سوخو۳۵ یا اف۳۵؛ کدام یک پیروز نبرد است؟/ عکس

Su-۳۵ و F-۳۵ هواپیماهای جنگنده مدرنی هستند که برای ماموریت‌های مختلف ساخته شده‌اند و توسط کشورهای جداگانه پرواز داده می شوند. در حالی که این دو هواپیما شباهت‌هایی دارند، اما تفاوت‌های مهم متعددی نیز دارند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، Su-۳۵ ساخت روسیه یک هواپیمای جنگنده است که برای عملیات برتری هوایی ساخته شده است. این یک هواپیمای بسیار مانورپذیر است که مجهز به تجهیزات اویونیک و تسلیحات پیشرفته، از جمله سیستم راداری قوی و موشک های هوا به هوای مختلف است. می تواند به ۲.۲۵ ماخ برسد و تا ۳۶۰۰ کیلومتر برد داشته باشد.

از سوی دیگر، F-۳۵ یک هواپیمای جنگنده چند منظوره است که برای ایالات متحده و متحدانش در نظر گرفته شده است. می تواند عملیات هوا به هوا، هوا به زمین و جنگ الکترونیک را انجام دهد. این دستگاه دارای فناوری رادارگریز پیشرفته، مجموعه حسگر قدرتمند و سیستم های تسلیحاتی پیشرفته مختلف است. می تواند به ۱.۶ ماخ برسد و تا ۲۲۰۰ کیلومتر برد داشته باشد.

Su-۳۵ از نظر سرعت و برد بهتر از F-۳۵ عمل می کند، در حالی که F-۳۵ از نظر پنهان کاری و فناوری حسگر برتر عملکرد بهتری دارد. علاوه بر این، Su-۳۵ نسبت به F-۳۵ مانور پذیرتر است و برای قابلیت های رادارگریز و حسگر طراحی شده است.

Su-۳۵ عموماً از نظر هزینه های تهیه و نگهداری از F-۳۵ ارزان تر است. از سوی دیگر، F-۳۵ بسیار ماژولار و سازگار با یک پلت فرم واحد است که بسیاری از خدمات و کشورها می توانند از آن استفاده کنند. Su-۳۵ و F-۳۵ هواپیماهای جنگنده پیشرفته ای هستند که برای وظایف خاص و نیازهای عملیاتی توسعه یافته اند. انتخاب بین این دو با توجه به خواسته ها و اولویت های خاص کشور یا ارتش تعیین می شود.

Su-۳۵ یک هواپیمای جنگنده است که برای انجام وظایف با مانور بالا ساخته شده است. از سوی دیگر، F-۳۵ یک هواپیمای جنگنده چند منظوره است که قادر به نبرد هوا به هوا، حملات هوا به زمین و جنگ الکترونیک است. طراحی آیرودینامیکی آن دارای مشخصات پنهانی با سطح مقطع راداری کوچک است که تشخیص آن را برای سیستم های راداری دشمن دشوار می کند. این هواپیما همچنین دارای فناوری کنترلی پیشرفته است که کنترل و پایداری خوبی را در حالت های مختلف پرواز فراهم می کند.

Su-۳۵ برای پرواز با سرعت بالا و مانورپذیری بالا بهینه شده است، در حالی که F-۳۵ برای ویژگی های رادارگریز و پرواز مطمئن در موقعیت های مختلف پرواز بهینه شده است. موتورهای بردار بال و رانش با شیب تند Su-۳۵ به آن مزیت قابل توجهی در پیچ های G بالا و قابلیت مانور می دهد. به طور همزمان، سیستم کنترل برتر F-۳۵ و طراحی رادارگریز هواپیماها را قادر می سازد تا از شناسایی و درگیری با اهداف از فواصل دور جلوگیری کنند.

به طور کلی، Su-۳۵ و F-۳۵ طراحی‌های آیرودینامیکی متفاوتی دارند که متناسب با وظایف فردی و الزامات عملیاتی آن‌ها طراحی شده است، و هر دو هواپیماهای بسیار پیچیده و توانمند در نقش‌های مربوطه هستند.

سوخو۳۵ روسی یا اف‌۳۵ آمریکایی؟/ عکس

لاکهید مارتین F-۳۵ لایتنینگ II یک هواپیمای جنگنده چند منظوره نسل پنجم با یکی از مدرن ترین مجموعه حسگرهای جهان است که حسگرهای متعددی در آن با هم کار می کنند تا دید کاملی از میدان جنگ را به خلبان ارائه دهند.

متن کامل این گزارش را اینجا بخوانید.

۲۲۷۲۲۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1844502

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =