این کارگردان مدعی است که در انتخاب بهترین فیلم منتقدان تقلب شده است

همشهری آنلاین نوشت:پل شرایدر می گوید بیشتر افرادی که در نظرسنجی بهترین های تاریخ سینما شرکت کردند منتقد فیلم نبودند.

با گذشت یک سال از انتشار نظرسنجی سایت اند ساوند برای انتخاب بهترین های تاریخ سینما،برگزیده شدن «ژان دیلمان» همچنان بحث برانگیز است. تازه ترین واکنش را پل شرایدر در مصاحبه ای که به تازگی منتشر شده ابراز کرده است. شرایدر که در دهه هفتاد نقد فیلم می نوشت و در سال های بعد با نوشتن فیلمنامه چند فیلم شاخص مارتین اسکورسیزی، و در راسشان «راننده تاکسی» به شهرت رسید و سال هاست به عنوان کارگردان در هالیوود فعال است، بحث تقلب در نظرسنجی سایت اند ساوند را مطرح کرده است.
شرایدر می‌گوید این «تقلب» برای اعتبار بخشیدن به فیلمسازان زن روی داده است: «شستشان را روی ترازو گذاشتند [و اعمال نفوذ کردند.]»
او ادامه می‌دهد: «برای تقلب در آرا دو اقدام کردند، و اقدام سوم به شکل اجتماعی اتفاق افتاد. اولی این بود که مشارکت‌کنندگان را به‌شدت افزایش دادند. کسانی در این نظرسنجی منتقدانه مشارکت کردند که منتقد فیلم واقعی نبودند، و فهرست آرا از ۵۰۰ یا ۶۰۰ به ۲۰۰۰ رسید. این یک تغییر بزرگ است. اقدام دوم این بود که هر فیلم را برابر شمردند. و بعد جنبش «می تو »را داشتید که باعث شد همه فکر کنند یک فیلمساز زن باید در فهرستشان وجود داشته باشد.»
کودتا علیه «همشهری کین»
سال گذشته هم پس از انتشار نظرسنجی سایت اند ساوند، انتقادهای گسترده ای نسبت به برگزیده شدن «ژان دیلمان» منتشر شد. آرموند وایت منتقد آمریکایی نوشت:« سایت اند ساوند، بدون هیچ توضیحی و عملا با یک کودتای فرهنگی ، اعتبار «همشهری کین» و سال ها تخصص خود را تحت الشعاع فیلمی چون «ژان دیلمان» قرار داد ؛ طی یک نظرسنجی فرمایشی و با ادعای حضور نماینده همه نسل ها، فرهنگ ها و ملیت ها تنها زمینه ساز اختلافات فرهنگی شده است. به عقیده من «ژان دیلمان» حتی از گذر زمان هم سربلند بیرون نیامده است.»
گلن کنی هم در این رابطه نوشت:« تردید دارم حتی یک نفر از منتقدان که در نظرسنجی جنجالی سایت اند ساوند به «ژان دیلمان» رای داده اند که این فیلم در صدر فهرست« صد فیلم برتر تاریخ سینما» قرار بگیرد، اما این اتفاق افتاد...«ژان دیلمان». می تواند دشوارترین و دور از ذهن ترین فیلمی باشد که تاکنون در نظرسنجی مورد تجلیل قرار گرفته است.»

۲۲۰۵۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1855694

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =