ماجرای حضور سردار سلیمانی میان آمریکایی‌ها با لباس مبدل/ بعد از یک ماه از حضورش مطلع شدند و با تانک به محل اقامتش حمله کردند

تسنیم نوشت: مشاور عالی فرمانده‌کل قوا گفت: در جریان حمله آمریکایی‌ها به عراق، حاج قاسم به‌مدت یک ماه به عراق رفت و در منطقه حفاظت‌شده الخضراء بغداد با لباس مبدل مستقر شد، آمریکایی‌ها بعد از گذشت یک ماه از حضور ایشان مطلع شدند و با تانک به محل اقامتش حمله کردند.

نیمه‌های شب ۱۳ دی‌ماه سال ۱۳۹۸ بود که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و محور مقاومت یکی از سرداران و فرماندهان بنام خود را در پی حمله موشکی پهپادهای آمریکایی در فرودگاه بغداد از دست داد و شوک عظیمی به مردم منطقه و حتی در سطح جهانی وارد شد، در همین راستا، سرلشکر سید یحیی (رحیم) صفوی، دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا، در گفتگویی تفصیلی به بیان نکات و خاطراتی درباره شهید سلیمانی پرداخته است که بخشی از آن را در ادامه می‌خوانید.

********************

زمانی که شما به‌عنوان فرمانده‌کل سپاه منصوب شدید، سردار سلیمانی را به‌عنوان فرمانده نیروی قدس انتخاب کردید، چه عاملی باعث شد این تصمیم را بگیرید و چه ویژگی بارزی در شهید سلیمانی وجود داشت که شما به آن جلب شدید و فکر کردید ایشان می‌تواند نیروی قدس را فرماندهی کند؟

بنده از ماه‌های اول جنگ تا شهادت سردار سلیمانی با ایشان دوست و رفیق بودم، یعنی حدود ۴۰ سال؛ شهید سلیمانی قهرمان دفاع ملی ایران و چهره بین‌المللی مقاومت و احیا و تقویت کننده جبهه مقاومت نه تنها در غرب آسیا بلکه در جهان اسلام بود.

او انسان مؤمنی بود که هم مسائل جهاد و دفاع و هم بحث سیاست داخلی و بین‌المللی را خوب می‌شناخت، علاوه بر این مسائل اجتماعی و منطقه‌ای و به خصوص مسائل امت اسلامی را درک می‌کرد و یک فهم راهبردی داشت.

سردار رشید: داعش گروه دست‌ساز توسط سرویس‌های سیا، انگلیس، سعودی‌ها و موساد است/ مجازات دشمنان جمهوری اسلامی دیر و زود دارد اما سوخت و سوز ندارد

خط و نشان قاطعانه فرمانده بلندپایه ارتش؛ عاملان جنایت کرمان حتی اگر زیر زمین هم بخزند از تیغ انتقام در امان نیستند

مشاور عالی سردار قاآنی: آمریکا به چه حقی در همه جای دنیا پایگاه دارد؟ /مگر سپاه پاسداران و ارتش ایران در دیگر نقاط دنیا پایگاه نظامی دارند؟

در همان ماه‌های آغاز دفاع مقدس، ما ایشان را به عنوان فرمانده گردان در سوسنگرد دیدیم. یادم می‌آید شهید حسن باقری ایشان را به ما معرفی کرد، چون من در آن مقطع مسئول عملیات جنوب و شهید حسن باقری معاون اطلاعات ستاد عملیات جنوب بود.

در سال ۱۳۶۱ و در عملیات فتح المبین، ایشان تیپ ۴۱ ثارالله که متشکل از بچه‌های استان‌های کرمان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان بود را بنیان گذاشت و حدود یک سال بعد از آن، تیپ ثارالله تبدیل به لشکر ثارالله شد و در تمام طول دفاع مقدس به عنوان یک لشکر خط شکن و افتخارآفرین سپاه بود. برای مثال لشکر ثارالله در عملیات والفجر ۸ وظیفه عبور از سخت‌ترین بخش رودخانه اروند را به عهده داشت.

علاوه بر این سردار سلیمانی در حوزه فرماندهی، سازماندهی و آموزش نیرو به خصوص آموزش‌های تخصصی نیز تبحر داشت برای مثال همرزم و هم شهری کرمانی ایشان سردار عرب نژاد، تیپ ۳۸ زرهی ذوالفقار و قوی‌ترین تیپ زرهی سپاه را تأسیس کرد.

سردار سلیمانی در حوزه فکر و اندیشه دارای یک نبوغ ذاتی بود و در حوزه رفتاری نیز انسانی تربیت شده در مکتب امامین انقلاب و دفاع مقدس بود. ایشان پس از جنگ فرمانده قرارگاه قدس جنوب شرق شد و یکی از کارهای بزرگی که انجام داد، تبدیل عده‌ای از اشرار منطقه به نیروهای طرفدار جمهوری اسلامی بود و این کار را با ایجاد اشتغال و کشاورزی برای آنها در آن مناطق انجام داد.

ماجرای ارسال دستور آزادی اسیر توسط حاج قاسم

همین جا لازم است یک خاطره هم تعریف کنم، یک دفعه که ایشان برای ارائه گزارش خدمت حضرت آقا رسیده بودند بیان می‌کنند که ما یکی از سران اشرار را برای مذاکره دعوت و همانجا دستگیر کردیم.

حضرت آقا به ایشان می‌فرمایند با این مضمون که "وقتی کسی را برای مذاکره دعوت می‌کنید یعنی به او امان داده‌اید، پس چرا او را دستگیر کردید؟ همین الان تماس بگیرید و این فرد را آزاد کنید" و ایشان از همانجا تلفن می‌زند و را آزاد می‌کنند. شنیدم همین فرد بعدها به قرارگاه قدس سپاه پیوست و تبدیل به یک مدافع امنیت در جنوب شرق کشور شد.

ماجرای حضور سردار سلیمانی میان آمریکایی‌ها با لباس مبدل/ بعد از یک ماه از حضورش مطلع شدند و با تانک به محل اقامتش حمله کردند

در ابتدای مسئولیتم سرداران سلیمانی، کاظمی و حجازی را برای فرماندهی نیروها انتخاب کردم

به هرحال من که در سال ۷۶ فرمانده کل سپاه شدم، سردار قاسم سلیمانی را از فرماندهی قرارگاه قدس سپاه برای تصدی فرماندهی نیروی قدس به حضرت آقا پیشنهاد دادم. همچنین سردار کاظمی را هم از فرماندهی قرارگاه حمزه سیدالشهدای شمال‌غرب آوردم و به حضرت آقا پیشنهاد دادم که ایشان هم فرمانده نیروی هوایی سپاه بشود و سردار حجازی را هم برای فرماندهی نیروی مقاومت بسیج پیشنهاد دادم که حضرت آقا با هر سه نفر موافقت کردند.

من در آن زمان شناخت کاملی از ابعاد مختلف شخصیتی شهید سلیمانی به خصوص توانمندی ایشان در شناخت دفاع و امنیت غرب آسیا و فهم سیاست بین‌المللی داشتم.

ماجرای تعجب «پوتین» از اطلاعات حاج قاسم روی نقشه و احضار وزیر دفاع

فهم ایشان از مسائل آن‌قدر بالا بود که نه‌تنها در قامت یک فرمانده زبده بلکه به‌عنوان یک دیپلمات متبحر و آگاه با سران برخی از کشورها دیدار می‌کرد، مثلاً ایشان با آقای پوتین دیدار داشت و خود حاج قاسم برای من تعریف می‌کرد، می‌گفت "روزی که به دیدار آقای پوتین رفتم و از روی نقشه اوضاع سوریه را برای ایشان توضیح دادم، ایشان تعجب کرد و از وزیر دفاع خود خواست که به جلسه بیاید و دید اطلاعاتی که ما می‌دهیم بسیار کامل‌تر از اطلاعاتی است که منابع روسی در اختیار او گذاشته‌اند".

لذا به همین دلیل و پس از ملاقاتی که پوتین با رهبر معظم انقلاب اسلامی داشت مجاب شد که نیروی هوایی روسیه را به سوریه و برای پشتیبانی هوایی یگان‌های زمینی ارتش و نیروهای مردمی سوریه و از همه مهمتر نیروهای مدافعین حرم برای مقابله با داعش اعزام کند.

همچنین سردار سلیمانی یک توان بالایی در حوزه آموزش و سازماندهی نیروهای مردمی داشت. ایشان در عراق با کمک دولت این کشور حدود ۲۰ تیپ حشد الشعبی را برای مقابله با داعش و به کمک به ارتش عراق سازماندهی کرد. علاوه بر این در سوریه نیز بیش از ۷۰ هزار نفر را در قالب دفاع وطنی در کنار ارتش سوریه آموزش داد و سازماندهی کرد و رزمندگانی را از سایر کشورها برای مقابله با داعش بکار گرفت.

«احمد شاه مسعود» مرتب از سردار سلیمانی تعریف می‌کرد

اگر ایشان در سازماندهی نیروهای افغانستانی موفق بود به دلیل آن است که شناخت دقیقی از این کشور داشت. خدا رحمت کند «احمد شاه مسعود» را، زمانی که وزیر دفاع افغانستان بود، سردار سلیمانی ایشان را به دیدار من آورد و من در آن زمان فرمانده کل سپاه بودم، در آن دیدار احمد شاه مسعود مرتب از سردار سلیمانی تعریف می‌کرد.

درخصوص لبنان هم همانطور که می‌دانید، خردادماه سال ۱۳۶۱ پس از آزادی خرمشهر و در سال ۱۹۸۲ اسرائیل به جنوب لبنان حمله کرد و تا بیروت پیش رفت. در آن زمان به دستور شورایعالی دفاع، سپاه دو تیپ ۲۷ محمد رسول الله(ص) و تیپ ۵۸ ذوالفقار از ارتش را برای کمک، به سوریه فرستاد زمانی که من ماموریت تیپ ۲۷ را به حاج احمد متوسلیان ابلاغ کردم ایشان خوشحال شد و گفت من آرزو داشتم با صهیونیست‌ها بجنگم، بعد هم که به سوریه رفت.

هرچند در ادامه حضرت امام فرمودند راه قدس از کربلا می‌گذرد و ما هر دو تیپ را به تهران برگرداندیم و عده‌ای از جمله حاج احمد متوسلیان برای آموزش ماندند و به اتفاق آقای موسوی سفیر و چند نفر دیگر به اسارت فالانژهای لبنانی طرفدار صهیونیستها درآمدند.

خون شهدای مدافع حرم همچون حاج قاسم راه قدس را باز می‌کند

لذا اعتقاد من آن است همانطور که خون شهدای دفاع مقدس، راه کربلا را باز کرد، خون شهدای مدافع حرم همچون حاج قاسم سلیمانی نیز راه قدس را به اذن الهی باز می‌کند.

بعد ۱۱ سپتامبر و حمله آمریکایی‌ها به افغانستان و عراق، همه تحلیل‌ها این بود که گزینه بعدی ایران خواهد بود. شما خودتان در آن زمان فرمانده کل سپاه بودید و شرایط را از نزدیک رصد می‌کردید. اما به نظر می‌رسد جمهوری اسلامی راهبرد فرسوده کردن نیروهای آمریکایی در عراق و افغانستان را در پیش گرفت. سردار سلیمانی و نیروی قدس سپاه اصلی ترین عامل اجرای این سیاست بودند و نقش بارزی در زمینگیر کردن آمریکایی‌ها و جلوگیری از حمله آنها به ایران داشتند.در این خصوص تحلیلتان را بفرمائید.

سردار صفوی: بعد از حوادث ۱۱ سپتامبر، آمریکایی‌ها دچار یک خطای راهبردی شدند و تصمیم به لشکرکشی به کشورهای افغانستان و عراق گرفتند که بزرگترین خطای استراتژیک آمریکایی‌ها بود.

آمریکایی‌ها در نتیجه این حملات، ۲۰ سال در عراق و افغانستان چیزی حدود ۸۰۰۰ میلیارد دلار هزینه کردند و حدود ۳۰ هزار نفر کشته و زخمی دادند اما در مقابل، چین و روسیه از این فرصت ۲۰ ساله استفاده کردند و توان اقتصادی و نظامی خودشان را تقویت کردند.

با تدابیر رهبر معظم انقلاب اسلامی مجموعه نظام جمهوری اسلامی یک فهم استراتژیک از اقدام آمریکا در منطقه پیدا کرد و شورای عالی امنیت ملی به این جمع بندی رسید که توان آمریکا در عراق و افغانستان فرسوده خواهد شد و خطرات آمریکا برای ایران کمتر می‌شود.

در حمله شوروی به افغانستان به مجاهدان افغان کمک می‌کردیم

قبل از این نیز ما در جریان تجاوز اتحاد جماهیر شوروی به افغانستان به مجاهدان افغانستانی کمک می‌کردیم. شوروی از سال ۱۹۷۹ میلادی تا سال ۱۹۸۹ افغانستان را اشغال کرد و در جریان این نبرد، ما مجاهدان افغانستانی را علی رغم اینکه خودمان درگیر جنگ بودیم آموزش دادیم و به آنها کمک می‌کردیم چون ارتش سرخ متجاوز به یک کشور مسلمان مثل افغانستان شده بود و سرانجام هم آنها از افغانستان خارج شدند، یعنی سال ۱۹۸۹ و بعد هم فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی رخ داد.

در مقطع حمله نظامی به عراق و سرنگونی دیکتاتوری صدام و حزب بعث عراق، آمریکایی‌ها به دنبال آن بودند تا با تشکیل یک دولت متخاصم در عراق علیه ایران، اوضاع را به دست بگیرند و از آنجا علیه ایران تهدیدهایی ایجاد کنند اما در نتیجه تلاش‌های نخبگان و مرجعیت عراق حضرت آیت الله العظمی سیستانی، یک حکومت پارلمانی موافق با جمهوری اسلامی بر سر کار آمد و این سیاست آمریکایی‌ها نیز با شکست روبرو شد.

ماجرای حضور سردار سلیمانی میان آمریکایی‌ها با لباس مبدل/ بعد از یک ماه از حضورش مطلع شدند و با تانک به محل اقامتش حمله کردند

* ماجرای حضور سردار سلیمانی با چهره مبدل در الخضراء بغداد و حمله آمریکایی‌ها با تانک به محل ایشان

شهید سلیمانی انسانی دارای فهم استراتژیک بود، علاوه بر این ایشان از هوش اطلاعاتی سرشاری هم برخوردار بود برای مثال در جریان حمله آمریکایی‌ها به عراق در سال ۲۰۰۳، حاج قاسم به مدت یک ماه به عراق رفت و در منطقه حفاظت شده سبز (الخضراء) بغداد مستقر شد. آمریکایی‌ها بعد از گذشت یک ماه از حضور ایشان مطلع شدند.

سردار سلیمانی با یک لباس و چهره مبدل به این منطقه رفت و آمریکایی‌ها زمانی که فهمیدند فرمانده نیروی قدس سپاه به آن منطقه رفته با تانک به محل اقامت ایشان حمله کردند اما یک یا دو روز قبل، شهید سلیمانی آن مکان را ترک کرده بود.

آمریکایی‌ها با حمله به عراق و افغانستان دو دشمن بزرگ ما را از بین بردند

لذا شکست آمریکایی‌ها در عراق و افغانستان موجب شد تا بعدها اوباما رئیس جمهور وقت ایالات متحده در سال ۲۰۱۲ و در سند امنیت ملی آمریکا تصویب کند که دیگر وارد جنگ‌هایی مانند عراق و افغانستان نخواهند شد. در حقیقت آمریکایی‌ها با حمله به عراق و افغانستان دو دشمن بزرگ ما را از بین بردند و این در امنیت مرزهای شرقی و غربی ایران مؤثر بود.

اما در ادامه سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا و رژیم صهیونیستی، داعش را با حمایت مالی برخی کشورهای عربی منطقه ایجاد کردند و این چیزی بود که خانم هیلاری کلینتون هم در رقابت‌های انتخاباتی آمریکا به آن اذعان کرد. آمریکایی‌ها داعش را ایجاد کردند و اردن و ترکیه هم مرزهای خود را به روی داعش باز کردند و این موجب شد تا داعش برخی شهرهای سوریه مثل حلب و برخی از شهرهای عراق را مثل موصل منهدم کند و در هر کدام از این دو کشور چیزی حدود ۲۰۰ میلیارد دلار خسارت بر جای بگذارد.

آمریکایی‌ها روحیه جهادی جوانان کشورهای اسلامی که در نتیجه بهار عربی و بیداری اسلامی به وجود آمده بود را بر علیه کشورهای اسلامی به کار گرفتند و با پول برخی از کشورهای عربی و جوانان مسلمان از اقصی نقاط جهان با تفکر انحرافی، برخی از شهرهای سوریه و عراق را نابود و اقتصاد آنها را ضعیف کردند.

کار بزرگی که سردار سلیمانی با ارتش‌های سوریه و عراق و نیروهای مردمی این دو کشور و مدافعان حرم و حزب الله لبنان انجام داد این بود که فتنه داعش را شکست داد و این موجب شد خشم و بغض بزرگی از ایشان و جبهه مقاومت در دل آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها و حتی برخی کشورهای عربی به وجود بیاید.

عوامل نفوذی رژیم صهیونیستی و آمریکا که در فرودگاه‌های دمشق و بغداد بودند پرواز و پیاده شدن حاج قاسم سلیمانی را اطلاع دادند و موجب آن شهادت مظلومانه سردار حاج قاسم و فرمانده حشدالشعبی عراق سردار بزرگ ابومهدی المهندس و یاران عزیزشان شدند.

۲۱۹۲۱۵

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1858396

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =