رئیسی: ردصلاحیت شدگان اگر اعتراض دارند، به هیات های نظارت مراجعه کنند /قالیباف: کسانی دوست دارند اختلاف سلیقه، تبدیل به اختلاف بین قوا شود

ایسنا نوشت: رئیس‌جمهوری با اشاره به انتخابات پیش‌رو، تأکید کرد: دولت و وزارت کشور مجری انتخابات است و ناظر آن شورای نگهبان است. هیئت‌های اجرایی صلاحیت‌ها را بررسی و نهایتاً هیئت‌های نظارت آن را تایید می‌کنند و بخشداران، فرمانداران و استانداران دخالتی در این زمینه نباید داشته باشند. کسی هم اعتراض دارد به هیئت‌های نظارت مراجعه کند. در دولت این امر اعلام شده و اصل بر صلاحیت است مگر این‌که دلیلی اعلام شود.

سید ابراهیم رئیسی صبح امروز (سه‌شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲) برای تقدیم لایحه بودجه ۱۴۰۳ به مجلس شورای اسلامی رفت و در دفاع از بودجه ۱۴۰۳ در صحن پارلمان سخنرانی کرد.

در جریان این سخنرانی، رئیس قوه مجریه با اشاره به جلسه دیروز که همراه رئیس جمهور کوبا با رهبر انقلاب داشتند، اظهار کرد: «من باید از همین جایگاه از محبت و بزرگواری ایشان به خاطر حمایت‌ها و هدایت‌هایشان از همه نهادها به ویژه از دولت، واقعا تشکر کنم. در جلسه‌ای که خدمت رهبر فرزانه انقلاب بودیم ایشان فرمودند این دولت، دولت کار و فعالیت است و امیدوارم این قراردادها و سندهایی که بین شما امضاء شده، اجرایی شود. این کلام نورانی ایشان است. این افتخاری برای دولت است که ایشان صفت کار و فعالیت را به دولت دادند و فرمودند این دولت را دولت کار و فعالیت می‌دانم.»

خبرهای رئیسی درباره حقوق بازنشستگان و کارمندان، افزایش مالیات حقوق بگیران و ...

بیانات رهبر انقلاب درباره تشکیل ائتلاف جهانی برابر آمریکا و غربی‌ها/صداقت و جدیت انقلابی، وجه مشترک دو انقلاب کوبا و ایران است

دولت و مجلس؛ موفقیت‌ها و کاستی‌ها به نام همه ما خواهد بود

همچنین به گزارش ایسنا، سیدابراهیم رئیسی که برای دفاع از لایحه بودجه ۱۴۰۳ در صحن علنی مجلس حضور یافته بود،  در نشست مشترک دولت و مجلس به مناسبت روز مجلس نیز اظهار کرد: تبادل نظر بین دولت و مجلس اهمیت دارد. همه ما بر یک کشتی سوار هستیم. قضاوت و داوری مردم هم همین خواهد بود، اگر موفقیتی باشد برای همه ما خواهد بود و اگر کاستی وجود داشته باشد به نام همه ما خواهد بود. هم شما در مجلس و حوزه انتخابیه و هم ما در دولت در معرض قضاوت مردم قرار داریم.

در نظام جمهوری اسلامی بن‌بست وجود ندارد

وی افزود: ما باید برای امور اولویت‌گذاری کنیم. پس رفع نیازها با نگاه به اولویت‌ها باید انجام شود. در مواردی که تشخیص دولت این است که کار با کسب مجوز مجلس باید انجام شود هم پیش‌بینی دو فوریت و هم سه فوریت در قانون وجود دارد. این فوریت‌ها برای برون‌رفت از تنگاهاست.

رئیسی ادامه داد: ما معتقدیم در نظام جمهوری اسلامی بن‌بست وجود ندارد ما در این دولت معتقدیم که اگر چاله‌ای در مسیر مشاهده کردیم باید چاره کنیم و اگر مسئله‌ای دیدیم باید حل مسئله کنیم نه این‌که بگویم دولت قبلی چنین بود و دولت قبلی چنان کرد. مردم باید ببینند که ما اراده کردیم مشکلات را حل کنیم نه این‌که از کنار آن بگذریم.

رئیس دولت سیزدهم یادآور شد: در یک منطقه‌ای پروژه‌ای ۲۰ سال معطل مانده است برخی می‌گویند این متعلق به گذشته است، باشد، بالاخره باید برای آن تعیین تکلیف کرد و مردم را منتظر نگذاشت. اگر هم این پروژه در آن زمان اصولی آغاز نشده باید این امر را هم به مردم توضیح دهیم. کارگاه‌های نیمه‌فعال و غیرفعال را هم باید فعال کنیم که این امر به اشتغال کمک می‌کند.

رئیسی با بیان این‌که «نظام پرداخت حقوق به اقشار مختلف از جمله معلمان و کارگران و کارمندان باید عادلانه باشد»، تصریح کرد: باید هرکس به هرآن‌چه حق اوست برسد. مردم از ما این را می‌خواهند چه از شما در حوزه انتخابیه و چه از ما، همه این را می‌خواهند که نظام عادلانه پرداخت برقرار شود. ما ۸۵ میلیون جمعیت داریم که همه آنان باید در برنامه‌ریزی‌ها دیده شوند و به حساب بیایند. ما مسئول توجه به جمهور و همه مردم هستیم.

کسری بودجه به نفع هیچکس نیست

وی تاکید کرد: تلاش کنیم همگی که کشور کسری بودجه نداشته باشد. موجب تورم و مشکلات می‌شود و به نفع هیچکس نیست هم شما در مجلس و هم ما در دولت در این زمینه تلاش کنیم. رهبری هم آن را ریشه همه مشکلات توصیف کردند.

رئیس دولت سیزدهم با اشاره به تصویب قوانین و تاکید بر توجه به زمان اجرای آن‌ها، اظهار کرد: در اجرای مصوبات هم باید زمانی در نظر گرفت؛ چراکه اگر در اجرا دقیق عمل نشود ممکن است این تصویب و اجرا کام را شیرین نکند. در موضوع معلمان که ۱۱ سال است به این موضوع چشم دوخته‌اند تا مشکل‌شان حل شود باید زمانی در نظر گرفته شود تا دقتی در نظر گرفته شود و حق کسی ضایع نشود. پس باید برای مجری زمان اجرا را در نظر گرفت وگرنه باز منجر به اعتراض می‌شود که خود آن زمان بیشتری را می‌گیرد. پس هم قانون درست باید مصوب شود و هم زمان اجرا باید مورد توجه باشد.

الگوی مناسب بین مجلس و دولت تعامل و همگرایی و هماهنگی است

رئیسی با تاکید بر این‌که «الگوی مناسب بین مجلس و دولت تعامل و همگرایی و هماهنگی است»، گفت: این هم معنایش این نیست که اگر نقدی که اصلاح‌گرانه از سوی نماینده‌ای به یک بخش اجرایی یا دولت دارد مطرح نشود، حتما به اصلاح امور دولت کمک می‌کند. ما بارها گفته‌ایم که نقد مصلحانه حتما به اصلاح کار دولت کمک می‌کند. ما حتماً از آن استقبال می‌کنیم و این سخنی نیست. بسیاری این را در سر داشتند و هم‌چنان ممکن است بر زبان جاری کنند که میان مجلس و دولت مسئله یا چالشی پدیدار شود تا بگویند این‌ها هم باهم دچار اختلاف و بگومگو شدند.

وی تصریح کرد: ضمن حفظ جایگاه نمایندگان مجلس، دولت و دستگاه‌های مختلف ما حسرت این‌که روزی ببیند بین دولت و مجلس اختلافی ایجاد شود را به دل آنان خواهیم گذاشت. ما گفت‌وگو و جلسه داریم. ممکن است جایی اختلاف نظر باشد، اشکالی ندارد با نشست و تعامل بسیاری از مشکلات حل می‌شود. ما مصمم هستیم کار مردم را عقب نیندازیم و مشکلات مردم را هم خوب بشناسیم و هم پیگیری کنیم. اراده مجلس و دولت همین است.

رئیس دولت سیزدهم ادامه داد: ما معتقدیم کشور در حال پیشرفت است، معتقدیم قطار پیشرفت در حال حرکت است. آنان که نمی‌توانند ببیند هیچوقت ندیدند پیشرفت را و نمی‌خواهند ببینند. ما نسبت به مسائلی همچون تخصیص اعتبارات به بخش فرهنگی و آموزشی کشور در کنار امور اقتصادی حتماً توجه داریم و در قانون بودجه هم در نظر گرفته شده است. حمایت از خانواده و جمعیت هم سیاست مصوب و مورد توجه دولت و مجلس است.

مهار تورم را از طریق رشد تولید دنبال می‌کنیم نه رکورد

رئیس‌جمهوری گفت: ما حتماً مهار تورم را از طریق رشد تولید دنبال می‌کنیم نه رکورد. اگر احیانا نکاتی در این زمینه وجود دارد هم در دستگاه‌های اقتصادی دولت و هم مجلس باید به آن پرداخته شود. در امور اقتصادی برخی مباحث لازم است در جلسات کمیسیونی و تخصصی یا صحن علنی مجلس طرح شود اما گاهی برخی موضوعات برای اینکه انتظارات تورمی پیش نیاورد و نگاه‌های مختلف اقتصادی برای فعالان اقتصادی و بازار ایجاد نشود خوب است این موارد به جلسات غیرعلنی منتقل شود البته عیبی ندارد نتیجه به مردم اعلام شود.

رئیسی ادامه داد: چون دیدگاه‌ها مختلف است ممکن است سه رئیس کمیسیون در تریبون مجلس یه دیدگاه مختلف اقتصادی داشته باشند که محترم است ما دولت را با یک نظر می‌شود اداره کرد نه نظرات مختلف و آن هم نظری که قانون شده و دستوری برای دولت است. اما اینکه ما هر بحثی که در دانشگاه است و پای تخته مطرح می‌شود را بیاوریم و بگوییم در عرصه اقتصادی استاد ما این‌طور گفت و فلان نظریه این را می‌گوید - که البته محترم است، عیبی هم ندارد و نظر دادن هم آزاد است - به جای خود اما کشور باید با یک نظر اداره شود.

بخشداران، فرمانداران و استانداران دخالتی در زمینه بررسی صلاحیت‌ها نداشته باشند

رئیس‌جمهوری در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به انتخابات پیش‌رو، تأکید کرد: دولت و وزارت کشور مجری انتخابات است و ناظر آن شورای نگهبان است. هیئت‌های اجرایی صلاحیت‌ها را بررسی و نهایتاً هیئت‌های نظارت آن را تایید می‌کنند و بخشداران، فرمانداران و استانداران دخالتی در این زمینه نباید داشته باشند. کسی هم اعتراض دارد به هیئت‌های نظارت مراجعه کند. در دولت این امر اعلام شده و اصل بر صلاحیت است مگر این‌که دلیلی اعلام شود.

رئیسی در پایان یادآور شد: معیشت و سفره مردم یکی از اولویت‌های جدی ما باید باشد و حتماً در مجلس هم همینطور است‌. همه تلاش ما این است که معیشت مردم سهل شود و امیدواریم مجموعه اقدامات همه در مجلس و دولت به زندگی بهتر مردم و ارتقای معیشت آنان منجر شود.

همکاری بین دولت و مجلس یک ضرورت است

از سوی دیگر، محمدباقر قالیباف در نشست مشترک امروز مجلس شورای اسلامی با دولت بیان کرد: به رئیس جمهور، معاون اول و وزرای محترم و همه عزیزانی که در این هفته در مجلس شورای اسلامی حضور پیدا کردند خیرمقدم می‌گویم. یکی از ویژگی‌های این دولت این بوده که به طور متعدد در مناسبت‌های مختلف در مجلس حضور پیدا کردند. رئیس جمهور بسیار صحیح و به جا اشاره کردند که همدلی و همکاری بین دولت و مجلس شورای اسلامی یک ضرورت است. این خواسته حضرت آقا و مردم است. حتما کسانی هستند که دوست داشته باشند اختلاف سلیقه و مباحثه کارشناسی را تبدیل به اختلاف بین قوا کنند اما بنده می‌گویم که هرگز چنین اتفاقی در جبهه انقلاب نخواهد افتاد. بنده این را وظیفه دینی و اخلاقی خود در مجلس می‌دانم و ممکن است در مقطعی عده‌ای از دست بنده ناراحت شده باشند.

وی در ادامه اظهار کرد: از سوی دیگر این نشست بین مجلس شورای اسلامی و دولت در یک مقطع زمانی بسیار خاص شکل گرفته است. از جهت بین‌المللی به خصوص در جهان اسلام با یک فاجعه بزرگ یعنی جنایت آمریکا و رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین روبه‌رو هستیم که نمی‌توانیم بی‌تفاوت از کنار آن عبور کنیم و وظیفه سنگینی بر عهده داریم. از سویی دیگر برنامه هفتم توسعه مراحل نهایی خود را در شورای نگهبان طی می‌کند. اما امروز تازه آغاز کار است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: اکنون دولت لایحه بودجه اولین سال برنامه را تقدیم مجلس شورای اسلامی کرد باید بدانیم که امروز فقط اداره کشور مهم نیست بلکه امروز باید هم کشور را خوب اداره کنیم و هم تحول ایجاد کنیم. راه تحول این است که همه ما این برنامه‌ای که مصوب می‌شود را میثاق ملی دانسته و خارج از آن عمل نکنیم و ما برای اجرای برنامه به منابع نیاز داریم دولت و مجلس شورای اسلامی برای تامین منابع باید در اوج همکاری باشد و نباید دست در جیب مردم کند کما این‌که تا به امروز مجلس شورای اسلامی و دولت در این موضوع اتفاق نظر داشتند.

وی در ادامه تاکید کرد: در یک جاهایی مانند حوزه انرژی که یک تهدید بزرگ است در عین حال بزرگ‌ترین فرصت نیز برای تامین منابع وجود دارد به نحوی که هم مردم منفعت ببرند و هم دولت منفع ببرد. در مولدسازی منابع نیز نباید همه پروژه‌های نیمه تمام را تمام کنیم بلکه باید اولویت‌بندی کنیم نه این‌که نمایندگان یا وزرا برای اتمام برخی از پروژه‌ها فشار بیاورد بلکه باید منابع را در جایی بگذاریم که بازدهی داشته باشد.

قالیباف اضافه کرد: بنده مطمئن هستم که امروز منابع در کشور به اندازه کافی وجود دارد که ما دچار مشکل نشویم. ان شاءالله به فضل الهی روز به روز از مشکلات مردم کاسته می‌شود و به رشد مناسب دست خواهیم یافت.

۲۷۲۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1844867

برچسب‌ها