طالبان اقتصاد افغانستان را با کدام پول می‌چرخانند؟

وبگاه بررسی تحولات افغانستان نوشت: بیش از دو سوم بودجه ملی نظام پیشین افغانستان توسط کمک‌های خارجی تأمین می‌شد و در طول دو دهه‌ گذشته، دولت وقت افغانستان موفق نشد که کسری بودجه ملی خود را از طریق جمع‌آوری درآمدهای ملی و صادارات جبران کند.

بررسی تاریخی نشان می‌دهد که به جز دوره سلطنت امان الله خان و اواخر دوره سلطنت ظاهرشاه در دهه دموکراسی، باقی دولت‌های افغانستان همیشه در تأمین بودجه ملی خود به کمک‌های خارجی متکی بوده‌اند.

با این وجود، حکومت طالبان از نیمه دوم سال ۱۴۰۰ تاکنون توانسته است که بودجه ملی حکومت خود را از طریق درآمدهای داخلی تأمین کند. بر اساس گزارش‌های مستند، حکومت طالبان توانسته است، جمع‌آوری مالیات و در آمدهای گمرکی افغانستان را به بالاترین میزان آن نسبت به دهه‌های گذشته برساند. سال گذشته، وزارت مالیه/دارایی حکومت طالبان اعلام کرد که درآمدهای مجموعی آن در سال ۱۴۰۱، ۱۹۳ میلیارد و ۹۱۲ میلیون افغانی (معادل حدود دو میلیارد و ۲۳۶ میلیون دلار) بوده است. علاوه براین، در سال جاری، حکومت طالبان موفق شده است که نرخ ارز و ارزش پول افغانی را در وضعیت مناسبی حفظ کند.

هر چند که پس از حاکم شدن طالبان بر افغانستان، هر هفته بسته‌های کمکی ۴۰ میلیون دلاری سازمان ملل، به بانک مرکزی افغانستان تحویل داده می‌شود، اما با وجود دریافت این نوع کمک‌های نقدی و افزایش جمع‌آوری مالیات، به نظر می‌رسد که در این بین، درآمدهای حاصل از فروش زغال سنگ و نفت، نقش بزرگ و تعیین کننده‌ای را در اقتصاد حکومت طالبان ایفا می‌کنند.

درآمد حکومت طالبان از صادرات زغال سنگ

در عین حالی که زغال سنگ افغانستان مصرف داخلی دارد ولی بخش عمده آن به کشور پاکستان صادر می‌شود. حکومت طالبان با دولت پاکستان قرارداد مستقیم صادرات زغال سنگ ندارد، بلکه استخراج معادن زغال سنگ و صادرات آن را با تاجران داخلی قرارداد بسته است و از صادرات این ماده معدنی تعرفه گمرکی دریافت می‌کند.

در اواخر سال مالی ۱۴۰۱، وزارت مالیه/دارایی طالبان اعلام کرد که درآمد تعرفه گمرکی صدور زغال سنگ افغانستان به پاکستان افزایش بی‌سابقه داشته است. طبق اعلام این وزارت در ۱۰ ماه نخست سال ۱۴۰۱، ۲.۷ میلیون تن زغال سنگ صادر شده است که این میزان در مقایسه با زمان مشابه سال ۱۴۰۰ که ۹۴۸ هزار تن زغال سنگ صادر شده بود، افزایش حدود سه برابری را نشان می‌دهد.

طبق این گزارش رسمی، درآمد تعرفه صادرات زغال سنگ از یک میلیارد و ۸۹۳ میلیون افغانی در سال ۱۴۰۰ به ۱۲ میلیارد و ۱۴۳ میلیون افغانی رسیده است که افزایش بیش از ده میلیارد را نشان می‌دهد.
بر اساس اعلامیه وزارت دارایی حکومت طالبان، در آمد هر تن زغال سنگ در سال ۱۴۰۰ حدود ۱۹۹۷ افغانی، حدود ۲۳ دلار بوده و در سال ۱۴۰۱ طالبان با چندبار افزایش تعرفه از صادرات هر تن زغال سنگ، ۴۴۹۷ افغانی، حدود ۵۰ دلار دریافت کرده است که افزایش بیش از دو برابر را نشان می‌دهد.

پس از تصمیم کابینه دولت پاکستان بر افزایش واردات زغال سنگ ارزان از افغانستان، متقابلا وزارت مالیه/دارایی طالبان عوارض گمرکی را نیز تا ۳۰ درصد در هر تن افزایش داد. با این تصمیم، میزان صادرات زغال سنگ افغانستان به پاکستان کاهش یافت. سرانجام در تابستان ۱۴۰۲، وزارت دارایی حکومت طالبان اعلام کرد که برای افزایش سطح صادرات زغال‌ سنگ و ایجاد تسهیلات برای بازرگانان و تشویق سرمایه‌گذاران کشور، حق‌امتیاز صدور یک تن زغال‌ سنگ را از ۲۵۰۰ افغانی به ۲۲۰۰ افغانی کاهش داده است.

آمار وزارت صنعت و تجارت طالبان نشان می‌دهد که در چهار ماه اول سال ۱۴۰۲، به ارزش ۹۵ میلیون دلار زغال‌سنگ از افغانستان صادر شده است.

درآمد حکومت طالبان از استخراج نفت

مطابق آخرین گزارش‌های رسمی، حکومت طالبان تنها از چاه‌های نفت ولایت سرپل، روزانه ۶۰۰ هزار دلار درآمد کسب می‌کند. والی طالبان در ولایت سرپل افغانستان در اول ماه آذر/قوس در سال جاری اعلام کرد که دولت طالبان روزانه ۶۰۰ هزار دلار از استخراج نفت از چاه‌های قشقری کسب درآمد می‌کند. به گفته این مقام حکومت طالبان، روزانه ۶۵۰ تا ۹۰۰ تن نفت از این چاه‌ها استخراج می‌شود و بخشی از درآمد این چاه‌ها در پروژه‌های توسعه‌ای هزینه می‌شود.

حکومت طالبان در آخر سال گذشته، استخراج میدان نفتی قشقری و سایر میدان‌های نفتی آمودریا در ولایت‌های جوزجان و فاریاب را طی یک قرارداد ۲۵ ساله، به یک شرکت چینی واگذار کرد.

در آمد حکومت طالبان از قراردادهای مختلف معدن

علاوه بر استخراج معادن زغال سنگ و نفت آمو دریا، حکومت طالبان برای استخراج معادن افغانستان وارد تلاش‌های چشمگیر شده است تا از این طریق بتواند بر مشکلات اقتصادی افغانستان و تأثیرات تحریم‌های اعمال شده از جانب غرب، غالب شود.

اخیرا قرارداد استخراج هفت معدن به ارزش بیش از ۶.۵ میلیارد دلار با حضور ملا عبدالغنی برادر، معاون اقتصادی نخست‌وزیر طالبان با شرکت‌های خارجی و داخلی به امضا رسید. معدن طلای ولایت تخار، معدن مس عینک ولایت لوگر، بلاک‌های اول، دوم، سوم و چهارم معدن آهن غوریان در ولایت هرات و معدن سرب ولایت غور، شامل این قرارداد بزرگ می‌شود.

به رغم اینکه استخراج گسترده‌ معادن افغانستان توسط حکومت طالبان، مورد انتقادهای شدید مخالفان طالبان قرار گرفته است ولی شواهد نشان می‌دهد که درآمدهای حاصل از فروش این معادن، بخصوص زغال سنگ و نفت، نقش بزرگی را در اقتصاد حکومت طالبان از جمله در پروژه‌های زیربنایی مانند کانال آبی قوش تپه و کنترل نرخ ارز در افغانستان داشته است.

311311

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1846953

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 32
 • نظرات در صف انتشار: 32
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۸:۰۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
  زنده باد افغانستان به امید روزهای بهتر
 • IR ۱۹:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
  99 32
  حکومت عادل واقعی
 • مهر IR ۱۹:۱۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
  طالبان اقتصاد افغانستان را با کدام پول می‌چرخاند؟مشخصه پرسیدن نمیخواد!شیشه هروئین حشیش تریاک گُل کعبک کراک و کریستال! بازهم بگم
 • IR ۱۹:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
  98 82
  مگه افغانستان چقد جمعیت دارد؟وقتی بیشترشون اومدن ایران؟!
  • IR ۲۰:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
   62 36
   داداش چرا ناراحتی از درآمد دولت افغانستان ۴۵میلیون جمیعت داره ۴میلیون ایران هست ایران هم ۸۰ ميليون جمیعت داره ۱۵میلیون مهاجر داره در کشور های دیگر
  • حسین IR ۲۳:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
   40 9
   باید عرض کنم افغانستان 40میلیون نفر جمعیت داره که اگه 10میلیون نفر هم رفته باشند باز هم 30میلیون نفر جمعیت دارد که اصلا کم نیست
 • علیرضا IR ۱۹:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
  به نظرم حکومت طالبان بهتر از حکومت قبلی هس حکومت قبلی ک سرتا سر فساد بود
  • کورش US ۲۰:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
   46 30
   ضرب المثل قدیمی جوجها آخر پاییز شمرد قار نشینی حکومت داری دو مقوله جدا.. امارت اسلامی با کلک داره از بقیه کشورها پول میگیره از اون طرف مواد مخدر چند برابر به خودشون میفروشه ادعا داره مواد مخدر ریشه خشکونده .
 • IR ۱۹:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
  48 34
  با دلارهای آمریکا که ماهانه شارژ میشه
 • آریا IR ۲۰:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
  56 55
  با پولی که افاغنه از ایران با حمایت دولت به اسم مهاجر مجاز از ایران خارج میکنه
 • ایرانی IR ۲۰:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
  45 23
  حکومت طالبان هرچه پول ازسازمان ملل ومالیات جمع میکنه به پرسنل ونظامیان خودش میده ومردم بیچاره هم فقرراتجربه میکنن
 • من IR ۲۰:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
  75 40
  کاری ندارم شما چی میگید هرکی یه نظری داره حکومت طالبان بهترین حکومت افغانستان بوده و هست کسایی که میگن اقتصاد افغانستان با تریاک و شیشه و... میچرخه انقدر حرفای بی سوادی بی‌منطقی حرف نزنید الان حکومت طالبان اومده همه رو ممنوع کردن نمیدونم چرا بعضی ها انقدر از کشور های دیگه بدشون میاد چشم پاک ندارین همش حسرت همش کینه همش چشم نداشتن پیشرفت کشور های دیگه واقعا متاسفم براتون
 • IR ۲۰:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
  64 39
  افغانستان چه اقتصادی داره وقتی مردم میرن تو قبرستان استخوان مرده ها را در میاورند و میفروشند و زندگی میکنند
 • لعل محمد محمدی TR ۲۰:۳۷ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
  29 68
  زنده باد طالبان زنده‌باد امارت زنده‌باد افغانستان مرگ بر زورگویا ن ودوزدان پشین
 • جبار IR ۲۰:۳۷ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
  51 7
  خوبه والله بازم به سیاست طالبان ،از ما بهتر شدن تو حکومت داری
 • US ۲۰:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
  29 26
  بعضی ها یا نمی فهمن یاخودشونوبه نفهمیدم میزنن طالبان دست پرورده آمریکاست
 • IR ۲۱:۰۵ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
  44 17
  مهمتربن درامد طالبان از تریاک است که با هزار ماده کثیف مخلوط و جوانان ایران را از بین میبرد که ایکاش ایران برای اینموصوع فکری میکرد و تولید این ماده دارویی و....را‌با نظارت کشت میکرد نه اینکهجوانان ما با مواد صنعتی نابود شوند وقتی به این ماده دسترسی ندارندمتاسفانه میبینیم چگونه مواد شیمیایی ارزان در دسترس دارند ونتیجه اش نابودی جوامان این سرزمین است ومسءولین در فکر نیستند
 • IR ۲۱:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
  47 28
  وصعش خوبه ارزش ‌پولش هم از ایران بیشتره چرا مرومشو از کشورا کوچ نمیده که سربار نباشن.خصوصا از ایران افغانی یر و که ‌طالبان وضعش خوبه. افاغنه باید ‌برن چه با شناسه چه بی شناسه لطفا برید دیگه ۴۰‌سال بودید گفتید جنگه .تمام دیگر بهانه ای نیست د
 • IR ۲۱:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
  25 2
  از همه جا سخن به میان آمده است ولی از کشاورزیشان خیر
 • IR ۲۱:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
  21 6
  هیچ نباشه مواد مخدر کافیه سرمایه شوند می یاد ایران بزرگترین سرمایه داران بعد از آمریکا افغانها هستند
 • احسان IR ۲۱:۴۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
  29 12
  اقتصاد طالبان کاملا وابسته به مواد مخدر
 • IR ۲۱:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
  42 18
  بالاترین دلیلش هجوم افغانی به ایرانه که کلی ارز از ایران خارج می کنند و وارد کشورشون می کنند ایران وایرانی را بد بخت وله می کنند تا خودشون بالا برند
 • IR ۲۱:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
  36 13
  با وارد کردن کلی مواد به ایران وغیره وبجاش کلی ارز خارج کردن از ایران
 • امیر IR ۲۱:۴۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
  29 13
  باور نکنید ، همش پول تریاک هست، مافیای مواد مخدر استعداد عجیبی در مدیریت مالی دارند.
 • IR ۲۱:۵۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
  52 16
  طالبان هنوزباجمعیت اصلی افغانستان روبرونشده است😉برای همین است که بیمناک حضورمیلیونهاافغان ازشهرهای پاکستان وایرانست!!!وازحکومت پاکستان وایران خواسته تافعلادست نگهدارندچون آمادگی این تعداراندارد!!!؟عجیب است!چرا!؟حتماسیرکردن شکم آنها؛اسکان؛شغل؛این همه بچه که مغزطالبان ازشمردنشان قطعاناک اوت میشود😲ورودمخالفان ومبارزان ضدطالبان به افغانستان؛؛؛طالبان رابامخاطرات جدی وحتی خطرناکی روبرومیکند👍حتی گرم کردن این تعداددرفصل سرمای امسال صددرصدحکومتشان راباچالش عظیمی روبروخواهدکرد👌این حقیقت امروزطالبان است؛بایدهرچه سریعترمقدمات حضوراتباعش رامهیاکند؛دیریازوداتباع ازایران به کشورشان عودت خواهندشد😉
 • ص IR ۲۲:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
  22 22
  طالبان بخش عمده بودجه رو از راه مواد مخدر سنتی و صنعتی تامین میکند
 • حسین IR ۲۲:۰۵ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
  30 19
  درامد حاصل از افغانیها که درایران کار میکنند وبه دلار تبدیل وبه افغانستان میفرستند هم اضافه کن
 • علی IQ ۲۲:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
  25 6
  پ تریاک چی ؟
 • IR ۲۲:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
  11 4
  واگعی یا کیکه
 • IR ۲۲:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
  34 12
  چند سال دیگه ما ایرانی ها برای کار باید بریم افغانستان برای کار
 • خیرالدین هاشیمی IR ۲۲:۴۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
  84 0
  خدا کند روزی برسه دیگه ملت افغانستان مجبور نباشن وطن ترک کنند مجبور ب مهاجرت نباشند
 • مجید IR ۲۲:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
  53 7
  وقتی مدیریت باشه ودرمقابل اختلاس نباشه،نتیجه ش این میشه که طالبان بهش رسیدن،،