ورود ناوشکن «البرز» به دریای سرخ؛ تیتر رسانه‌های عربی

ایسنا نوشت: ناوشکن ایرانی البرز اخیرا از تنگه باب‌المندب عبور کرده و وارد دریای سرخ شد. این رویداد بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های عربی به همراه داشته است.

ناوشکن البرز اخیرا در قالب ناوگروه ۹۴ نیروی دریایی ارتش، با عبور از تنگه باب‌المندب وارد دریای سرخ شد.

ناوشکن البرز که در سال ۱۳۵۱ به ناوگان نیروی دریایی در بندرعباس ملحق شد در سال ۱۳۹۸ پس از تعمیرات اساسی و نصب سیستم‌های جدید و فناورانه، مجدداً به ناوگان جنوب نیروی دریایی ارتش ملحق شد.

این ناوشکن با هزار و ۵۵۰ تن وزن، افزون بر ۳۶ گره دریایی سرعت دارد. این شناور با عمری بیش از ۴۸ سال با صرف ۴۵ هزار و ۲۵۰ نفر ساعت‌کار مفید، تعمیر و نوسازی شده است.

«سامانه دفاع نقطه‌ای کمند» (دفاع نزدیک دریایی) و سامانه کنترل آتش (FCS) در بخش میانی کشتی، سامانه کنترل آتش شامل مدیریت کنترل آتش الکترواپتیکالی و یک سامانه توپی شکل (شبیه به سامانه‌های پدافند هوایی «سراج ۱») و پرتابگر ۱۲ تایی چف و فلر، از جمله ویژگی‌های ناوشکن البرز است. این ناوشکن با شماره بدنه ۷۲ از ناوهای کلاس الوند به حساب می‌آید.

ورود ناوشکن «البرز» به دریای سرخ؛ تیتر رسانه‌های عربی

شبکه الجزیره در این باره نوشت که ناوشکن ایرانی«البرز» وارد دریای سرخ شد.

این شبکه قطری با اشاره به ماموریت‌های این ناوشکن آورده است که این اقدام ایران همزمان با هدف قرار گرفتن کشتی‌های صهیونیستی در دریای سرخ توسط انصارالله یمن در راستای حمایت از مردم غزه انجام شد.

در این گزارش همچنین آمده است که بسیاری از کشتی‌های بزرگ دنیا در پی حملات انصارالله یمن مسیر حرکت خود را به سمت آفریقا تغییر داده‌اند.

شبکه العربیه نیز نوشت: تنش در دریای سرخ؛ ناوشکن ایرانی از باب‌المندب گذشت.

این شبکه سعودی همچنین نوشت که بعد از افزایش حملات موشکی و پهپادی انصارالله یمن علیه کشتی‌ها در دریای سرخ در پاسخ به جنایت‌های رژیم صهیونیستی در غزه، اکنون ناوشکن ایرانی البرز نیز از باب‌المندب عبور کرده و وارد دریای سرخ شد.

روزنامه الشرق الاوسط هم نوشت که ناوشکن ایرانی از باب‌المندب عبور کرد و وارد دریای سرخ شد.

این روزنامه سعودی نیز در ادامه با اشاره به حملات انصارالله یمن علیه کشتی‌های مرتبط با رژیم صهیونیستی و هدف قرار گرفتن سه قایق یمنی از سوی آمریکا نوشت که این اقدام ایران همزمان با این رویداد رخ داد.

شبکه الحره نیز با اشاره به ورود ناوشکن ایرانی البرز به دریای سرخ نوشت که زمان این اقدام ایران حائز اهمیت است زیرا یک روز پس از حمله آمریکا به سه قایق یمنی و کشته شدن سرنشینان آن‌ها و همچنین تهدیدات انگلیس مبنی بر اتخاذ اقدامات مستقیم علیه انصارالله انجام شد.

الحره با اشاره به حملات انصارالله علیه کشتی‌های مرتبط با رژیم صهیونیستی و اعلام تشکیل ائتلاف بین‌المللی از سوی آمریکا در دریای سرخ، این اقدام ایران را «قابل توجه» توصیف کرد.

ورود ناوشکن «البرز» به دریای سرخ؛ تیتر رسانه‌های عربی

همچنین بخش عربی سی ان ان نوشت که یک روز پس از غرق شدن قایق‌های یمنی توسط آمریکا، یک ناوشکن ایرانی وارد دریای سرخ شد.

این شبکه نیز همانند دیگر رسانه به این مساله پرداخت که اقدام ایران همزمان با حملات انصارالله یمن علیه کشتی‌های مرتبط با رژیم صهیونیستی در دریای سرخ انجام شد.

روزنامه کویتی الانباء نوشت که یک ناوشکن وابسته به ارتش ایران از تنگه باب‌المندب عبور کرده و وارد دریای سرخ شد.

این روزنامه کویتی در ادامه به اقدامات انصارالله یمن در دریای سرخ علیه کشتی‌های مرتبط با رژیم صهیونیستی و تهدیدات انگلیس مبنی بر اقدامات مستقیم علیه انصارالله پرداخت.

اسکای نیوز عربی نیز در این باره نوشت که یک روز بعد از غرق شدن سه قایق یمنی و کشته شدن ۱۰ نفر از سرنشینان آن‌ها، ایران یک ناوشکن و یک ناو جنگی به دریای سرخ فرستاد.

این شبکه نوشت که علاوه بر ناوشکن البرز، ایران ناو جنگی بوشهر را راهی دریای سرخ کرد که توانایی حمل موشک‌های دور برد کروز را دارد.

آی۲۴ نیوز نیز نوشت که یک روز بعد از درگیری‌های دریایی نیروهای آمریکایی و انصارالله یمن در غرب الحدیده، یک ناوشکن ایرانی وارد دریای سرخ شد.

این پایگاه خبری صهیونیستی نوشت اخیرا دیوید کامرون، وزیر خارجه انگلیس با حسین امیرعبداللهیان، همتای ایرانی خود تلفنی گفت‌وگو و تاکید کرد که ایران باید مانع حملات انصارالله در دریای سرخ شود.

پایگاه خبری الشرق نیز نوشت: واشنگتن و لندن فشارهای خود را علیه حوثی‌ها افزایش دادند و ایران ناوشکن به دریای سرخ فرستاد.

این پایگاه خبری نوشت که همزمان با افزایش فشارهای آمریکا و انگلیس علیه انصارالله یمن و تداوم حملات یمنی‌ها علیه کشتی‌ها در دریای سرخ، ایران از طریق باب‌المندب یک ناوشکن به دریای سرخ فرستاد اما دلایل خود از این اقدام را مشخص نکرد.

بر اساس این گزارش، دیگر رسانه‌های عربی نیز اعزام ناوشکن ایرانی «البرز» به دریای سرخ را به‌طور گسترده بازتاب دادند.

310310

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1855965

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =