روایت وزیر ارشاد از بودجه هنر؛ از فجر ۳۵ میلیارد تومانی سال گذشته تا بودجه ۱۴۰ میلیاردی معاونت هنری

فارس نوشت:وزیر فرهنگ و ارشاد محمد مهدی اسماعیلی ضمن اشاره به بودجه ۱۴۰ میلیارد تومانی معاونت هنری گفت و به قصد وزارت ارشاد برای افزایش آن تاکید کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی محمد مهدی اسماعیلی در بازدید از جشنواره تئاتر فجر و قبل از تماشای نمایش تروما در تالار وحدت در جمع خبرنگاران حاضر شد و گفت: سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ بودجه جشنواره تئاتر بیش از ۵ تا ۶ برابر افزایش پیدا کرد و بالای ۳۵ میلیارد تومان سال گذشته برای جشنواره تئاتر فجر هزینه کردیم در حالی که بودجه جشنواره تئاتر فجر در سال ۱۴۰۰ حدود ۶ تا ۷ میلیارد تومان بود.

به دلیل مشکلات بودجه پیشنهاد تعطیلی بخش منطقه‌ای را دادند که نپذیرفتم

وی ادامه داد: امسال به دلیل مشکلات بودجه‌ای دوستان پیشنهاد تعطیلی جشنواره‌های منطقه‌ای تئاتر را دادند که من نپذیرفتم و مصر بودم که این جشنواره ها برگزار شود که خوشبختانه در ۴ منطقه با استقبال بسیار خوب برگزار شد.

مشکل مالی برای برنامه‌های ارائه شده نداریم

اسماعیلی ادامه داد: در حال حاضر مشکلات بودجه ای برای برنامه های ارایه شده از سوی دوستان نداریم. این مساله را قبول دارم که از ابتدا حوزه فرهنگ و هنر بودجه بالایی ندارد و تئاتر در قیاس با سینما هم بودجه اش نابرابر است و تلاش ما بر حل این مساله است. امسال از معاون هنری خواهش کردم بودجه ای کاملا عملیاتی را تنظیم کند و رشد قابل ملاحظه ای در پیش بینی بودجه اتفاق افتاد.

بودجه معاونت هنری بیش از ۱۴۰ میلیارد تومان است

وزیر ارشاد افزود: امسال بالای ۱۴۰ میلیارد تومان بودجه معاونت هنری بود، اشاره من به افزایش ۳ تا ۴ برابری این بودجه است و با سازمان برنامه و بودجه و دوستان مجموعه هم به توافقات خوبی رسیده ایم. در بحث تبصره ۹ بنده ه که الحمدالله اجرایی شد بودجه ویژه ای را برای تئاتر در نظر گرفته ایم.

سرانه ۱ میلیاردی برای تئاتر استان‌ها

وی افزود: کار مهم دیگری که انجام دادیم که پیشنهاد معاون هنری بود، برای انجمن های نمایشی در استان ها سرانه ۱ میلیارد تومان اختصاص دادیم و انشاءالله این هفته تخصیص ۵۰ درصدی این سرانه آماده شده و کار مدیریت این بودجه بر عهده معاونت هنری است. اعلام کردم در قرارگاه شهید آوینی که تاسیس شده است، میز موسیقی، میز تئاتر و میز هنرهای تجسمی در اختیار معاون هنری و همکاران شان باشد که ایشان با علم و شناختی که از استان ها دارند برنامه ریزی را انجام دهند.

اسماعیلی ادامه داد: از آقای سالاری پرسیدم که سالانه به انجمن های هنرهای نمایشی استان ها سالانه چه بودجه پرداخت می شود که ایشان گفتند سالانه ۵ تا ۱۰ میلیون تومان. ما این مبلغ را سالانه به یک میلیارد تومان می رسانیم و این یعنی حمایت عملی از حوزه نمایش و تئاتر در استان ها که به هر حال کار اصلی هم همان جا باید شکل بگیرد.
انشاءالله با همکاری معاون هنری و مدیرکل هنرهای نمایشی تلاش می کنیم فاصله بین بودجه تئاتر با سینما را از بین ببریم.

وی افزود: از آقای سقایان دبیر چهل و دومین جشنواره بین المللی تئاتر فجر تشکر می کنم که کار را به خوبی پیش بردند و امسال شاهد استقبال بسیار خوبی از سوی مردم در جشنواره تئاتر فجر بودیم.

اسماعیلی گفت: این روند بار ما سنگین می کند که علیرغم همه محدودیت ها، هر پیشنهادی معاون هنری، مدیرکل هنرهای نمایشی و دبیر جشنواره تئاتر فجر داشتند باشند، اجرا می‌کنیم.

۲۲۰۵۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1865636

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =