مهر نوشت:

 با ابلاغ معاون اول رئیس‌جمهوری به بانک مرکزی، قرار بر این است که خط ری‌فاینانس فولاد برقرار شود. این درحالی است که دولت در مردادماه سال جاری نیز اختصاص خط ری‌فاینانس 4.2 میلیارد دلاری را تصویب کرده بود؛ اما هیچگاه به نتیجه نرسید.

در روزهای پایانی هفته گذشته جلسه‌ای در دفتر محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس‌جمهوری برای برطرف شدن مشکل واردات مواد اولیه فولاد کشور برگزار شده که بر اساس آن، راه‌اندازی مجدد خط ری‌فاینانس فولاد مورد تصویب و ابلاغ قرار گرفت.

براساس ابلاغیه جدید معاون اول رئیس‌جمهوری، از امروز قرار بر این است که خط ری‌فاینانس فولاد از سوی تمام بانکها عملیاتی شود.

محمدرضا طاهری‌زاده، رئیس انجمن فولاد با تائید این خبر گفت: این موضوع مورد توافق واقع شده و ابلاغیه آن نیز از سوی معاون اول رئیس‌جمهوری به بانک مرکزی ابلاغ شده است.

وی افزود: بر این اساس تولیدکنندگان فولاد می‌توانند همچون گذشته از تسهیلات ری‎فاینانس فولاد بهره‍‌مند شوند.

به گفته طاهری‌زاده، امید می‎‌رود که بانک مرکزی از امروز راه‌اندازی مجدد خط ری‌فاینانس فولاد را به سیستم بانکی ابلاغ کند.

 همچنین در مردادماه سال جاری دولت در مصوبه‌ای برای ایجاد آرامش در بازار فولاد، مصوب کرد تا خط ری‌فاینانس 4.2 میلیارد دلاری برای واردکنندگان فولاد اختصاص یابد. در آن زمان از وزیر بازرگانی وقت درخواست شده که واردکنندگان عمده را برای ورود این کالاها به داخل کشور معرفی کند.

بر این اساس، مجمع عالی واردات، انجمن تولیدکنندگان فولاد و نیز ایمیدرو معرفی شدند، اما متاسفانه بعد از گذشت چند ماه هنوز این امر عملیاتی نشده است.

در ادامه طی هفته‌های گذشته خط ری‌فاینانس 100 میلیون دلاری دیگری قرار بر این بود که برای واردات فولاد اختصاص یابد که به گفته محمدحسین برخوردار رئیس مجمع عالی واردات، این خط برای اختصاص به واردکنندگان بسیار اندک است و گویا ابلاغیه جدید معاون اول رئیس‌جمهوری نیز برای اختصاص خط 100 میلیون دلاری بوده است.

رئیس مجمع عالی واردات در این رابطه  گفت: خط 100 میلیون دلاری ری‌فاینانس فولاد کفاف واردات شمش و ورق مورد نیاز تولیدکنندگان داخلی را نمی‌دهد و اگر قرار بر رونق در اجرای پروژه‌های عمرانی و ساختمانی باشد، باید این رقم افزایش چشمگیری داشته باشد.

وی اظهارداشت: ظرف ماههای گذشته نیز 300 میلیون دلار خط ری‌فاینانس برای واردات مواد اولیه به مجمع عالی واردات اختصاص یافته بود که هم اکنون مقدمات آن در حال انجام است و مجمع عالی واردات در حال معرفی افراد به بانکها برای استفاده از این خط ری‌فاینانس است.

/3131

کد خبر 186569

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بدون نام PL ۱۴:۳۸ - ۱۳۹۰/۰۹/۰۵
    0 0
    این هم از بازار فولاد چرا همین فکر را در مورد خودرو نمیگیرند؟