ایده بازاجرای سمفونی خاطره‌های استاد انتظامی از کجا شکل گرفت؟/ احتمال تمدید اجرا در دی‌ماه

مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ: با توجه به اهمیتی که دولت و حاکمیت همچنین مردم و نسل جوان برای سرود قائل هستند، برگزاری جشنواره ملی سرود می‌تواند سرآغازی برای رویش‌های جدید در حوزه سرود باشد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد الهیاری، مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و رئیس جشنواره ملی سرود فجر در گفتگوی اختصاصی با فرهنگ در مورد اجرای ارکستر به رهبری مجید انتظامی گفت: بعد از شروع به کار دولت سیزدهم، دیدار وزیر فرهنگ با استاد مجید انتظامی برای بازاجرای آثار موسیقی فیلم‌های دفاع مقدس که توسط ایشان ساخته شده و نسل جدید شاید خاطرات کمتری با این آثار داشته باشند؛ از اولین دیدارهای وزیر فرهنگ بود.

وی افزود: گفتگوها با استاد انتظامی تا سال ۱۴۰۱ ادامه پیدا کرد و قرار بود سال گذشته این اجرا به روی صحنه برود که با توجه به کسالت ایشان و شرایط جامعه شرایط محیا نشد.

الهیاری ادامه داد: توافق ما با استاد انتظامی برای ۳ نوبت اجرا بود که با توجه به استقبال بسیار خوبی که از این اجرا شد و بلافاصله تمام بلیط‌ها پس از ارایه تمام شد، این اجرا دو نوبت دیگر هم تمدید شد و نهایتا در ۵ شب با حضور گسترده علاقه‌مندان اجرا شد.

مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ تصریح کرد: وزارت فرهنگ هم دعوت خوبی از اعضای هیئت دولت و قوای دیگر به عمل آورد و در این ۵ شب با استقبال گسترده از طرف مسئولین مواجه بودیم.

وی ادامه داد: با توجه به علاقه ای که در بین مخاطبان موسیقی وجود دارد در حال رایزنی هستیم که اگر از نظر وضعیت جسمانی استاد انتظامی امکان داشته باشد در دی ماه هم ارکستر مجددا اجرا داشته باشند و امیدواریم شرایط برای بازاجرا و خلق آثار جدید برای همه اساتید موسیقی به وجود آید.

الهیاری در مورد اهمیت سند ملی موسیقی گفت: ستاد نقشه مهندسی فرهنگی کشور تدوین سند موسیقی را به وزارت فرهنگ تکلیف کرده بود.

وی ادامه داد: در دهه گذشته تلاش‌هایی از سوی نهادهای مختلف برای تدوین نسخه‌های پیش‌نویس و پشتیبانی صورت‌گرفته بود و ارسال ۱۳۹۹ به صورت جدی در دفتر موسیقی وزارت فرهنگ براساس چهارچوب‌ها و اصول سند نویسی که ستاد نقشه مهندسی فرهنگی کشور و شورای عالی انقلاب فرهنگی تعیین کردند، دنبال شد.

الهیاری افزود: مراحل تدوین این پیش نویس در ۱۶ ماه در جلسات مداوم با حصوز گروه تحقیق و همینطور کارشناسان در دقتر موسیقی صورت گرفت و در سال ۱۴۰۰ این پیش‌نویس از سوی وزارت فرهنگ به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال شد.

مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ اظهار داشت: در سال جاری ۵ جلسه شورای هنر به این سند اختصاص پیدا کرد و بعد از اینکه در شوزای هنر نهایی شد در شورای معین انقلاب فرهنگی در ۲ جلسه درباره این سند بحث و تبادل نطر شد.

وی گفت: یکی از اتفاقات این سند تعیین یک شورا تحت عنوان ستاد اجرایی موسیقی کشور است که این ستاد وظیفه داردسیاست‌های دستگاه‌های بالادستی در حوزه موسیقی را همراه‌تر و یک‌نواخت تر کند و موضوع حکمرانی جمهوری اسلامی ایران در حوزه موسیقی از ضرب‌آهنگ بهتری برخوردار شود.

الهیاری بیان داشت: طبیعی است آرای هنرمندان موسیقی می‌تواند بر اجرای بهینه این سند اثرگذار باشد.

رییس جشنواره موسیقی فجر تصریح کرد: این روزها، روزهای پرکاری را درحوزه موسیقی شاهد هستیم علاوه بر اجراهای صحنه‌ای که توسط موسسات و شرکت‌های خصوصی در سراسر کشور صورت می‌گیرد در حوزه فعالیت‌های حمایتی و رویشی هم دفتر موسیقی وزارت فرهنگ مشعول به فعالیت است.

وی ادامه داد از خبرهای خوب اخیر رونمایی از آلبوم تک‌نوازی تار به نام شادوش از اخرین هنرمندی‌های نوازنده چیره دست محسن نفر بود که در اختیار مخاطبان و علاقه‌مندان موسیقی قرار گرفت.


الهیاری ادامه داد: همچنین یک پروژه هم در دفتر موسیقی تعریف شده است برای معرفی هنرمندان جوان که در هفته گذشته دو شب در تالار رودکی اجرای صحنه ای برای معرفی ۶ نوازنده کمانچه داشتیم.
رئیس جشنواره موسیقی فجر گفت: در هفته گذشته رونمایی از یک‌کتاب در حوزه تدوین ردیف موسیقی به تلاش پویان آزاده با حضور هنرمندان پیشکسوت در تالار رودکی انجام شد.

وی اظهار داشت: جشنواره ملی سرود فجر فراخوانش منتشر شده است و در اردیبهشت برگزار می‌شود. بعداز اینکه دفتر سرود از سال گذشته در دفتر موسیقی شروع به فعالیت کرد شاهد برگزاری جشنواره ملی سرود فجر خواهیم بود.

الهیاری اظهار داشت: با توجه به اهمیتی که دولت و مجموعه حاکمیت همچنین نسل جوان برای سرود قائل هستند، برگزاری این جشنواره می‌تواند سرآغازی برای رویش‌های جدید باشد.

۵۷۵۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1846950

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =