خط تولید واکسن های نوترکیب جدید در موسسه تحقیقات رازی به بهره‌برداری رسید

موسسه رازی به عنوان مرکز اصلی دفاع بیولوژیک کشور، در استان البرز خط تولید واکسن های جدید نوترکیب را افتتاح و راه اندازی کرد.

ساختمان تحقیق، توسعه و تولید واکسن های نوترکیب و ادجوانت‌های نسل جدید در موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، صبح امروز، مورخ جمعه 17 آذر 1402، با حضور محمدعلی نیکبخت وزیر جهاد کشاورزی، افتتاح شد.

این دستاورد ملی، ظرفیتی را پدید آورده تا در صورت حملات ویروسی و میکروبی همچون کرونا، در کمترین زمان ممکن، امکان تولید واکسن‌های مورد نیاز، جهت مقابله با آن و دفاع و صیانت از مردم را فراهم کند. با این دستاورد ملی، ظرفیت تولید سالانه 200 میلیون دز واکسن از نسل جدید واکسن‌های نوترکیب فراهم شده که گواه جبران خسران‌های گذشته و حرکت پرشتاب در مسیر پیشرفت علمی در کشور است.

این امر در یک نگاه تطبیقی در حوزه بین الملل نیز ضمن خودکفایی در تولید این نسل از واکسن‌ها، کشور را در زمره گروه تولیدکنندگان بزرگ کشورهای اروپایی و امریکایی قرار داده و ضمن جلوگیری از خروج ارز از کشور، زمینه ارز آوری را نیز فراهم آورده است.

محمد علی نیکبخت، وزیر جهاد کشاورزی، در مراسم افتتاح مرکز تحقیق، توسعه و تولید واکسن های نوترکیب و ادجوانت های نسل جدید موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، با اشاره به توانمندی کشور در حوزه واکسن‌های انسانی، دامی و طیور گفت: «امروز پروژه جدید خط تولید انواع واکسن نوترکیب در موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی افتتاح شد. در تلاش هستیم با تکیه بر توان متخصصان و دانشمندان کشور، بخش عمده نیاز کشور در حوزه واکسن را در داخل کشور تولید کنیم.»

وی ادامه داد: «همان طور که می دانید، موسسه تحقیقاتی رازی بیش از ۸۰ درصد از انواع واکسن های انسانی و ۹۰ درصد واکسن های دامی و بیش از ۳۲ درصد واکسن های طیور را در کشور تولید می کند و امروز با استفاده از آخرین فناوری ها، اقدام به تولید واکسن‌های نو ترکیب کرده است و به امید خدا کار در این زمینه شروع شده است.»

نیکبخت افزود: «در واقع تلاش بر این است که انواع واکسن‌های مورد نیاز کشور با استفاده از توان و تخصص متخصصان و دانشمندان کشور تهیه شود و این امر در کشور توسعه پیدا کند.»

وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: «فعالیت های بعدی در این زمینه در دستور کار است تا بخش عمده ای از نیاز کشور در این حوزه را در داخل کشور و با کمک متخصصان و دانشمندان کشورمان تولید کنیم.»

در ادامه علی اسحاقی، رئیس موسسه رازی، در مراسم افتتاح مرکز تحقیق، توسعه و تولید واکسن های نوترکیب و ادجوانت های نسل جدید عنوان کرد: «پیشران تحقیق و توسعه ما، واکسن های پزشکی هستند و اولین بحث هم در این مرکز، واکسن‌های پزشکی است البته قطعا از این ساختمان واکسن دام و طیور در می‌آید.»

وی همچنین در حاشیه مراسم افتتاح مرکز تحقیق، توسعه و تولید واکسن‌های نوترکیب و ادجوانت‌های نسل جدید گفت: «ساختمانی که امروز افتتاح شد، ساختمان تحقیق، توسعه و تولید واکسن‌های نوترکیب است و می‌تواند ورژن‌های مختلفی داشته باشد. اصل و اساس آن بر پایه پروتئین‌های نوترکیب است.»

وی افزود: «دو کار در این مرکز انجام می‌شود؛ یکی بحث تولید آنتی ژن‌هایی است که منجر به تولید واکسن‌های نوترکیب می‌شود و دیگری خط تولیدی مربوط به ادجوانت و نسل جدید است.»

اسحاقی عنوان کرد: «ما برای تحقیق و توسعه، زنجیره داریم و از یک جایی شروع می‌کنیم. معمولا رسالتمان این است که بیماری را مخصوصا در حوزه دام و طیور بشناسیم. این وظیفه رازی است؛ اگر قرار باشد واکسنی برایش ساخته شود، ابتدا عامل بیماری زا شناسایی و تبدیل به بذری می شود که قابلیت ساخت برای واکسن را دارد. این کارها را ما در آزمایشگاه دیگری انجام می‌دهیم.»

وی ادامه داد: «این ساختمان قابلیت اصلی اش این است که بتوانیم از قیاس آزمایشگاهی به صنعتی پیش برویم و همه فرایندهای ساخت واکسن از ابتدا تا انتها در این مرکز انجام شود. تمام امکانات برای تحقیق و توسعه واکسن ها نیز در این مرکز انجام می شود.»

رئیس موسسه رازی تأکید کرد: «امکانات این ساختمان تا ۸۵ الی ۹۰ درصد، امکانات مورد نیاز برای تولید واکسن هاست. انشاالله با افتتاح این مرکز بتوانیم‌ مشکلات آتی صنعت واکسن سازی را حل کنیم که مطمئنا حل خواهیم کرد. نسل جدید واکسن هایی که قرار است داخل کشور استفاده شود، در این ساختمان است.»

وی از تیم توسعه دهنده واکسن کووید تشکر کرد و گفت: «پایه گذاری این ساختمان، بعد از ساختن واکسن کووید در سال ۹۹ شروع شد و در 2 الی 3 سال توانستیم آن را به جایی برسانیم که قابل استفاده باشد. فعالیت هایی در این ساختمان انجام می دهیم که انشاالله بتواند مشکلات کشور را با سرعت و کیفیت بالاتر حل کند. بسیاری از تجهیزات این ساختمان، ایده هایی بوده که در ذهن محققان شکل گرفته و با کمک شرکت های دانش بنیان به این مرکز تبدیل شده است.»

اسحاقی در پاسخ به سوالی درباره اینکه برنامه ای برای انتقال این تکنولوژی نوترکیب وجود دارد، گفت: «آمادگی کامل، به ویژه برای مسئولان و نخبه ها، آمادگی وجود دارد. نخبه هایی که متاسفانه از کشور خارج می شوند، بتوانند ایده های خود را به ایده ای صنعتی و تجاری تبدیل کنند. غیر از واکسن، چیزهای دیگر هم می شود ساخت مثل آنتی بادی و ...»

خط تولید واکسن های نوترکیب جدید در موسسه تحقیقات رازی به بهره‌برداری رسید

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه غیر از ایران اکنون کدام یک از کشورها این تکنولوژی را دارند، اظهار داشت: «در خصوص ادجوانت، دو الی سه شرکت بیشتر نیست که تکنولوژی ساخت آن را دارند ولی در خصوص واکسن، شرکت های زیادی هستند که تکنولوژی پروتئین های نوترکیب را دارند.»

رئیس موسسه رازی افزود: «در بحث کووید، واکسن استنشاقی داخل بینی داشتیم که دستاورد مهمی برای کشور ما به خصوص برای رازی بود و ما ابداع کننده این واکسن بودیم. واکسن رازی در فاز ۴ است. خیلی از شرکت های دیگر در فاز یک و دو هستند. ما در اردیبهشت سال ۹۹ به این واکسن رسیده بودیم و پیشتاز بودیم و هستیم البته نیاز به حمایت دستگاه های دیگر داریم که با سرعت بیشتر جای خود را در کشور باز کنیم.»

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که چقدر تمرکز شما بر واکسن های انسانی هست، گفت: «در حوزه ساخت واکسن، تفاوتی بین طیور و دام و انسان وجود ندارد و همه عین هم هستند. موسسه در ابتدا برای سرم ضد طاعون در سال ۱۳۰۳ تاسیس شد و سال بعد صدمین سال تاسیس موسسه رازی را داریم. بعد از آن، واکسن های انسانی به موسسه آمد زیرا در دنیا، موسسه رازی را به خاطر واکسن های پزشکی می شناسند نه به خاطر واکسن دام و طیور. الان هم واکسن کزاز و سرخک و فلج اطفال و اوریون و کووید در رازی تولید می شود. در حوزه دام و طیور تمرکز زیادی داریم و واکسن های دام و طیور بسیار زیاد است.‌»

اسحاقی تاکید کرد: «پیشران تحقیق و توسعه ما واکسن های پزشکی هستند. اولین بحث هم در این مرکز واکسن های پزشکی است و قطعا از این ساختمان واکسن دام و طیور در می آید.»

وی افزود: «ما حدود ۸۰ نوع فرآورده در حوزه دام و طیور داریم که از مرحله تحقیق و توسعه موسسه رازی در موفق بیرون آمدند.»

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1845951

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =