بارش ترکیه بیشتر از ایران؛ جنگ‌های اقلیمی در میان است؟

همشهری آنلاین نوشت: رئیس سازمان هواشناسی کشور به جنجال‌ برخی محافل خبری و فضای مجازی درباره جنگ‌های اقلیمی و پربارشی کشورهای همسایه به‌ویژه ترکیه و کم بارشی ایران واکنش نشان داد.

انتشار اخبار مربوط به دخالت برخی کشورها در تغییرات اقلیمی و بارش‌های ایران در برخی رسانه‌ها و فضای مجازی جنجال زیادی به پا کرده است. برخی حتی پا را فراتر گذاشته و شایعه جنگ‌های اقلیمی را مطرح می‌کنند. بحث پر بارشی کشورهای همسایه و ضعیف‌شدن سامانه‌های بارشی پس از ورود به ایران به جایی رسیده که بررسی دقیق و علمی اثرگذاری هارپ بر آب و هوای کشور از سوی برخی مسئولان محیط‌زیست هم مطرح شده است.

رئیس سازمان هواشناسی کشور اما در واکنش به جنجال‌های برخی محافل خبری و فضای مجازی درباره دلایل پربارشی کشورهای همسایه به‌ویژه ترکیه و کم بارشی ایران، سخن گفت و تأکید کرد: «وقوع بارش و تشکیل ابر، فرایندهایی هستند که در جو تعریف مشخص دارند. یکی از اصلی‌ترین عوامل در شکل‌گیری شرایط ناپایدار جوی، وضعیت توپوگرافی، پستی و بلندی‌های سطح زمین و میزان رطوبت است که می‌تواند منجر به بارندگی شود اما اگر رطوبت وجود نداشته باشد وزش باد و خیزش گردوغبار رخ می‌دهد.»

بارش‌های ترکیه ۲ برابر ایران

سحر تاجبخش، با بیان اینکه هم‌مرز بودن کشورها به‌معنای سیستم‌های جوی مشابه نیست، گفت: «کشور ترکیه در عرض‌های بالاتر از کشور ما قرار دارد، وسعت کمتری نسبت به ایران دارد و ۲ منبع رطوبتی قابل توجه دارد؛ ضمن اینکه الگوی جوی این کشور با ایران متفاوت است. میانگین بارش ترکیه سالانه بیش ‌از ۵۰۰ میلی‌متر و این رقم در کشور ما ۲۳۰ میلی‌متر است و ۲کشور، ۲ اقلیم متفاوت دارند.»

او درباره شایعات منتشر شده مبنی ‌بر جنگ اقلیمی گفت: «اگر کشوری در جهان وجود داشته باشد که با بهره‌گیری از قدرت زیاد، انرژی‌های سیستم‌های جوی را تحت کنترل خود قرار دهد، قطعاً یک مسئله پنهانی نیست. آنقدر می‌تواند این قدرت را اشاعه دهد که بر همه جا حکومت کند اما انرژی‌های سیستم‌های جوی بسیار زیاد است و اینکه ما با فرایندهای کوچک‌مقیاس بخواهیم آنها را تحت‌تأثیر قرار دهیم، امکان‌پذیر نیست. اما اگر مقصود از جنگ اقلیمی پیامدهای تغییر اقلیم و پیامدهای ناشی از افزایش دمای کره زمین باشد، کشورها می‌توانند به این مرحله از اختلاف نظر برسند؛ چرا که پیامدهای آن موجب کاهش منابع آبی می‌شود. همانطور که کشور ما یکی از اصلی‌ترین مناطق در زمین است که مشکل تنش آب دارد و بخشی از این تنش می‌تواند از پیامدهای تغییر اقلیم باشد.»

پیش‌تر نیما فرید مجتهدی، دکترای آب و هواشناسی و صادق ضیائیان، رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوای سازمان هواشناسی هم گرمایش جهانی و تأثیر پدیده‌های جوی مثل ال‌نینو را عامل تشدید افزایش دما در کشور و برخی مناطق جهان عنوان و تأکید کرده بودند که دلیل کم بارشی ایران افزایش دمای هوا و کاهش رطوبت در مرزهای داخلی ایران است.

مداخله منطقه ای یا تغییر اقلیم؟

رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست هم درباره احتمال مداخلات منطقه‌ای در تغییرات بارندگی کشور گفت: علت اصلی کم‌بارشی‌ها اثرات تغییر اقلیم است و درباره موضوع مداخلات سایر کشورها، هنوز نیاز به بررسی بیشتری داریم.

داریوش گلعلیزاده، ادامه داد: «وضعیت موجود به‌دلیل پراکندگی اقدامات و شکل نگرفتن همکاری بین دستگاه‌ها در گذشته باعث شده تا جامعه دچار تشویش شود و اطلاعات درستی به مردم منتقل نشود. اطلاعاتی که امروز مطرح شد، نشان داد این کم‌بارشی سال‌های اخیر در سایر کشورهای منطقه نیز وجود داشته، اما نیاز به بررسی بیشتر دارد.»

۲۳۳۲۳۳

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1856488

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =