تدریس خود را آماده می‌کند.

پیشرفت در سرعت فردی:

هر دانش‌آموزی سرعت یادگیری مخصوص به خود را دارد. در کلاس‌های خصوصی فیزیک، امکان پیشرفت با توجه به ریتم فردی دانش‌آموز وجود دارد، بدون اینکه تحت فشار هم‌گام شدن با دیگران باشد.

تمرکز بر نقاط ضعف:

معلم می‌تواند بر روی بخش‌هایی که دانش‌آموز در آن‌ها ضعف داشته تمرکز کند و از این طریق به او کمک کند که در مفاهیم دشوار فیزیک، بهتر عمل کند.

انعطاف‌پذیری زمانی و مکانی:

کلاس‌های تدریس خصوصی فیزیک، اغلب انعطاف‌پذیری بیشتری از لحاظ زمان و مکان داشته که می‌تواند برای دانش‌آموزانی که برنامه‌های دیگری نیز دارند، مفید باشد.

تقویت اعتماد به نفس:

دانش‌آموزان در محیط کلاس معلم خصوصی فیزیک، ممکن است احساس راحتی بیشتری کرده و بتوانند سؤالات خود را بدون ترس از قضاوت دیگران مطرح کنند. این امر به تقویت اعتماد به نفس آن‌ها در یادگیری کمک می‌کند.

تکیه بر روش‌های آموزشی متنوع:

معلم خصوصی فیزیک در کلاس‌های خصوصی می‌تواند از انواع روش‌های تدریس استفاده کرده تا به بهترین شکل، مطالب را به دانش‌آموز منتقل کند.

ترفندهای اساتید برتر تدریس خصوصی فیزیک برای یادگیری این درس

دانش‌آموزان و اساتید تدریس خصوصی بسیاری، خواهان این مورد هستند که از ترفندها و تکنیک‌های باکیفیت‌ترین اساتید تدریس خصوصی فیزیک، آگاه شوند. تکنیک‌هایی که در هر جلسه از کلاس خصوصی فیزیک، فرصت رشد و پیشرفت بیشتر را برای دانش‌آموز فراهم می‌کند. از جمله مهم‌ترین ترفندها و تکنیک‌های یادگیری در درس فیزیک، موارد زیر است:

استفاده از منابع و بهترین کتاب‌های فیزیک دنیا

اساتید برتر تدریس خصوصی از همان اولین جلسه بهترین منابع و کتب کمک درسی را به دانش‌آموزان خود معرفی می‌کنند. برای مثال برای مقطع کنکور، بهترین کتاب فیزیک کنکور برای افراد ضعیف را شناسایی کرده و به آن‌ها معرفی می‌کنند. کتاب‌هایی نظیر فیزیک جامع خیلی سبز (kheilisabz.com)، کتاب‌های فیزیک میکروطبقه‌بندی گاج (gajmarket.com) برای افراد ضعیف و کتاب‌های فیزیک نشرالگو (olgoobooks.ir) و مبتکران (mobtakeran.com) برای دانش‌آموزان پایه متوسط و سطح بالا مناسب است.

اما اساتید برتر تدریس خصوصی فیزیک تنها به کتاب‌های انتشارات مختلف ایران توجه نکرده و از محتواهای غنی برترین کتاب‌های فیزیک دنیا برای ارتقای کیفیت کلاس‌های خود استفاده می‌کنند. این کتاب‌ها می‌تواند شامل منابع آموزشی زیر باشد:

کتاب Feynman Lectures on Physics

 • سبک تدریس جذاب و به زبان ساده توسط یکی از برجسته‌ترین فیزیسینان قرن بیستم، ریچارد فاینمن Richard P. Feynman
 • پوشش گسترده از مباحث مختلف فیزیک به همراه نکات جالب و مسائل مهم.

کتاب University Physics with Modern Physics تالیف Hugh D. Young, Roger A. Freedman

 • شامل مباحث مدرن فیزیک به همراه تمرینات و مسائل برای تثبیت مطالب
 • ارائهٔ توضیحات کامل و واضح با تأکید بر تصاویر و نمودارها

https://lh7-us.googleusercontent.com/ARElyF-wZHoRZ_ac5-cpYiesgN_FMMTVR6VGSmXIWxecTBq-gAk8Rb33clEncQhaAuZhwx2vrdACbXUCYK9kpIkvt4xVYMhz9GbTzhnuAC8oKfu3XGI-H12PK9q8w9Lw0rVEH1iPZtGlSe0nm0bJju0

استفاده از روش‌های نوین تدریس خصوصی فیزیک

از بهترین تکنیک‌هایی که می‌توان در کلاس تدریس خصوصی فیزیک به کار برد، موارد زیر است:

 • تکنیک نمایش تعاملی (Interactive Demonstrations)

انجام آزمایش‌های عملی یا شبیه‌سازی‌ها برای جلب فعالیت دانش‌آموزان در فرآیند یادگیری.

برای مثال: انجام آزمایش ساده‌ای با یک زنجیره به عنوان یک پاندول ساده برای نمایش اصول ارتعاش و بحث در مورد عوامل مؤثر بر دوره آن.

 • تکنیک پرسش‌های سقراطی (Socratic Questioning)

تشویق به تفکر انتقادی با پرسش‌های مفصل برای تحریک گفتگو و راهنمایی دانش‌آموز به کشف راه‌حل‌ها.

مثال: پرسش‌هایی مانند «چرا یک منشور نور سفید را به رنگ‌های مختلف تجزیه می‌کند؟» برای تشویق دانش‌آموز به فکر کردن درباره پدیده تشدید.

 • تکنیک کاربرد در واقعیت (Real-Life Applications)

ارتباط مفاهیم فیزیک به سناریوها واقعی به منظور نشان دادن اهمیت عملی آن‌ها.

مثال: توضیح مفهوم اینرسی با بحث در مورد اینکه چرا مسافران هنگام شتاب گیری ناگهانی خودرو به عقب خم می شوند.

استفاده از ابزارهای آنلاین در کلاس‌های تدریس خصوصی فیزیک

یکی دیگر از ترفندهای اساتید تدریس خصوصی فیزیک این است که اطلاعات تدریس خود را همیشه به روز نگه می‌دارند. آن‌ها به این حقیقت پی‌برده که برای موفقیت در این حوزه، باید دائماً حرف جدیدی برای گفتن داشته باشند. از توضیحات جدید، روش‌های نوین تدریس و ابزارهای آنلاین و به روز دنیا برای تدریس خود استفاده کنند.

از جمله مهم‌ترین این ابزارها، می‌تواند پلتفرم‌ها و نرم‌افزارهای آموزشی زیر باشد:

PhET Interactive Simulations:

سایت PhET Interactive Simulations از دانشگاه کلرادو، شبیه‌سازهای تعاملی فیزیک را فراهم می‌کند که دانش‌آموزان می‌توانند با آن‌ها مفاهیم را درک کنند.

SmartPhysics:

یک پلتفرم آموزشی آنلاین است که با استفاده از تصاویر متحرک، ویدئوها و سوالات تعاملی، به یادگیری فیزیک کمک می‌کند.

Wolfram Alpha:

یک موتور محاسباتی قدرتمند که می‌تواند در حل مسائل ریاضی و فیزیکی کمک کند. از تکنیک‌های اساتید حرفه‌ای در تدریس فیزیک، این است که فقط به یک پلتفرم یا یک روش، شاگرد خصوصی فیزیک جذب نمی‌کنند. آن‌ها از پلتفرم‌های مختلف، مسیر تدریس خصوصی فیزیک را پیش می‌برند. یکی از این مسیرها همکاری با پلتفرم‌های بین‌المللی و الهام از اساتید برتر این سایت‌ها در زمینه تدریس فیزیک است.

پلتفرم‌هایی نظیر Wyzant، Chegg Tutors، Tutor.com، Varsity Tutors، Preply، Superprof، TakeLessons و MyTutor که به صورت آنلاین در سراسر دنیا رابط بین دانش‌آموزان و اساتید تدریس خصوصی دروس مختلف از جمله فیزیک هستند.

آموزش فیزیک آنلاین و حضوری در سایت تدریس خصوصی استادبانک

علاوه بر همکاری با پلتفرم‌های معتبر تدریس خصوصی در دنیا، در ایران نیز اساتید برتر فیزیک جذب سایت‌ ‌های معتبر تدریس خصوصی همچون استادبانک www.ostadbank.com)) می‌شوند. زیرا به این نکته وافق بوده که برای رشد در حوزه تدریس خصوصی فیزیک، باید با برترین اساتید فیزیک و برترین مجموعه‌های تدریس خصوصی همکاری کنند.

از مهم‌ترین مزیت‌های سایت تدریس خصوصی استادبانک برای دانش‌آموزان و اساتید موارد زیر است:

برای دانش‌آموزان :

 • انتخاب اساتید با توجه به نیازها
 • شفافیت قیمت تدریس خصوصی فیزیک
 • شناخت کافی از استاد قبل از تشکیل کلاس
 • انعطاف‌پذیری در انتخاب کلاس ( تدریس خصوصی آنلاین یا تدریس خصوصی در منزل و حضوری)

برای اساتید تدریس خصوصی فیزیک:

 • استفاده از ابزارهای باکیفیت تدریس (google meet، adobe connect، skyroom)
 • حفظ حریم خصوصی و اطلاعات محرمانه اساتید از دید کاربران سایت
 • نمایش در لیست پربازدیدترین‌ها در صورت فعال بودن استاد
 • ارتقاء مهارت‌ها و توانایی‌های شغلی اساتید در استادبانک
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1844489

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =