۲ نفر
۱۴ آذر ۱۴۰۲ - ۱۳:۴۹
ورود به سامانه سجام به‌صورت رایگان

«سجام» مخفف «سامانه جامع اطلاعات مشتریان» است. این سامانه توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، برای تسهیل دسترسی سرمایه‌گذاران به خدمات بازار سرمایه، راه‌اندازی شده است.

در این محتوا می‌توانید بیشتر با فرآیند ورود به سامانه سجام به‌صورت رایگان، احراز هویت سجام و ویرایش سجام خود در این سامانه آشنا شوید. تمام سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی که قصد فعالیت در بازار سرمایه رادارند، باید حتماً در سامانه سجام ثبت‌نام کنند؛ بدون ثبت‌نام در سجام، امکان دریافت خدماتی مانند خریدوفروش سهام یا صدور و ابطال واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری، وجود نخواهد داشت. با ثبت‌نام در سجام می‌توانید به‌صورت غیرحضوری، امور مربوط به بازار سرمایه را انجام داده و علاوه برافزایش امنیت سرمایه‌گذاری، هزینه‌های خود را نیز کاهش دهید. ثبت‌نام در سامانه سجام به‌صورت اینترنتی انجام‌شده و باید اطلاعات هویتی، فردی، شغلی، بانکی و شماره تماس خود را در سامانه وارد کنید.

فرآیند ثبت نام سجام

برای شروع فرآیند ثبت ‌نام سجام، به سایت سجام مراجعه کرده و در صفحه اصلی، روی گزینه «ثبت‌نام در سامانه سجام» کلیک کنید. در صفحه بعدی، متن «قوانین و مقررات سامانه سجام» را مطالعه و سپس گزینه «متوجه شدم» را انتخاب کنید. ثبت‌نام شما در سجام آغازشده و با طی کردن مراحل زیر می‌توانید آن را تکمیل کنید:

 1. واردکردن کد ملی و شماره تلفن همراه

ابتدا شماره تلفن همراه خود را بدون صفر وارد کنید. شماره باید حتماً به نام خودتان باشد و اگر زیر 18 سال هستید، می‌توانید از شماره ولی یا قیم خود استفاده کنید. سپس کد امنیتی را وارد کرده و «دریافت کد تأیید» را انتخاب کنید. کد تأیید ارسال‌شده را به همراه تعیین نوع مشتری (حقیقی یا حقوقی) و کد ملی خود در فرم بازشده را وارد و «تأیید» را بزنید.

 1. واریز هزینه ثبت‌نام

مبلغ کمی برای ایجاد کد سهامداری و تخصیص خودکار دارایی، به‌عنوان کارمزد دریافت می‌شود که باید به‌صورت آنلاین و از طریق درگاه‌های بانکی پرداخت کنید.

 1. ثبت اطلاعات شخصی

اطلاعات شخصی خود را وارد کرده و دقت داشته باشید که پر کردن قسمت‌های ستاره‌دار، الزامی است. این اطلاعات شامل موارد زیر می‌شود:

 • نام و نام خانوادگی

 • جنسیت و تاریخ تولد

 • نام پدر

 • شماره شناسنامه و کد ملی

 • محل تولد و محل صدور شناسنامه

 • سری و سریال شناسنامه

 • کد پستی محل سکونت

 1. تکمیل اطلاعات ارتباطی

اطلاعات مربوط به راه‌های ارتباطی خود را به‌صورت صحیح و واقعی وارد کنید. واردکردن اطلاعاتی نظیر کشور، استان، شهر، خیابان، کد پستی، شماره تلفن ثابت، شماره تلفن همراه و آدرس ایمیل الزامی است.

 1. تعیین کد سهامداری

در این مرحله کد سهامداری خود را در لیست مشخص‌شده وارد کنید. البته این بخش کاملاً اختیاری است و اگر کد سهامداری ندارید یا آن را فراموش کرده‌اید، می‌توانید این قسمت را خالی بگذارید.

ورود به سامانه سجام به‌صورت رایگان

 1. تکمیل اطلاعات شغلی

اطلاعات مربوط به کسب‌وکار خود را به شکل زیر وارد کنید:

 • عنوان شغل: اگر خانه‌دار هستید یا شاغل نیستید، می‌توانید اطلاعات مربوط به شغل را وارد نکرده یا از عناوین دانشجو، خانه‌دار و بیکار استفاده کنید.

 • نام شرکت یا موسسه: اگر شاغل هستید، نام شرکت یا سازمانی که در آن کار می‌کنید را وارد کرده و در غیر این صورت خالی بگذارید.

 • آدرس و تلفن: آدرس کامل شرکت یا سازمانی که در آن کار می‌کنید را وارد کرده و اگر خانه‌دار یا بیکار هستید، آدرس منزل را وارد کنید. برای افراد زیر 18 سال نیز آدرس محل سکونت، کافی است.

 1. واردکردن اطلاعات حساب بانکی

در این مرحله، باید اطلاعات مربوط به‌حساب بانکی به نام خود را وارد کنید. دقت داشته باشید که حساب‌های مشترک مورد تائید سجام نیست و سود حاصل از معاملات شما به این حساب واریز خواهد شد. ورود اطلاعاتی مانند نام بانک، شماره‌حساب و شماره شبا الزامی است.

 1. تکمیل فرآیند ثبت‌ نام سجام

در این مرحله، باید اطلاعات واردشده خود را تأیید کنید. برای این کار، تیک «می‌پذیرم» را زده و روی «ذخیره» کلیک کنید. مراحل ثبت‌نام اولیه شما در سجام تکمیل‌شده و طی 24 ساعت، پیامکی از طرف سجام شامل کد ده‌رقمی به همراه محل و زمان احراز هویت، برایتان ارسال می‌شود. این کد از طریق صفحه اول سایت سجام نیز قابل بازیابی است. پس از دریافت کد ۱۰ رقمی از طریق این پیامک، باید به یکی از روش‌هایی که در ادامه توضیح می‌دهیم، احراز هویت سجام خود را انجام دهید.

احراز هویت سجام

پس از تکمیل مراحل ثبت‌نام اولیه در سامانه سجام و دریافت کد ۱۰ رقمی، نوبت به احراز هویت می‌رسد. احراز هویت سجام به دو روش احراز هویت غیرحضوری و حضوری امکان‌پذیر است:

 1. احراز هویت غیرحضوری

احراز هویت غیرحضوری به‌صورت آنلاین و به‌راحتی از طریق تلفن همراه یا رایانه انجام می‌شود. برای این کار، می‌توانید به سامانه احراز هویت غیرحضوری یکی از کارگزاری‌های بورس مانند کاریزما مراجعه کرده و مراحل زیر را به‌صورت رایگان، طی کنید:

 • ورود به‌حساب کاربری کارگزاری کاریزما

 • تائید اطلاعات هویتی: در صورت نیاز، می‌توانید نام و نام خانوادگی خود را ویرایش کرده و روی گزینه «مرحله بعد» کلیک کنید.

 • انتخاب احراز هویت غیرحضوری: اگر بیش از ۱۸ سال سن دارید و کارت ملی هوشمند خود یا گواهی موقت را دریافت کرده‌اید، روی گزینه «مرحله بعد» کلیک کنید. در غیر این صورت، باید به یکی از دفاتر پیشخوان منتخب کارگزاری کاریزما مراجعه کنید.

 • واردکردن کد ۱۰ رقمی سجام و دریافت پیامکی به همراه کد تائید.

 • واردکردن کد تائید 5 رقمی ارسال‌شده به شماره همراه شما.

 • واردکردن سریال کارت ملی: سریال پشت کارت ملی هوشمند خود یا شماره پیگیری گواهی موقت آن را وارد کنید.

 • بازبینی مشخصات فردی

 • بارگذاری امضا: با خودکار آبی یا مشکی روی یک صفحه سفید بدون خط و تاخوردگی امضا کرده و عکس آن را بارگذاری کنید.

 • تائید امضا: تصویر امضای شما نمایش داده می‌شود. می‌توانید در صورت لزوم از «بارگذاری مجدد»، استفاده کنید و در غیر این صورت گزینه «مرحله بعد» را انتخاب کنید.

 • ارسال فیلم: یک فیلم از خودتان ضبط کرده و در آن، جمله‌ای که به‌صورت تصادفی نمایش داده می‌شود را در مکانی آرام به‌صورت واضح بخوانید. فیلم را بدون عینک و کلاه ضبط کرده و پوشش مناسبی داشته باشید.

 • تائید تعهدنامه: پس از تائید تعهدنامه مربوط به کارگزاری، احراز هویت سجام شما به پایان رسیده و نتیجه آن حداکثر تا ۲ روز کاری از طریق کارگزاری مربوطه ارسال می‌شود.

ورود به سامانه سجام به‌صورت رایگان

 1. احراز هویت حضوری

برای احراز هویت حضوری، باید به یکی از مراکز منتخب احراز هویت سجام مراجعه کنید. این مراکز در سراسر کشور وجود داشته و می‌توانید با مراجعه به سایت سجام، نزدیک‌ترین مرکز به محل سکونت خود را پیدا کنید. برای احراز هویت حضوری، باید کارت ملی هوشمند یا گواهی موقت آن را به همراه کد ۱۰ رقمی سجام ارائه دهید. هزینه دریافتی برای احراز هویت حضوری در هر مرکز متفاوت است.

ویرایش سجام

برای ویرایش سجام شامل اطلاعات هویتی و ارتباطی باید از قبل احراز هویت را انجام داده باشید و سپس مراحل زیر را طی کنید:

 1. ورود به سایت سجام

 1. مراجعه به بخش ویرایش اطلاعات

 1. درج شماره موبایلی که هنگام ثبت‌نام وارد کرده بودید و دریافت کد تائید

 1. درج کد تائید، انتخاب نوع مشتری و ورود کد ملی در فرم بازشده

 1. ویرایش سجام: فرم اطلاعات شناسایی شما به نمایش درمی‌آید. با کلیک روی کلمه «ویرایش» که در قسمت‌های مختلف فرم قابل‌مشاهده است، می‌توانید اطلاعات سجام را ویرایش کنید.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1844862

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =