۰ نفر
۲ آذر ۱۳۹۰ - ۱۸:۲۱

ظاهراً این بار برخلاف دفعات قبل که او تا پای امضای طرح شورا رفت و آن را امضاء نکرد، باید باور کرد که او طی روزهای آینده طرح شورای همکاری خلیج فارس را امضاء خواهد کرد.

حسن هانی زاده
سرانجام علی عبدالله صالح، دیکتاتور یمن، بعد از ماهها مقاومت در مقابل مردم کشورش، حاضر به امضای طرح شورای همکاری خلیج فارس شد. ظاهراً این بار برخلاف دفعات قبل که او تا پای امضای طرح شورا رفت و آن را امضاء نکرد، باید باور کرد که او طی روزهای آینده طرح شورای همکاری خلیج فارس را امضاء خواهد کرد.
علی عبدالله صالح صبح روز چهارشنبه به ریاض سفر کرد و در آنجا با حضور سفیر آمریکا در عربستان و نمایندۀ دبیرکل سازمان ملل طرح انتقال قدرت را عملی می کند. صالح به زودی قدرت را به شورای انتقالی یمن واگذار می کند. شورایی که قرار است به زودی تشکیل شود. این شورا متشکل از معاون سابق رییس جمهور یمن، عبد ربه منصور الهادی است و قرار است در یکی پروسۀ زمانی سه ماهه انتقال قدرت از این شورا به یک دولت موقت صورت گیرد.
انتقال قدرت از سوی علی عبدالله صالح به یک شورای حکومت انتقالی موقت، گام مهمی در راستای حرکت یمن به سوی تشکیل یک نظام دمکراتیک تلقی می شود. هر چند عربستان سعودی به عنوان همپیمان دیکتاتور یمن تلاش می کند تا انتقال قدرت به صورتی جزئی و کند و سیال انجام شود اما مهم آنست که مردم یمن بعد از نزدیک به یک سال مبارزه توانستند دیکتاتور یمن را واردار کنند تا از قدرت کناره گیری کند.
لازم به یادآوری است یمن از ژانویه امسال با آغاز بهار عربی در تونس و مصر، تظاهرات علیه حکومت سی و سه سالۀ یمن را آغاز کرد و این مبارزه تاکنون نزدیک به هزاران کشته و زخمی برجای گذاشته است.
تشکیل شورای انتقالی می تواند راه حل برون رفت یمن از بحران فعلی باشد، اما آینده یمن و تشکیل یک نظام دمکراتیک بستگی به ارادۀ مردم یمن نیز خواهد داشت. متأسفانه در این میان عربستان سعودی و برخی از کشورهای حوزۀ خلیج فارس که نسبت به استقرار یک نظام دمکراتیک در یمن مردد هستند، تلاش دارند تا دمکراسی سازی یمن را با کندی مواجه کنند تا پروسه انتقال قدرت با شکست مواجه شود. به نظر می آید عربستان سعودی و برخی از کشورهای حوزۀ خلیج فارس در تلاشند تا برای علی عبدالله صالح، نوعی مصونیت قضایی ایجاد کنند تا مردم یمن از محاکمۀ وی مأیوس شوند. ماه قبل شورای امنیت سازمان ملل طی قطعنامه ای خواهان کناره گیری صالح از قدرت شد. هر چند در این قطعنامه نیز با تأکید بر لزوم اجرای طرح شورای همکاری به نوعی راه را برای فرار صالح از مجازات باز گذاشته و در ازای واگذاری قدرت، به او مصونیت قضایی داده شده، اما با این حال همین گام اندک و کوچک نیز می تواند برای یمنی ها که کشورشان قریب یک سال صحنۀ بدترین خشونت ها و درگیری ها با نظامیان بود، نقطۀ امیدی باشد.51 263

کد خبر 186350

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =