میزبانی پیست توچال در جام جهانی پارا اسکی

مدیر مجموعه ورزشی بین‌المللی توچال گفت: پیست بین‌المللی توچال ٢٧ بهمن میزبان جام جهانی پارااسکی با حضور نمایندگان ۵۰ کشور است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ روح‌الله امداد مدیر عامل مجموعه ورزشی توچال روز دوشنبه در نشست خبری افتتاح پیست اسکی بین‌المللی توچال اظهار داشت: در برنامه‌های آتی خود دو نکته در حوزه اجتماعی و اقتصادی مدنظر داشتم؛ بحث نشاط در حوزه اجتماعی و گردشگری در حوزه اقتصادی. نشاط یکی از مولفه‌های اصلی است و یک کشور بانشاط در بحران‌ها بهتر تصمیم می‌گیرد. از سال ٢٠٠٠ سازمان ملل یکی از مولفه‌های توسعه را بحث نشاط می‌داند و به همین دلیل مجموعه ما یک مجموعه تفریحی- ورزشی است. در بازدیدی که رهبر معظم انقلاب در سال ٧٧ از پیست توچال داشتند، عنوان کردند که مجموعه توچال نعمت الهی است و توصیه کردند تا مردم از این نعمت استفاده کنند. ما با توجه به این موضوع نشست‌ها و برنامه‌هایی برای ارتقای نشاط عمومی داشتیم تا مسئولیت خود را در این حوزه انجام دهیم.

وی افزود: گردشگری ورزشی بسیار اهمیت دارد و کشورها تلاش می‌کنند از این بازار عقب نمانند و ما هم باید تدارک ببینیم و برنامه داشته باشیم. پتانسیل بالایی در این زمینه داریم ولی متاسفانه برنامه و راهبردهای خوبی نداریم و حتما باید دولت‌ها تلاش کنند و ما هم در این زمینه فعال هستیم. این درحالی است که در گذشته میزبان گردشگران روسی و کشورهای دیگر بودیم.

مدیرعامل مجموعه ورزشی توچال گفت: باید فرصت‌ها، تهدیدها، نقاط قوت و ضعف در نظر گرفته شود. چندین مسابقه بین‌المللی در توچال با همکاری فدراسیون اسکی و کوهنوردی برگزار و تلاش کردیم سرانه ورزشی کشور را ارتقا دهیم. زمانی که کار را شروع کردیم ۲ زمین تنیس داشتیم و درحال حاضر ۷ زمین تنیس در اختیار داریم. ضمن این‌که پیست توچال هم مورد علاقه بسیاری از کوهنوردان است و امیدوارم بتوانیم در گردشگری ورزشی و نشاط اجتماعی آن چیزی که در توان‌مان هست را به اجرا درآوریم.

وی ادامه داد: دو سال قبل خبرنگاری از آناتولی ترکیه گفت پیست اسکی توچال نماد شکست تحریم‌های آمریکا علیه ایران است و شاید مصاحبه حامد حدادی را دیده باشید که به او گفتند؛ کت و شلوار می‌پوشید خوشحالید! در واقع تصور آن‌ها این است که ما در ایران امکانات نداریم ولی وقتی بتوانیم به خوبی اخبار خوب را منعکس کنیم، جلوی این شایعات گرفته خواهد شد.

امداد گفت: پیست توچال ٢٧ بهمن میزبان جام جهانی پارااسکی با حضور ۵٠ کشور است. در توچال تامین آب شرب و آبیاری درختان توسط مجموعه انجام می‌شود و ما مکرر با قطعی برق مواجه هستیم و به همین دلیل خودمان برق مجموعه را تامین می‌کنیم و از ایستگاه اول تا هفتم آب سرد و گرم داریم. خطوط تلکابین مشکل جدی داشت و تحریم بودیم. اما کابین‌های ما مجهز به مانیتور خواهند شد. بخشی از قطعات را در داخل تولید کردیم و در حال حاضر همه ایستگاه‌های ما بازسازی شده است. حال آن‌که قبلا ایستگاه‌ها شبیه حلبی‌آباد و باعث شرمندگی بود.

وی ادامه داد: در حوزه مکانیک اتفاقات جدی رخ داده و قطعات مهم تعویض شده است. در حوزه الکترونیک هم بهره‌برداری‌های لازم انجام شد و امروز ٥٠ کابین در مدار بهره‌برداری است و وعده داده بودیم که اسفند ماه گذشته این امر رخ دهد اما به دلیل تست‌های پیچیده در مدار کابین‌ها و طراحی آن، بهره‌برداری به تعویق افتاد. هر یک عدد کابین اروپایی حدودا ٢ میلیارد و ٢٠٠ میلیون تومان تمام می‌شد و ما با قیمت مناسب‌تر کابین را بومی و تولید کردیم. قول دادند هر ماه ١٠ کابین به مجموعه اضافه کنند. در پیست اسکی نیز در سال ۱۴٠٠ یک دستگاه تله اسکی ساختیم و در سال ١۴٠۱ یک تله اسکی دیگر اضافه شد. هتل هم بعد از دهه ٨٠ ساخته شده و یکی ازمرتفع‌ترین هتل‌های جهان است.

امداد یادآور شد: در مجموعه توچال خدمات نسبتا ارزان قیمتی ارائه شده است. قیمت بلیت را متناسب افزایش دادیم تا عموم مردم بتوانند استفاده کنند. بلیت سه نرخی است و شنبه‌ها ارزان‌تر است. نرخ تله اسکی هم ٣٠٠ هزار تومان است. کسی که بخواهد ست کامل اسکی را تهیه کند باید ۶٠٠ هزار تومان پرداخت کند و با ۴ میلیون تومان می‌تواند ۴ جلسه آموزش هم ببیند. عمر لوازم اسکی به خاطر کیفیت و جنسی که دارد بسیار بالاست.

وی ادامه داد: مالیات‌ زیادی پرداخت می‌کنیم. در طول سال حدود ۴ میلیون مراجعه‌کننده به مجموعه داریم و از تلکابین یک میلیون نفر استفاده می‌کنند. میزان درآمد مجموعه بستگی به فصل پرکار و کم کار دارد و در ماه ١٠ میلیارد تومان درآمد داریم ولی محدودیت‌هایی برای زمان کار کردن تلکابین داریم.

مدیر مجموعه ورزشی توچال عنوان کرد: یک پیست اسکی می‌تواند با امکانات لازم از فدراسیون جهانی امتیاز بین‌المللی بودن را بگیرد و ما هم امکانات پزشکی خوبی داریم و می‌توانیم احیای کامل را انجام دهیم. قرار بود جام جهانی پارااسکی اسفند سال گذشته برگزار شود ولی با تصمیم کمیته ملی المپیک این مسابقات اواخر بهمن برگزار می‌شود. هتل‌های موجود در سطح شهر میزبان ٥٠ کشور هستند و تنها هتل توچال میزبان اسکی‌بازان نیست.

امداد خاطرنشان کرد: پیست توچال همواره اواسط آبان افتتاح می‌شد، اما به دلیل کمی بارش برف امسال دیر افتتاح شد. در کشورهای دیگر از دستگاه برف ساز استفاده می‌شود ولی متاسفانه ما امکان استفاده از دستگاه برف‌ساز نداریم. باید دمای کم‌تر از ۵درجه باشد و ما این مشکل را نداریم و در این فصل دما زیر ۱۵ هم می‌رسد، اما نیاز به آب هست و ما تنها چاه عمیقی که داریم برای مصرف هتل هست و رایزنی کردیم تا بیش از یک میلیون متر مکعب ‌آب داشته باشیم.

وی اضافه کرد: سفرا و وابسته‌های نظامی ١۶ کشور جهان از مجموعه ما استفاده می‌کنند. ضمن این‌که امین حیایی هم در پیست ما مصدوم نشد.

امداد گفت: برای روز مادر ۵٠ درصد تخفیف داشتیم و برای روز پدر هم ۵٠ درصد تخفیف ارائه می‌دهیم. برای خبرنگاران تخفیف ٢٠ درصدی در نظر داریم و خبرنگاران که اخبار پیست را به‌صورت ویژه پیگیری می‌کنند، به صورت وی.آی.پی به پیست می‌آیند.

مدیرعامل مجموعه ورزشی توچال گفت: در این دو سال حجم بازسازی قابل توجه است و این کار را جوانان مملکت انجام دادند. کابل از سوئیس وارد شد و قرار بود از این کشور برای نصب بیایند، اما نیامدند و قرار بود شرکت اتریشی بیاید اما این اتفاق رخ نداد و تیم فنی ما کابل را به شکلی بافتند که مهندسان اروپایی نتوانستند بسازند. این تخصص ماست و آن را به قبرس هم صادره می‌کنیم.

وی اضافه کرد: سه خط تلکابین داریم که قطر کابل خط یک و سه وارد مرحله بحرانی شده بود. با تعویض کابل و الکتروموتور گیربوکس و سیستم موتور لحظه‌ای می‌توانیم اشکالات را رصد کنیم. قبلا چنین امکاناتی نداشتیم و مشکلات را واضح متوجه نمی‌شدیم.

امداد یاداور شد: در مجموعه خودمان زیرساخت گذشته را نوسازی کردیم و تله کابین توچال جوان شده است. ما طرحی را به مجموعه بالادستی خود دادیم. راه‌اندازی یک تلکابین دیگر تا شهرستانک به طول ۷/۵کیلومتر در دستور کار ماست و مجموعه دیگری هم قابل احداث است و اگر مصوب شود، اتفاق مهمی رخ خواهد داد.

وی درباره همکاری مجموعه توچال با فدراسیون اسکی گفت: فدراسیون اسکی و تیم ملی خط قرمز ما هستند و هرچه در توان ما باشد، انجام می‌دهیم و به‌صورت نامحدود تیم ملی از محدوده ما استفاده کردند. با فدراسیون کوهنوردی هم ارتباط تنگاتنگی داریم و تفاهم‌نامه‌ای با هیات کوهنوردی امضا کردیم. حوادث کوهنوردی و تعداد کشته‌ها به صفر رسیده است. سال‌های گذشته ۵ نفر فوتی داشتیم ولی تعداد عملیات ما از ٩٧ مورد به ۵٧ مورد کاهش یافت. همچنین پیست تله اسکی مجهز به نور شده و دو پیست شب داریم و کسانی که در هتل اقامت دارند، می‌توانند استفاده کنند.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1863974

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =