واردات گاز ایران از ترکمنستان مختل شد

تسنیم نوشت: خبرهای دریافتی حاکی است، سوآپ و واردات گاز ایران از ترکمنستان متوقف شده، اما مشخص نیست این توقف مقطعی و به دلایل فنی رخ داده یا دلیل دیگری برای توقف ارسال گاز به ایران وجود دارد.

دی ماه سال 1400 بود که قرارداد سوآپ گاز بین ایران، ترکمنستان و آذربایجان به امضا رسید. این قرارداد، با امضای تفاهم نامه ای در خرداد سال 1401 دو برابر شد تا روزانه بالغ بر 10 میلیون مترمکعب گاز از طریق خاک ایران بین ترکمنستان و آذربایجان سوآپ شود.

خرداد 1402 وزیر نفت اعلام کرد که به زودی قراردادی با ترکمنستان امضا می شود که روزانه 10 میلیون مترمکعب (علاوه بر سوآپ) واردات گاز از ترکمنستان صورت بگیرد.

اگرچه از خرداد ماه تا امروز، ترکمن ها زیر بار امضای این قرارداد نرفته اند، اما در توافقی با ایران، هر آنچه بیش از میزان سوآپ، گاز بتوانند تحویل ایران دهند، به عنوان واردات گاز، گاز خود را به ایران می فروشند.

خبرهای اولیه حاکی است، در روز گذشته، سوآپ گاز و همچنین مقداری که به عنوان واردات گاز از ترکمنستان به ایران ارسال می شد، متوقف شده است. پیگیری ها نشان می دهد که مذاکرات دو طرف برای برقراری دوباره این تجارت گازی آغاز شده، اما تا این لحظه دلیلی برای این توقف اعلام نشده و  مشخص نیست که این توقف، موقتی بوده یا ممکن است ادامه یابد.

223223

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1857127

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =