ماجرای پرواز یک قلب اهدایی از کرمان به تهران؛ نجات‌بخش کودک ۱۴ ساله/ عکس

تسنیم نوشت: حادثه تروریستی کرمان، تمام ملت ایران را داغدار کرد اما تصمیم ارزشمند خانواده "شهیده فاطمه دهقان" یکی از مجروحین این حادثه، مانع داغدار شدن خانواده‌هایی شد که عزیزانشان در بستر بیماری قرار دارند.

حوالی ظهر روز یکشنبه ۱۷ دی ماه جاری، چشم‌های تیم پزشکی یک بیمارستان در شمال پایتخت، به آسمان تهران بود تا فرود بالگردی را نظاره کند که قرار بود زندگی را برای یک نوجوان ۱۴ ساله به ارمغان بیاورد.

بالگرد فرود آمد؛ امانت ارزشمندش را تحویل آمبولانس داد؛ آمبولانس با سرعت زیاد وارد محوطه بیمارستان شد تا حتی یک ثانیه زمان هم برای رساندن زندگی به بدن نحیف یک نوجوان، معطل نکرده باشد.

درب آمبولانس که باز می‌شود، داخل یک "کلدباکس" قلبی است که ۳۶ سال در سینه مهربان یک مادر تپیده، آن را با سرعت به بخش پیوند منتقل می‌کنند تا امید یک خانواده برای دوباره در آغوش گرفتن فرزند ۱۴ ساله‌شان، ناامید نشود.

صبح یکشنبه، پس از اعلام رضایت خانواده "خانم فاطمه دهقان؛ از مصدومان حادثه تروریستی کرمان" که براثر اصابت ترکش‌های ناشی از انفجار، مجروح و دچار مرگ مغزی شده بود، اعضای بدن او به بیماران نیازمند پیوند عضو، اهدا شد.

حالا قلب این شهیده ۳۶ ساله از طریق بالگرد اورژانس هوایی و هوانیروز، از کرمان به تهران به پرواز درآمده تا این بار در سینه‌ یک نوجوان ۱۴ ساله بتپد.

ماجرای پرواز یک قلب اهدایی از کرمان به تهران؛ نجات‌بخش کودک ۱۴ ساله/ عکس

کبد این بانوی شهید به شیراز و دو کلیه نیز در کرمان به دیگر بیماران نیازمند پیوند شد تا حیات‌بخش زندگی بیماران رنجور دیگری باشد و خانم دهقان هم به جمع شهدای انفجار تروریستی کرمان پیوست.

ماجرای پرواز یک قلب اهدایی از کرمان به تهران؛ نجات‌بخش کودک ۱۴ ساله/ عکس

هم دهنده خداست و هم گیرنده!

قلب به اتاق عمل می‌رسد؛ پشت در اتاق عمل بخش پیوند بیمارستان مسیح دانشوری، پدر و مادری با چشم‌های نگران و اشکبار نشسته‌اند؛ پدر تسبیح به دست دارد و مدام ذکر می‌گوید تا فرزندش به سلامت از اتاق عمل بیرون بیاید.

هنوز نمی‌دانند که این قلب،‌ از سوی چه کسی به فرزندشان اهدا شده است؛ وقتی می‌فهمند قلب یک مادر که خودش هم فرزند داشته، قرار است در سینه فرزندشان بتپد و از قضا، هموطنی بوده که در حادثه تروریستی کرمان به شهادت رسیده، گریه امانشان نمی‌دهد!

پدر، دستش را روی زانوهایش می‌گذارد، به دیوار تکیه می‌کند و همان وسط سالن انتظار، گریه می‌کند. کمی که آرامتر شد، جلو می‌رویم و می‌پرسیم امید داشتید که قلبی برای فرزندتان پیدا شود؟ ‌می‌گوید: «این که یک دهنده قلب از کرمان پیدا شود و گیرنده‌اش در تهران فرزند من باشد یعنی هم دهنده خداست و هم گیرنده! چون می‌دانم آن چه رخ داده معجزه است.»

ماجرای پرواز یک قلب اهدایی از کرمان به تهران؛ نجات‌بخش کودک ۱۴ ساله/ عکس

اشک‌هایش را پاک می‌کند و ادامه می‌دهد: «فکر می‌کردم برای بچه‌ام که در بخش مراقبت‌های ویژه در انتظار است، قلب اهدایی پیدا شود اما هیچ‌وقت دعا نکردم که کسی برای بخشیدن قلبش به پسر من، جانش را از دست بدهد.»

جزئیاتی از انتقال قلب اهدایی از کرمان به تهران

دکتر ضرغام حسین احمدی؛ جراح قلب بیمارستان و عضو تیم پیوند قلب درباره این عمل جراحی می‌گوید: صبح امروز همراه با بالگرد هوانیروز و به کمک همکاران اورژانس هوایی به شهر کرمان رفتیم و قلب مجروحی را که متاسفانه بر اثر انفجار در حادثه تروریستی کرمان دچار مرگ مغزی شده بود و خانواده آنها با نهایت فداکاری اجازه پیوند اعضایش را داده بودند، برای پیوند به تهران منتقل کردیم تا به یک نوجوان ۱۴ ساله پیوند زده شود.

وی می‌افزاید: امیدواریم این جراحی بتواند جان نوجوان ۱۴ ساله را نجات دهد.

جنایت تروریستی کرمان، تمام ملت ایران را داغدار کرد اما خانواده‌ی "شهیده فاطمه دهقان" در چنین شرایط سختی تصمیم گرفتند تا با اهدای اعضای پیکر مطهر او، مانع داغدار شدن خانواده هایی شوند که عزیزانشان، در صف انتظار پیوند عضو قرار دارند.

بیشتر بخوانید:

آخرین وضعیت مجروحان حادثه تروریستی کرمان/ چند کودک هنوز بستری هستند؟

۴۷۲۳۶

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1858275

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =