اولین حراج آنلاین تهران چقدر فروخت؟/ تناولی گران‌ترین هنرمند

هجدهمین حراج تهران که به شکل آنلاین در حوزه هنر معاصر ایران برگزار شد، با فروش ۶۱ میلیاردی و ۷۰۰ میلیونی همراه بود.

به گزارش خبرآنلاین ،به نقل از روابط عمومی این رویداد، هجدهمین حراج تهران به صورت آنلاین ویژه هنر معاصر ایران، ۲۴ آذرماه ۱۴۰۲ برگزار شد.
در این دوره از حراج تهران ۵۵ درصد از هنرمندان جوان برای اولین‌بار آثارشان در مارکت هنر ایران معرفی می‌شد که فروش قابل قبولی داشتند.

از دیگر ویژگی‌های این دوره از حراج تهران حضور قابل توجه هنرمندان زن بود که ۴۱ هنرمند زن آثارشان در هجدهمین حراج تهران ارائه شد.

در کنار هنرمندان جوان، آثاری با ماهیت هنر معاصر از برخی از اساتید شناخته‌شده هنر ایران همچون پرویز تناولی، آیدین آغداشلو، محمد احصایی، مسعود عربشاهی، پرویز کلانتری و پروانه اعتمادی نیز در این حراج ارائه شده بود.

هرچند بیشترین تقاضای خرید و رشد قیمتی نیز به هنرمندان نوظهور در مارکت هنر اختصاص داشت.

در این دوره از حراج از میان ۱۱۲ اثر به فروش رسیده ۳۳ اثر بالاتر از کمینه و بیشینه پیشنهادی به فروش رسیدند که اغلب هنرمندان آنها از چهره‌های جدید مارکت هنر هستند.

همچنین ۷۹ اثر بین کمینه و بیشینه پیشنهادی به فروش رفتند.
در هجدهمین حراج تهران ۱۳ اثر نیز به قیمت میلیاردی به فروش رفتند.

رکورداران حراج هجدهم

در این دوره از حراج تهران ۱۱۴ اثر شامل ۸۸ تابلو نقاشی، ۱۶ مجسمه، ۶ عکس و ۴ نقاشی‌خط، طی چهار روز در مجموعه آگورا به نمایش درآمد و خریداران آثار هنری می‌توانستند طی همین مدت در بستر آنلاین به خرید آثار مبادرت ورزند. بر همین اساس ۱۱۲ اثر با رکورد ۶۱ میلیارد و ۷۷۶ میلیون تومان به فروش رسیدند.

اما گران‌قیمت‌ترین اثر هجدهمین حراج تهران اثری از پرویز تناولی بود که به مبلغ ۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان به فروش رسید. این اثر که از نمونه آثار متفاوت این هنرمند مجسمه‌ساز و نقاش پیشکسوت است که برای اولین بار در مارکت هنر عرضه شد، «زن فرنگی روی فرش ایرانی» نام داشت که این هنرمند با توجه به هنر فرش ایرانی و ادغام آن با هنر معاصر پاپ آن را ارائه کرده بود.

در رتبه دوم این دوره از حراج اثری با عنوان «معما ۹۲» از آیدین آغداشلو و تابلویی بدون عنوان از مسعود عربشاهی قرار گرفتند که به مبلغ ۴ میلیارد و ۶۲۰ میلیون تومان به فروش رسیدند. جایگاه سوم رکوردداران این دوره از حراج به تابلو نقاشی خطی محمد احصایی با عنوان «پاییز گل آفتاب‌گردان» اختصاص پیدا کرد که به مبلغ ۴ میلیارد و ۱۸۰ میلیون تومان به فروش رسید.

در جایگاه بعدی ذی‌قیمت‌ترین آثار این دوره از حراج تهران دو اثر از دو نسل متفاوت هنر معاصر ایران قرار گرفتند. تابلویی بدون عنوان از هنرمند فقید پرویز کلانتری و اثری از مجموعه «فنون کهن کیمیا» شهریار احمدی که به مبلغ ۳ میلیارد و ۴۱۰ میلیون تومان از سوی مجموعه‌داران هنری خریداری شدند. در جایگاه پنجم رکورداران حراج هجدهم مجسمه‌ای از تیمو ناصری قرار گرفت که به مبلغ ۲ میلیارد و ۲۰۰ تومان فروخته شد.


۱۳ اثر میلیاردی حراج آنلاین

در هجدهمین حراج تهران که به صورت آنلاین برگزار شد، ۱۳ اثر با قیمت بالای یک میلیارد به فروش رسیدند که پس از پنج رکورد نخست حراج، اثری از مجموعه گره‌های کوروش شیشه‌گران به مبلغ یک میلیارد و ۸۷۰ میلیون تومان، مجسمه‌هایی از بیتا فیاضی و رکنی حائری‌زاده به قیمت یک میلیارد و ۶۵۰ میلیون تومان، تابلویی از داود زندیان به مبلغ یک میلیارد و ۵۴۰ میلیون تومان، نقاشی از فرشید مثقالی به قیمت یک میلیارد و ۴۳۰ میلیون تومان، مجسمه‌ای از دیوهای فریدون آو و اثری دیگر از پرویز کلانتری به مبلغ یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون از سوی مجموعه‌داران خریداری شدند.

در هجدهمین حراج تهران ۱۱ اثر بین ۵۰۰ میلیون تا یک میلیارد تومان چکش خوردند.همچنین ۵۷ اثر هجدهمین حراج تهران نیز ‏کمتر از ۵۰۰ میلیون تومان به فروش رسیدند.

در هجدهمین حراج تهران، ۳۰ اثر زیر ۱۰۰ میلیون تومان به صورت آنلاین به فروش رسیدند.

۲۲۰۵۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1849583

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =