کانادا همکاری با دانشگاه شریف و شهید بهشتی را ممنوع کرد / اسامی سایر موسسه‌ها

دولت کانادا با انتشار فهرستی از دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی در ایران، چین و روسیه هشدار داد به پژوهشگرانی که با این مراکز همکاری کنند، بودجه دولتی پژوهشی اختصاص نخواهد داد.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از دویچه وله، دولت کانادا روز سه‌شنبه ۱۶ ژانویه (۲۶ دی ماه) با انتشار فهرستی از موسسات پژوهشی در ایران، چین و روسیه به پژوهشگران هشدار داد «در صورتی که با این مراکز همکاری تحقیقاتی داشته باشند، بودجه دولتی پژوهشی دریافت نخواهند کرد.» در این فهرست نام ۱۲ موسسه پژوهشی ایرانی از جمله دانشگاه صنعتی شریف به چشم می‌خورد.

«جلوگیری از خطرات امنیتی ناشی از به اشتراک‌گذاری فناوری‌های پیشرفته توسط دانشگاه‌های کانادا با پژوهشگران کشورهای مذکور»، هدف این تصمیم دولت کانادا اعلام شده است.

استعفای یک استاد دانشگاه تربیت مدرس در اعتراض به برخوردها

پیام کوتاه استاد دانشگاه شریف: باز هم منع شدم/ عکس

دانشگاه‌های صنعتی شریف، دانشگاه ملی ایران (شهید بهشتی)، موسسه فیزیک کاربردی، سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران و ۸ مرکز دیگر از جمله مرکز تحقیقات انفجار، انستیتو پاستور ایران، موسسه تحقیقات هوا و فضا، دانشگاه علوم پزشکی بقیةالله، موسسه آموزشی و تحقیقاتی صنایع دفاع، دانشگاه امام حسین، مرکز مطالعات فیزیک و دانشگاه نیروی هوایی ستاری از جمله این موسسات هستند.

اتاوا همچنین ۸۵ موسسه پژوهشی از چین و شش دانشگاه از روسیه را در این فهرست جای داده است. این سیاست جدید قرار است در ماه‌های آینده اجرایی شود.

دولت کانادا تاکید کرده که «به هیچ وجه نمی‌خواهد تحقیقات در حوزه‌هایی از جمله هوش مصنوعی، علوم کوانتومی، روباتیک، بیوتکنولوژی، سلاح‌های پیشرفته، فناوری فضا و ماهواره و ادغام ماشین و انسان با پژوهشگران ایرانی، چینی و روسی به اشتراک گذاشته شود.»

این تصمیم پس از آن اعلام شد که سرویس اطلاعات امنیتی کانادا هشدار داد «چین، برای مثال، از فعالیت‌های تحقیقاتی مشترک دانشگاهی با کانادا برای دستیابی به فناوری‌های پیشرفته در حوزه‌های اقتصادی و نظامی استفاده می‌کند.»

رسانه‌های کانادایی می‌گویند «محققان ۵۰ دانشگاه کانادا تا به حال مقالات علمی مشترکی را در حوزه‌هایی مانند رمزنگاری کوانتومی و محاسبات و فناوری‌های فضایی با دانشمندان مرتبط با ارتش چین منتشر کرده‌اند.»

۲۳۳۲۳۳

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1862095

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =