باهنر: به شورای نگهبان گفته شده با کلماتی مانند «عدم احراز صلاحیت» شرایط مبهمی را ایجاد نکند /آخرین نظرسنجی ها حکایت از مشارکت ۳۴ درصدی دارد

باهنر گفت: تمام ارکان جمهوری اسلامی با رای مردم شکل ‌می‌گیرد، هرکس می خواهد نظریات و برنامه‌هایش اجرایی شود باید به پای صندوق رای برود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، محمدرضا باهنر اخیر در نشست مشارکت شهروندان در انتخابات و چالش‌های آن که در کانون وکلای دادگستری برگزار شد، ب بیان نکات مهمی پیرامون بررسی صلاحیت ها، میزان مشارکت و ...پرداخت.

بخش هایی از اظهارات باهنر را به نقل از ایسنا بخوانید؛

*امسال بر خلاف همیشه مقام معظم رهبری پیش از شروع انتخابات بحث مشارکت را مطرح و دست اندرکاران را برای حضور پرشور دعوت کردند؛ به عبارتی در این دوره از انتخابات مشارکت اهمیت بیشتری دارد.

ترقی: اصلاح‌طلبان برای انتخابات اسفند لیست کامل دارند /هر کسی دنبال سهم‌خواهی باشد، موضع ضدارزشی و ضد «مجلس قوی» دارد

باهنر: اصولگراها باهم کل‌کل می کنند تا سهم شان در لیست بیشتر شود /جبهه پایداری گفته لیست جدا می دهد /دعوت ما از اصلاح طلبان برای رقابت بود نه ائتلاف

* در انتخابات مجلس یازدهم و ریاست جمهوری ۱۴۰۰ رکورد کمترین میزان مشارکت ثبت شد که طی آن در انتخابات ریاست جمهوری و مجلس به ترتیب ۴۸ درصد و مجلس ۴۲ درصد مشارکت داشتیم، این رقم در بسیاری از کشورهای با سابقه دموکراسی بیش از صد سال دموکراسی سابقه مطلوب و حدود ۲۰ تا ۴۰ است.

*تمام ارکان جمهوری اسلامی با رای مردم شکل ‌می‌گیرد، هرکس می خواهد نظریات و برنامه‌هایش اجرایی شود باید به پای صندوق رای برود.

*به طور میانگین سالیانه یک انتخابات در کشور برگزار می‌شود، رسیدن به قدرت و تصمیم‌گیری از مسیر صندوق رای است.

*بر اساس آخرین نظرسنجی‌های کشور میزان مشارکت در انتخابات مجلس در کشور ۳۴ درصد و در تهران ۱۷ درصد است. که نسبت به دوران گذشته بد نیست اما با وجود مشکلات معیشتی باید باز هم باید مردم را برای مشارکت در صندوق رای تشویق کرد.

*دستگاه دولتی باید موانع را بررسی و سعی دربرداشته شدن آن کنند، متاسفانه یک سری اقدامات انجام نشده است، در زمان بررسی صلاحیت به دوستان شورای نگهبان عنوان شده که در خصوص صلاحیت نامزدهای انتخاباتی شفاف عمل کنند و با کلماتی مانند عدم احراز صلاحیت شرایط مبهمی را ایجاد نکنند.

*تاکید مقام معظم رهبری بر مشارکت بالا در انتخابات است و اگر مردم به دنبال توسعه و پیشرفت هستند باید رای دادن نسبت به حرکت در مسیر اقدام کنند.

۲۱۹۲۱۵

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1861181

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =