لقب جالبی که روس‌ها به پهپاد خون‌آشام اوکراین داده‌اند/ عکس

روزیاتو نوشت: این پهپاد چابک و سریع که شناسایی آن دشوار است به خاطر حملات شبانه خود به شهرت رسیده و نیروهای روسی به آن لقب بابا یاگا (Baba Yaga) داده اند.

بابا یاگا یک جادوگر شیطان صفت در افسانه های فولکلور اسلاوی است.

روز سه شنبه گذشته، وزارت دفاع اوکراین ویدیویی از هواپیمای بدون سرنشین ومپایر (خون‌ آشام) به اشتراک گذاشت. این ویدیوی کوتاه روی یک واحد پهپاد خاص به نام واحد کد ۹.۲ در خارج از باخموت تمرکز دارد و توضیح می دهد که اپراتورها از پهپادهای DJI Mavic – پهپادهای کوچکی که اوکراین مدت هاست از آن ها در طول روز استفاده کرده و گاهی اوقات مواد منفجره را با چسب به آن ها متصل می کند.

لقب جالبی که روس‌ها به پهپاد خون‌آشام اوکراین داده‌اند/ عکس

این پهپادها سرعت بالایی دارند – معمولا حدود ۲۳ متر در ثانیه – و محموله های انفجاری سنگین را به سمت اهداف دشمن حمل می کنند. این پهپاد با ظرفیت حمل ۱۵ کیلوگرم و مسافت پرواز تا ۱۰ کیلومتر، به کابوسی واقعی برای روس ها تبدیل شده است.

اوکراین می گوید بخشی از جذابیت خون آشام، تصویربرداری حرارتی آن است که به اپراتورها اجازه می دهد دشمنان را در شب شناسایی و هدف قرار دهند. برخی دیگر از پهپادها نیز قابلیت تصویربرداری حرارتی دارند، اما توانایی پرواز در طول روز و شب با بار انفجاری سنگین، خون آشام را به یک دارایی ارزشمند برای نیروهای پهپادی اوکراین تبدیل می کند.

هواپیماهای بدون سرنشین Vampire که در داخل اوکراین تولید می شوند، برای انداختن انواع مختلف مهمات بر روی نیروهای روسی استفاده می شوند، اغلب تانک ها را هدف قرار می دهند. آن ها همچنین یک انبار روسی را در نزدیکی باخموت در ماه اوت هدف قرار داده و ثابت شده است که در فرار از تلاش های نیروهای روسی برای جمینگ که در خطوط مقدم بسیار استفاده می شود، کارآمد هستند.

در ماه آگوست، میخایلو فدوروف، معاون نخست وزیر اوکراین در امور نوآوری، آموزش، علوم و فناوری، ویدیویی را منتشر کرد که اتاقی پر از پهپادهای خون آشام را نشان می داد. او گفت که ۲۷۰ فروند از این پهپادها به خطوط مقدم خواهند رفت تا «سربازان اوکراینی مان را در جریان عملیات ضد حمله پشتیبانی کنند».

لقب جالبی که روس‌ها به پهپاد خون‌آشام اوکراین داده‌اند/ عکس

فدوروف پیش از این در ماه ژوئن فیلمی را به اشتراک گذاشته بود که به گفته او یک هواپیمای بدون سرنشین خون آشام بود که کمک های بشردوستانه را به مردم در ساحل جنوبی رود دنیپرو که تحت اشغال روسیه است، می رساند.

پهپادها از همه نوع، از پهپادهای سرگرمی اصلاح شده گرفته تا سیستم های پیشرفته ساخته شده با ویژگی های نظامی، نقش بسزایی در جنگ اوکراین و شکل دادن به درگیری های مدرن ایفا می کنند. هر دو طرف هزاران فروند از آن ها را برای مراقبت، اصلاح آتشبار، بمباران و حملات یک طرفه به پرواز در می آورند و سربازان را مجبور کرده اند تا دائماً آسمان را زیر نظر داشته باشند.

۵۸۵۸

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1844663

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =