بازی مریل استریپ در نقش مارگارت تاچر، نخست وزیر پیشین بریتانیا در فیلم سینمایی «بانوی آهنین» با استقبال گرم منتقدان همراه شد.

به گزارش خبرآنلاین، مریل استریپ روز 14 نوامبر در لندن از پوستر «بانوی آهنین» رونمایی کرد و فیلم برای تعدادی از منتقدان به نمایش درآمد.
 
کوین ماهر، منتقد تایمز درمورد فیلم نوشت: «استریپ زن درون این شخصیت کاریکاتوری را پیدا کرده است.»
 
دیوید گریتن، منتقد تلگراف هم درمورد «بانوی آهنین» نوشت: «جوایز به سمت استریپ روانه می‌شوند؛ درخشندگی او تمام فیلم را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.»
 
زان بروکس، منتقد گاردین درمورد استریپ گفت: «بازی او خیره‌کننده است و بدون نقص» ولی افزود: «اما به نظر می‌رسد استریپ تنها سلاح این فیلم است که برای لحظاتی احمقانه و بی‌معنی می‌شود.»
 
فیلمنامه «بانوی آهنین» را ابی مورگان، فیلمنامه‌نویس «قاچاق انسان» نوشته که متن سریال سیاسی-اقتصادی «ساعت» را هم برای بی‌بی‌سی نوشته است. فیلم را فیلیدا لوید، کارگردان «ماما میا!» کارگردانی کرده است.

 
 
باز بمیگ‌بوی، منتقد دیلی‌میل نیز از بازی «استریپ» تعریف کرد و نوشت: «فقط بازیگری در حدواندازه استریپ می‌تواند تاچر واقعی را روی پرده سینما به تصویر بکشد. بازی او در حد بسیار عالی است، آن‌چنان که نقطه عطفی در معیارهای بازیگری است.»
 
فیلم داستان زندگی مارگارت تاچر در روزهای پیری و خستگی است که به گذشته فکر می‌کند و اولین سال‌های موفقیت خود در برهم زدن قراردادهای طبقاتی تا رسیدن به مقام نخست وزیری و سپس سقوط سیاسی در سال 1990 را به خاطر می‌آورد.
 
در «بانوی آهنین» جیم برودبنت در نقش دنیس تاچر، همسر مارگارت و ریچارد ای. گرانت و آنتونی هد در نقش جفری هو و مایکل هسلتین وزیرهای کابینه بازی کرده‌اند.
 
دوران نخست‌وزیری تاچر از سال 1979 تا 1990 دوران تغیرات اجتماعی و اقتصادی در بریتانیا است. تاچر پس از یک دوره طولانی اعتصاب که به «زمستان نارضایتی» معروف بود روی کار آمد. او به همراه دولت محافظه‌کارش دست به اصلاحات بسیاری زد تا دولت در برابر تورم و اتحادیه‌ها زمین نخورد.

 
سیاست‌های او موجب چنددستگی شد؛ بخش‌های خدماتی با رشد ویژه روبرو و بسیاری صاحب خانه شدند، اما تولید سقوط کرد و نرخ بیکاری بالا رفت.
 
از استریپ به عنوان یکی از بخت‌های اصلی بخش بهترین بازیگر زن در جوایز اسکار 2012 یاد می‌شود. او دو بار برای فیلم‌های «کریمر علیه کریمر» و «انتخاب سوفی» برنده اسکار شده و درمجموع با 16 بار نامزدی اسکار رکورددار است.
 
فیلم «بانوی آهنین» از 30 بطور محدود در آمریکای شمالی اکران می‌شود تا بتواند در گردونه نامزدهای اسکار رقابت کند.
 
بی‌بی‌سی / 15 نوامبر / ترجمه: حسین عیدی‌زاده
58241
کد خبر 185185

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =