رد پای خرده فروشی ها در معمای گرانی تخم مرغ/ سوپرمارکت‌ها چقدر سود می کنند؟

 همشهری نوشت:قیمت عمده فروشی تخم مرغ کیلویی ۵۴ هزار تومان و حداقل قیمت این کالا در سوپرمارکت‌ ها در روزهای اخیر کیلویی ۷۵ هزار تومان بوده است.

قیمت تخم مرغ در بازار دوباره رو به افزایش گذاشته است. کمترین قیمت هر شانه ۳۰ تایی تخم مرغ در سوپرمارکت‌های پایتخت بر اساس مشاهدات میدانی روز گذشته ۱۳۵ هزار تومان بود و قیمت هر عدد تخم مرغ حتی در بسته‌بندی‌های تنظیم بازاری در روزهای اخیر به ۵.۵۰۰ تومان رسیده است. این در حالی است که تا ماه گذشته تولیدکنندگان از فروش تخم مرغ زیر قیمت مصوب خبر می‌دادند و خواستار اصلاح قیمت تخم مرغ بودند.

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار د افزایش هزینه تولید در بخش نهاده‌ها، ریزمغذی‌ها، حمل‌ونقل و غیره را علت رشد دوباره قیمت‌ دانست و گفت: فقط قیمت سویا ظرف سه ماه گذشته ۲۴ درصد افزایش داشته و به تازگی باز از ۱۶.۳۰۰ تومان به ۲۱ هزار تومان رسیده است.

ناصر نبی‌پور افزود: قرار بر این بود که اگر نرخ نهاده‌های تولید تا ۷ درصد افزایش پیدا کند، قیمت محصولات صنایع مصرف‌کننده هم اصلاح شود یا این‌که دولت قیمت‌ نهاده‌ها را تعدیل کند ولی هیچ یک از این دو اقدام انجام نشد.

با این حال به گفته نبی‌پور، قیمت فروش تخم مرغ درب مرغداری افزایش تاثیرگذاری نداشت و مرغداران تخلفی انجام نداده‌اند چراکه دولت در جلسه با تولیدکنندگان، فروش تا ۱۰ درصد بالای نرخ مصوب را مجاز دانست و امروز تولیدکنندگان با توجه به رشد هزینه‌ها و با استناد به این مجوز، هر کیلو تخم مرغ را ۵۲ تا ۵۳ هزار تومان درب مرغداری می‌فروشند.

روند توزیع تخم مرغ مناسب نیست

از سوی دیگر رضا کنگری، رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی تهران، توزیع نامناسب را دلیل گرانی تخم مرغ دانست و به همشهری گفت: توزیع تخم مرغ تنظیم بازاری توسط دولت انجام می‌شود و بنکداران تنها تخم مرغ آزاد را توزیع می‌کنند، قیمت عمده فروشی تخم مرغ آزاد هم در حال حاضر کیلویی ۵۴ هزار تومان است که خرده فروشی‌ها با ۱۷ درصد سود مجاز به مصرف‌کننده عرضه کنند.

سود نزدیک به ۴۰ درصدی خرده فروشی‌ها

با توجه به اظهارات این مقام صنفی قیمت مصرف‌کننده هر کیلو تخم مرغ حتی با ۲۰ درصد سود نیز کمتر از ۷۰ هزار تومان می‌شود در حالی ‌که بر اساس مشاهدات میدانی میانگین قیمت تخم مرغ در سوپرمارکت‌های تهران در حال حاضر کیلویی ۸۰ هزار تومان و کمترین قیمت ۷۵ هزار تومان است که نشان می‌دهد خرده فروشی‌ها حداقل ۳۸ درصد سود روی قیمت خرید کشیده‌اند.

رئیس اتحادیه بنکداران با اشاره به تنظیم بازار شکر با استفاده از ظرفیت عمده‌فروشی‌ها، خواستار توزیع تخم مرغ تنظیم بازار از کانال عمده فروشی‌ها شد تا بازار این محصول پرتقاضا شاهد افزایش بیش از این در قیمت‌ها نباشد.

۲۲۰۲۲۳

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1845707

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =