فارس نوشت:

 رئیس کمیته روابط خارجی مجلس در پاسخ به درخواست کاترین اشتون برای آغاز مذاکرات ایران و 1+5 گفت: ایران موضوعات هسته‌ای را غیرقابل مذاکره می‌داند.

 

 

 

اهم اظهارات وی را در ادامه بخوانید:

* غرب معتقد است که باید در مورد مسئله هسته‌ای ایران مذاکره شود چراکه آنها قصد دارند که یک مذاکره صوری با چاشنی جوسازی را به کشورمان تحمیل کنند، اما ما معتقدیم که موضوع دستیابی ایران به چرخه صلح‌آمیز هسته‌ای عبور کرده و ما دیگر یک کشور دارای فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای هستیم.

 *در حال حاضر دو طرف بر سر دستور کار مذاکرات با یکدیگر مشکل داشته و هنوز نتوانسته‌اند که به یک دستور کار مشترک دست یابند.

* غرب نمی‌خواهد که جمهوری اسلامی به فناوری صلح آمیز هسته‌ای دست یابد، اما ایران نیز بر تکمیل چرخه صلح‌آمیز هسته‌ای تأکید می‌کند و این مسئله را خط قرمز خود می‌داند. 

* البته این روزها کاترین اشتون یک بلوف دیپلماتیک را به میان کشیده است چرا‌که از آن زمانی که طرف غربی نشست استانبول را به حالت قهر ترک کرد‌ و حاضر نشد که نتایج نشست استانبول را بپذیرد، امروز شرایط تغییر کرده و صحنه‌ای شکل گرفته که تقویت‌کننده مواضع اصولی جمهوری اسلامی و تضعیف کننده مواضع تحمیلی 1+5 است. 

* غرب قصد دارد ‌ایران را به عنوان هدف بعدی تهدید سیاسی و امنیتی خود معرفی کرده و از آن سوء‌استفاده کند اما این مسئله با واقعیت جمهوری اسلامی و آنچه ‌ملل منطقه از ایران در ذهن دارند، منطبق نیست و لذا هرگز پذیرفته نمی‌شود.

* نفس درخواست از ایران برای از سر‌گیری مذاکرات بیانگیر این است که غرب ایران هسته‌ای را به رسمیت شناخته است. استقبال مردم از رهبر معظم انقلاب در سفر به کرمانشاه و اقرار غرب به اشتباهات خود در مورد ایران در نشست اجلاس بین‌المجالس جهانی در برن - سوئیس، حقانیت نظام اسلامی و تفاوت رهبران جمهوری اسلامی با برخی رهبران کشورهای منطقه را نشان داد که تفاوت نظام جمهوری اسلامی و رهبران آن با رهبران برخی کشورهای منطقه که همیشه سعی دارند خود را از دیدگان ملت‌هایشان پنهان کنند، در چیست. 

* در حال حاضر باید "مذاکره برای مذاکره" انجام شود، به این معنا که ایران و 1+5 به این نتیجه رسیده‌اند که باید دوباره مذاکرات احیا شود، اما جمهوری اسلامی ایران موضوعات هسته‌ای را غیرقابل مذاکره می‌داند ولی ما حاضریم که در موضوعات دیگر از جمله تحولات منطقه مذاکره کنیم. 

* ایران موضوع هسته‌ای را غیرقابل مذاکره می‌داند.کشورمان حتی ابهامات پادمانی آژانس را نیز برطرف کرده است، پس جایی برای مذاکره در موضوع هسته‌ای وجود ندارد.
/212 212

حشمت‌‌الله فلاحت‌پیشه رئیس کمیته روابط خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به درخواست کاترین اشتون برای آغاز مذاکره با کشورمان گفت: همانطور که دبیر شورای عالی امنیت ملی در نامه اخیر خود به اشتون اعلام کرد، ایران حاضر نیست از حقوق خود بگذرد.

کد خبر 185211

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =