ایسنا نوشت:

آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی، اعتدال سیاسی را در پیروی از خطامام خمینی (ره) و مقام معظم‌ رهبری دانست.

این مرجع تقلید، پیش از ظهر روز چهارشنبه، در دیدار اعضای مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم با اشاره به مهمترین مشکلات پیش روی طلاب حوزه‌های علمیه، گفت: امروز طلاب مشکل تحصیل و معیشت عمده دارند؛ البته حل همه اینمشکلات از عهده و توان این مجمع خارج است، ولی همه باید در راستای رفع مشکلات تلاشکنند.
 اهم اظهارات وی  به شرح زیر است:
*متاسفانه سرگرمی‌های سالم و ناسالم رسانه‌های مختلف، عده‌ای از طلاب را به خود جذب کرده است. به عقیده من باید همایشی برگزار شود و آسیب‌هایی که طلاب را در مساله تحصیل و تدریس تهدیدمی‌کند، مورد بررسی قرار گرفته و به صورت کارشناسی حل و فصل شود.
* باید کاری کنید تا شور و نشاط درسی سابق به حوزه‌ها برگردد، هرگز نمی‌گویم طلاب از مسائل سیاسی و اجتماعی دور باشند، ولی هر چیزی حدی دارد، برای رسیدن به جایگاه‌های سیاسی و اجتماعی هم سرمایه لازم است که باید آن را در جوانی به دست آورد.
* بر اثر فساد زمان، جامعه و فعالیت گسترده رسانه‌ها، عوامل انحراف و  مشکلات و پیامدهای منفی آن‌ها رو به فزونی است؛ بنابراین باید توجه به اموراخلاقی طلاب جدی گرفته شود.
*مساله معیشت به دو بخش تقسیم می‌شود، یک بخش، مسائل رفاهی و زرق و برق است که گاهی در زندگی طلاب نیز نفوذ کرده است و مقید به برخی تشریفات و زرق و برق‌ها شده‌اند وبخش دیگر نیازهای واقعی و جدی آن‌هاست که باید بخش دوم مورد توجه قرار گیرد.
* افتخار روحانیت در ساده‌زیستی است؛بر این اساس نیازهای واقعی را شناخت و طلاب را متوجه کرد که افتخار در زرق و برق نیست، البته در زندگی ساده است.
*حتی نمی‌گویم که مانندطبقه ضعیف جامعه باشید که امام علی(ع) پیشوای متقین این‌گونه بودند، می‌گویم ازطبقه متوسط جامعه بالاتر نروید، خدای ناخواسته این‌گونه نباشد که شما سیر بخوابید وهمسایه گرسنه بماند، نیازهای واقعی را بشناسید و آن‌ها را حل کنید.
* البته برخی طلاب و فضلای حوزه هم هستندکه واقعاً از نظر مالی بسیار ضعیف هستند، به مقدار توان باید مشکلات معیشت این دسته طلاب را حل کرد.
*رهبر معظم انقلاب نیز به این مسائل عنایت فراوانی دارند و بی‌سر و صدا کارهای قابل توجهی انجام می‌دهند. وظیفه همه مراجع و کسانی که دست‌شان به جایی می‌رسد این است که چنین افرادی راشناسایی و تا می‌توانند مشکلات آنان را حل کنند، چون اگر حل نشود، طلاب خوب درسنمی‌خوانند و بازدهی خوبی نخواهند داشت.
*مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه باید در مسائل سیاسی خط اعتدال را فراموش نکند و خط امام و رهبری را ادامه دهد کهمعتدل‌ترین خط است.
 
هم چنین آیت‌الله العظمی نوری همدانی گفت: تمام بدبختی‌های امروز کشورهای اسلامی منطقه بر اثر رویگردانی از غدیر و گم‌کردن راهی است که پیامبر اسلام(ص) برای مسلمانان به یادگار گذاشتند.
 
این مرجع تقلید، پیش از ظهر روز چهارشنبه در دیدار جمعی از اساتید بسیجی دانشگاه‌های کشور با اشاره به برکات غدیر، اظهار کرد: روز غدیر خم یکی از مهمترین روزهای تاریخی برای اسلام و مسلمین با تعیین رهبری امیرالمومنین(ع) توسط پیامبر اسلام(ص) بود.
 
 اهم اظهارات وی به شرح زیر است:
 
*«حکومت اسلامی تنها راه نجات بشریت است. تمام بدبختی‌های امروز کشورهای اسلامی منطقه بر اثر رویگردانی از غدیر و گم‌کردن راهی است که پیامبر اسلام(ص) برای مسلمانان به یادگار گذاشتند.
 
*نظام مقدس جمهوری اسلامی با تبعیت از پیام الهی نبی مکرم اسلام و پذیرفتن ولایت امیرالمومنین(ع) توانست بر تمام سلاطین فائق آید و الگویی برای تمام جنبش‌های جهان شود، الگویی که ابتدا از همت بلند مردم مسلمان ایران به رهبری ولایت فقیه حضرت امام خمینی(ره) به پاخاست.
 
*جنبش 99 درصدی که امروز در آمریکا برای مبارزه و حق‌خواهی قیام کرده،‌ نشأت گرفته از ملت ایران است که به جهانیان نشان داد حکومت‌های فاسد سرمایه‌داری که با خریدن آراء برسر کار می‌آیند، رو به سرنگونی هستند.
/212 212
کد خبر 185251

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۱۸:۲۰ - ۱۳۹۰/۰۸/۲۵
  3 1
  درآمدیک روحانی از کجاست؟ 1- از حوزه 2- از ادارات دولتی 3-.... اگر از دومحل اول باشد که یقینا به سطح متوسط جامعه نمی رسند
 • بدون نام IR ۱۹:۲۸ - ۱۳۹۰/۰۸/۲۵
  2 2
  فتوا خوبی دادند
 • بدون نام IR ۲۰:۱۹ - ۱۳۹۰/۰۸/۲۵
  2 6
  وضع درآمد 90 درصد طلاب از درآمد یک کارگر نیز پایین تر است که اگر مساعدت ناچیز خانواده هایشان نباشد اصلا نمیتوانند زندگی کنند لطفا مراجع عظام و مدیریت حوزه با برگزاری یک همایش و دعوت از اساتید اقتصادی و صاحب نظران کشوری چاره ای بیابند شکل فعلی همین پرداخت حداقلی در شان این عزیزان نیست
 • بدون نام IR ۲۱:۱۴ - ۱۳۹۰/۰۸/۲۵
  6 3
  متوسط جامعه یعنی-3 4 میلیون در ماه ! در دانشگاه ما یک روحانی 27 ساله تمام کار روزانه اش شرکت در 10 دقیقع نماز ظهر و عصر آنهم با 10-12 نفر است ! آیا او مستحق اینهمه حقوق و مزایا هست ! آنهم در این شرایط اقتصادی و از همه بدتر از محل شهریه دانشجویان بویژه دانشجویانی که اصلا پا در نماز خانه نمی گذارند !