معافیت از سربازی برای کسانی‌ که در این شش منطقه زندگی می‌کنند/ جزئیات

تسنیم نوشت: مدیرکل امور عمران جزایر هرمزگان گفت: بنابر موافقت رهبر معظم انقلاب اسلامی و ستاد کل نیروهای مسلح، طرح معافیت یک فرزند ذکور ساکنان ۶ جزیره خلیج فارس به اجرا در می‌آید.

عبدالرسول دریایی مدیرکل عمران جزایر استانداری هرمزگان گفت: شش جزیره تابعه شهرستان بوموسی شامل تنب بزرگ، تنب کوچک، بوموسی، سیری، فارورکوچک و فارور بزرگ و جزایر هندورابی، لاوان و لارک مشمول این مصوبه هستند.

مدیرکل امور عمران جزایر هرمزگان پیگیری برای ابلاغ این مصوبه را یکی از موارد مهم مطرح شده در سفر چند روز پیش وزیر کشور به هرمزگان عنوان کرد.
دریایی گفت: شرط استفاده از این مصوبه نیز آن است که هر فردی که ۱۲ سال در این جزایر از گذشته تاکنون یا به بعد سکونت داشته باشد یکی از فرزندان ذکور یا سرپرست خانواده از خدمت سربازی معاف خواهد شد.

برابراعلام معاونت نیروی انسانی فراجا و برابر ابلاغیه ستاد کل نیروهای مسلح مقرر شده خانواده هایی که از تاریخ تصویب (۱۴۰۲/۰۵/۱۵) به مدت ۱۲ سال در جزایر بوموسی، تنب کوچک و بزرگ، فارسی، لارک، سیری، فارور کوچک و بزرگ، لاوان و هندورابی مستقر در خلیج فارس با تایید مراجع ذی صلاح سکونت داشته باشند، می‌توانند یکی از فرزندان ذکور خانواده یا پدر خانواده از معافیت خدمت دوره ضرورت بهره‌مند شوند.

پدر خانواده یا یک فرزند ذکور خانواده‌هایی که به مدت ۱۲ سال در جزایر بوموسی، تنب کوچک و بزرگ، فارسی، لارک، سیری، فارور کوچک و بزرگ، لاوان و هندورابی مستقر خلیج فارس سکونت داشته باشند می‌توانند از معافیت خدمت سربازی بهره‌مند شوند و در صورت استفاده پدر، فرزندان وی نمی‌توانند از این معافیت استفاده کنند.

مدت ۱۲ سال سکونت در جزیره بایستی با تایید مراجع ذی صلاح قانونی و دولتی مستقر در جزایر و سپس تایید هیأت بدوی سازمان وظیفه عمومی انجام پذیرد، چنانچه در خانواده‌ای بیش از یک فرزند ذکور دارای شرایط معافیت وجود داشته باشد، انتخاب یکی از فرزندان برای استفاده از معافیت خدمت سربازی، توسط پدر صورت می‌پذیرد و در صورت فوت پدر، توسط سرپرست قانونی خانواده انتخاب و معرفی می‌شود.

لازم به توضیح است؛ یگان تا صدور مجوز از سوی سازمان وظیفه عمومی مجاز به ترخیص سرباز نمی‌باشد و تا بررسی مدارک و مستندات و احراز شرایط سرباز، خدمت مشارالیه به مانند سایر کارکنان وظیفه است.

معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی استان فرایند اجرای این ضابطه را برای سربازان به شرح زیر عنوان کرد:

۱. جمع آوری مستندات مربوطه در خصوص سکونت سرباز در جزایر مذکور از طریق نهاد های دولتی، آموزش و پرورش، بخش انتظامی، بخشداری، شهرداری و ...

۲. ارائه مستندات به یگان خدمتی و صدور نامه به وظیفه عمومی، جهت پیگیری سرباز از آن طریق

۳. بررسی موضوع در کمیسیون مربوطه توسط سازمان وظیفه عمومی

۴. اعلام موضوع از سوی سازمان وظیفه عمومی به یگان(در صورت احراز شرایط) برای ترخیص وی

۵. تسویه حساب و ترخیص سرباز از یگان و صرفا ثبت احکام پایان خدمت در سامانه جامع نیروی انسانی فراجا

۶. مراجعه سرباز به سازمان وظیفه عمومی برای درج حکم پایان خدمت در سامانه جامع وظیفه عمومی و صدور کارت پایان خدمت

۲۳۳۲۳۳

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1863231

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 8
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۲۱:۳۰ - ۱۴۰۲/۱۰/۳۰
  9 0
  سرنوشت ما سی وپنج ساله ودوفرزند غایب چه می شود بی پول خاک توسر کارگر چه می شود‌
 • آرشام IR ۲۱:۳۲ - ۱۴۰۲/۱۰/۳۰
  4 0
  مدارک لازم جهت گرفتن جواز ...: کارت پایان خدمت کارت ملی بینهایت میلیارد پول
 • IR ۲۱:۳۵ - ۱۴۰۲/۱۰/۳۰
  4 8
  تحریف اسامی و تاریخ به دلایل سیاسی در حکومتها چقدر سهله. ابوموسی کی شد بو موسی؟!
 • IR ۲۲:۱۲ - ۱۴۰۲/۱۰/۳۰
  8 2
  باسلام مسئولان عزیز پس امثال من که پدر شدیم الان ۴۲سالمه با ۲فرزند مستاجر با این وضعیت اقتصادی چرا تکلیف مارا روشن نمیکنید خواهشن به وضعیت ماهم توجه بفرمائید واقعا دیگه امکان رفتن به خدمت سربازی نداریم و به اندازه کافی محکومیت کشیدیم ۲۴ساله داریم محروم زندگی میکنیم حتی نمیتونیم وام مستاجری بگیریم
 • IR ۲۳:۰۲ - ۱۴۰۲/۱۰/۳۰
  13 4
  بالای ۳۰ سال سن به درد سربازی نمی خورند و باید معاف شوند تا دنبال کار و ازدواج و فرزندآوری باشند.همانطور که امنیت کشور مهم است در حال حاضر رو به پیری گذاشتن کشور هم خیلی مهم است.
 • IR ۲۳:۰۳ - ۱۴۰۲/۱۰/۳۰
  25 3
  سربازی دو سال خیلی طولانی است . دختران را هم سربازی ببرید و مدت خدمت را برای هر دو جنس یک ساله کنید.
 • نوبخت US ۲۳:۴۲ - ۱۴۰۲/۱۰/۳۰
  14 2
  مگه ما آدم نیستیم با ۳۸ سال سن و دو فرزند کجا بیام مشکلات اقتصادی بدبهتمون کردین که خدا بدبختتتوننننن کنننننه
 • IR ۰۰:۰۱ - ۱۴۰۲/۱۱/۰۱
  15 5
  حیف