چه کسی ترمز «پژمان جمشیدی» را کشید؟/ «فسیل» حذف نشد، اوج گرفت!

فرارو نوشت:اکران فیلم سینمایی «ویلای ساحلی» با نقش آفرینی رضا عطاران و پژمان جمشیدی از یک سو و فیلم سیاسی «ضد» با موضوعی ملتهب درباره حوادث تروریستی دهه ۶۰ از سویی دیگر، فضای ویژه‌ای را برای استقبال مخاطبان با سلایق مختلف فراهم آورده است.

با وجود آنکه شورای صنفی اکران تصمیم به پایان نمایش «فسیل» گرفته بود، این فیلم در اتفاقی غیرمنتظره در جدول فروش هفتگی سینماها صعود کرد.

در یکی از رویایی‌ترین سال‌های سینمای ایران در چند دهه گذشته، تب و تاب استقبال از فیلم‌های در حال اکران حسابی بالا رفته و گیشه سینماها همچنان شاهد ثبت ارقام میلیاردی در جداول فروش فیلم‌هاست.

از این هفته چهار فیلم جدید هم به ترکیب اکران سینماها افزوده شد که پیش‌بینی می‌شود ترکیب پنج فیلم صدرنشین جدول فروش هفتگی را طی هفته‌های آینده دستخوش تغییر کند.

اکران فیلم سینمایی «ویلای ساحلی» با نقش آفرینی رضا عطاران و پژمان جمشیدی از یک سو و فیلم سیاسی «ضد» با موضوعی ملتهب درباره حوادث تروریستی دهه ۶۰ از سویی دیگر، فضای ویژه‌ای را برای استقبال مخاطبان با سلایق مختلف فراهم آورده است.

فیلم «ورود و خروج ممنوع» به کارگردانی حجت‌الاسلام امید آقایی و انیمیشن سینمایی «مسافری از گانورا» هم دو فیلم دیگر تازه اکران شده هستند که هر یک در نوع خود ظرفیت‌هایی برای فروش دارند، اما توفیق آن‌ها در گیشه به پارامترهای مختلفی بستگی دارد.

در گزارش هفتگی از وضعیت فروش فیلم‌های سینمای ایران، عملکرد پنج فیلم پرفروش هفته سوم آذرماه ۱۴۰۲ را مرور می‌کنیم.

رتبه اول؛ هتل/ ۱۶ میلیارد و ۷۹۰ میلیون تومان

دیگر باید اعتراف کنیم که فیلم سینمایی «هتل» حداقل امیدهایش برای پشت‌سر گذاشتن «فسیل» را هم از دست داده و سیر نزولی استقبال از آن در سینماها کلید خورده است!

فیلم تازه مسعود اطیابی که شروعی رویایی در گیشه‌ها داشت و در هفته‌های ابتدایی اکرانش فروشی بیشتر از هفته‌های ابتدایی فیلم «فسیل» را تجربه کرد، به ناگاه دچار توقف در گیشه شد و این هفته برای دومین هفته پیاپی شاهد سیر نزولی فروش هفتگی آن هستیم.

ترمز پژمان جمشیدی در میدان گیشه گویی ناگهان کشیده شده و توجه به این واقعیت که آغاز اکران «ویلای ساحلی» برخی از هواداران او را از سمت «هتل» به سمت فیلم تازه‌اش می‌کشاند، به معنای ادامه این سیر نزولی در هفته‌های آینده است.

«هتل» که در هفته پیش با افت مخاطب و فروش مواجه شده بود، هر چند این هفته شرایط بهتری داشت، اما همچنان شاهد سیر نزولی تعداد مخاطبان آن بودیم.

«هتل» در این هفته ۳۹۷ هزار مخاطب را به سالن‌های سینمای کشاند و فروش هفتگی ۱۶ میلیارد ۸۰۰ میلیون تومان را به نام خود ثبت کرد.

مجموع فروش این فیلم از ابتدای اکران تا کنون، ۱۷۲ میلیارد و ۴۴۰ میلیون تومان بوده است.

رتبه دوم؛ فسیل/ ۳ میلیارد و ۷۳۰ میلیون تومان

برخلاف فیلم «هتل» که در کمتر از دوماه سیر نزولی‌اش در گیشه کلید خورده است، «فسیل» بعد از نزدیک به ۱۰ ماه همچنان در حال قدرت‌نمایی است و این هفته و پس از آنکه شورای صفی اکران دستور توقف اکران آن به نفع فیلم‌های دیگر را صادر کرد، توانست خود را به رتبه دوم جدول فروش هفتگی برساند.

فیلم کریم امینی با نقش‌آفرینی بهرام افشاری، اما بخش عمده‌ای از موفقیت خود را مدیون حرکت حساب‌شده و برنامه‌ریزی دقیق تهیه‌کننده‌اش یعنی ابراهیم عامریان است که به‌شدت ثابت کرده است روی مختصات اقتصادی سینمای ایران اشراف دارد و بی‌جهت نیست که فیلم‌هایش همواره مدعی اصلی فتح گیشه‌ها هستند.

«فسیل» این هفته هم توانست بیش از ۸۸ هزار مخاطب را به سالن‌های سینما بکشاند و رقم ۳ میلیارد و ۷۳۰ میلیون تومان را در گیشه هفتگی خود ثبت کند.

مجموع فروش این فیلم از ابتدای اکران تا کنون ۲۹۳ میلیارد تومان بوده است.

رتبه سوم؛ بچه زرنگ/ ۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان

انیمیشن سینمایی «بچه زرنگ» که در همان هفته ابتدایی اکران عمومی توانسته بود «فسیل» را پشت سر گذاشته و رتبه دوم فروش هفتگی را از آن خود کند، این هفته این جایگاه را به فیلم «فسیل» بازگرداند و حالا خودش سومین فیلم پرفروش هفته است.

این انیمیشن سینمایی که از این هفته رقیبی به نام «مسافری از گانورا» هم در ترکیب اکران سینماها دارد، یکی از پدیده‌های اکران امسال بوده و باید اذعان کرد که عملکردی غیرمنتظره در زمینه استقبال مخاطبان کودک و نوجوان به نام خود ثبت کرده است.

انیمیشن «بچه زرنگ» این هفته ۹۴ هزار مخاطب را به سینماها کشاند و ۳ میلیارد تومان هم فروش کرد.

مجموع فروش این فیلم از ابتدای اکران تا کنون ۴۶ میلیارد تومان بوده است.

رتبه چهارم؛ جوجه تیغی/ ۲ میلیارد و ۷۳۰ میلیون تومان

فیلم سینمایی «جوجه تیغی» به کارگردانی مستانه مهاجر هم همچنان عملکرد قابل قبولی در زمینه جذب مخاطبان هدف خود دارد و هرچند در قالب گام‌هایی کوتاه، اما همچنان در فروش هفتگی سیر صعودی را تجربه می‌کند.

این فیلم که روایتی طنز دارد و در عین حال ترکیب بازیگرانش نسبتی با سینمای کمدی پرفروش این سال‌ها ندارد، در مجموع توانسته مورد توجه طیفی از مخاطبان قرار بگیرد و حالا برای دومین هفته پیاپی در جایگاه چهارم جدول فروش هفتگی قرار گرفته است.

فیلم «جوجه تیغی» در هفته گذشته ۲ میلیارد و ۷۳۰ میلیون تومان فروش داشت و با افزایشی بیش از ۱۰ هزار نفری، این هفته ۶۳ هزار مخاطب را هم به سینماها کشانده است.

مجموع فروش این فیلم از ابتدای اکران تا کنون ۷ میلیارد و ۱۸۰ میلیون تومان بوده است.

رتبه پنجم؛ گیجگاه/ یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان

هر چند جان و قوت هفته‌های ابتدایی اکران را ندارد، اما همین که تا به امروز جایگاه خود در ترکیب پنج فیلم پرفروش هفته را محفوظ نگه داشته، نشان از یک توفیق برای عادل تبریزی دارد.

فیلم «گیجگاه» با بازی حامد بهداد و باران کوثری حالا یکی از فیلم‌های کمدی متفاوتی است که با بهره‌گیری از ظرفیت نوستالژی دهه ۷۰ همچنان مورد توجه مخاطبان سینماست و گروهی را به سالن‌های سینما می‌کشاند.

فیلم «گیجگاه» در هفته گذشته ۲۹ هزار مخاطب را به سینماها کشاند و یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان هم فروش داشت.

مجموع فروش این فیلم از ابتدای اکران از مرز ۱۳ میلیارد و ۸۸۰ میلیون تومان عبور کرده است.

۲۲۰

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1845822

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =