ترافیک و پهنای باند سرور مجازی چیست و چه اهمیتی دارد؟

در این مقاله تلاش کرده‌ایم پهنای باند و ترافیک در سرورهای مجازی را با مثال‌های ساده به صورت واضح بیان کنیم. همراه ما باشید.

در دنیایی که همه‌ی ما از اینترنت استفاده گسترده‌ای داریم، ممکن است برخی از اصطلاحات مانند ترافیک و پهنای باند را بارها شنیده باشیم؛ اما هنوز با مفهوم درست آن آشنا نیستیم! اگر شما هم نمی‌دانید پهنای باند سرور مجازی چیست و چه تفاوتی با ترافیک سرور مجازی دارد، در این مطلب همراه ما باشید.

پهنای باند سرور مجازی چیست؟

ترافیک و پهنای باند سرور مجازی چیست و چه اهمیتی دارد؟

پهنای باند چیست؟ به طورکلی پهنای باند سرور مجازی رایگان یا پولی، به معنای انتقال اطلاعات و حجم داده از نقطه‌ای به نقطه دیگر است و به عواملی مانند نوع اتصالات اینترنت، زیرساخت و تجهیزات شبکه، ترافیک شبکه، نوع محتوا، لوکیشن و... بستگی دارد. به این مثال توجه کنید:

در این مثال می‌خواهیم پهنای باند را به یک بزرگراه 6 لاین تشبیه کنیم. طبیعتا در یک بزرگراه 6 لاین، مدیریت حرکت خودروها به صورت همزمان و سریع، بسیار آسان خواهد بود اما در یک بزرگراه تک لاین دیگر اینگونه نیست! در بزرگراه تک لاین، ماشین‌ها باید پشت سرهم حرکت کنند و وجود کامیون و ماشین‌های بزرگ، این حرکت را کندتر می‌کند. برگردیم سر موضوع پهنای سرور مجازی! در محیط‌های سرور، منظور از پهنای باند میزان ترافیکی است که یک سرور می‌تواند به صورت همزمان مدیریت کند. درنتیجه هرچقدر پهنای باند سرور مجازی بیشتر باشد، اطلاعات با سرعت بالاتری انتقال می‌یابد و سریع‌تر به درخواست بازدیدکنندگان سایت پاسخ می‌دهد. پس تا الان متوجه شدیم پهنای باند در سرور مجازی، سرعت ارائه محتوا به کاربران در زمان اوج ترافیک است.

پهنای باند نامحدود سرورهای مجازی واقعی است؟

احتمالا هنگام خرید سرور مجازی خارجی، پلن‌های مختلفی را بررسی کرده‌اید که در آن پهنای باند نامحدود ارائه می‌دهند. اما سوال اینجاست که پهنای باند نامحدود سرورهای مجازی واقعیت دارد؟ باید بدانید که این اصطلاحات صرفا تبلیغاتی هستند و هر پهنای باندی در هر مقیاس، نهایتی دارد؛ خصوصا در سرورهای مجازی که حتی به صورت تئوری هم این اصطلاح قابل انجام نیست. از آنجایی‌که هر سرور مجازی، میزبان چندین وب‌سایت است که هرکدام ممکن است صدها کاربر داشته باشند، نمی‌توان اصطلاح پهنای باند نامحدود را برای این سرورها به کار برد. پس هنگام خرید سروی مجازی، حواستان را بیشتر جمع کنید!

ترافیک سرور مجازی چیست؟

منظور از ترافیک سرور مجازی حجم دیتا و اطلاعات ارسالی و دریافتی است که از کارت شبکه سرور مجازی در مدت زمان مشخص عبور می‌کند. به زبان ساده منظور از ترافیک سرور مجازی همان میزان حجم ( گیگابایت) است که آن را می‌خرید و نشانه محدودیتی است که شرکت ارائه‌دهنده برای مصرف ماهیانه شما در نظر گرفته است. به همان مثال بزرگراه توجه کنید؛ در اینجا منظور از ترافیک سرور مجازی این است که برای عبور خودروها از بزرگراه یک محدودیت مثلا 10 میلیون خودرو در ماه لحاظ شود. در این صورت در هرماه تنها 10 میلیون خودرو اجازه عبور از این بزرگراه را دارند. بنابراین اگر یک صفحه از سایتتان kb 200 حجم داشته باشد، هر کاربری که وارد این صفحه می‌شود به اندازه 200 کیلوبایت حجم مصرف می‌کند. حالا اگر در روز 150 کاربر وارد این صفحه شود، عملا 200* 150 کیلوبایت ترافیک سرورتان مصرف می‌شود.

اهمیت پهنای باند در سرورهای مجازی

مطمئنا هدف ما از پیاده‌سازی یک وبسایت و یا اپلیکیشن، جذب بازدیدکنندگان بیشتر و پاسخگویی درست و به موقع به درخواست‌های کاربران است. بنابراین اگر تعداد مخاطب بالایی دارید، باید سرور مجازی با پهنای باند بیشتری خریداری کنید. در ادامه به دلایل بیشتری درباره اهمیت پهنای باند در سرور مجازی اشاره می‌کنیم.

دلایل اهمیت پهنای باند کافی در سرورهای مجازی

ترافیک و پهنای باند سرور مجازی چیست و چه اهمیتی دارد؟

  • کسب رتبه در نتایج برتر گوگل

یکی از فاکتورهای رتبه‌بندی در گوگل، سرعت سایت است. طبیعتا هرچقدر سرعت سایت شما بالاتر باشد، سریع‌تر به درخواست کاربران پاسخ می‌دهد؛ این موضوع زمینه را برای افزایش رتبه سئو و افزایش فروش و سود فراهم می‌کند.

  • عملکرد بالا در مقابل ترافیک زیاد

برخی مواقع مثلا برخی از مناسبت‌های خاص، ممکن است تعداد کاربران زیادی به طور همزمان وارد وب‌سایت شوند؛ در این صورت پهنای باند بالا به سرور این امکان را می‌دهد تا هنگام مواجهه با درخواست‌های زیاد دچار اختلال نشود.

  • پشتیبانی بهتر از محتوای چند رسانه‌ای

هرچقدر در وب‌سایتتان از محتوای تصاویر باکیفیت، ویدئو و فایل‌های صوتی بیشتری استفاده کنید، به پهنای باند بیشتری هم نیاز خواهید داشت. بنابراین اگر پهنای باند کافی برای ارائه این نوع محتواها نداشته باشید، زمان بارگذاری صفحات و کیفیت نمایش محتوا با افت قابل توجهی مواجه می‌شود که این اصلا به سود کسب و کار و اعتبار برندتان نیست.

تفاوت پهنای باند و ترافیک در سرور مجازی

اگر بخواهیم تفاوت پهنای باند و ترافیک در سرور مجازی را واضح‌تر بیان کنیم، بهتر است دوباره با یک مثال شروع کنیم. فرض کنید یک بزرگراه 6 لاین داریم، به این 6 لاین پهنای باند و به تعداد ماشین‌ها، ترافیک گفته می‌شود. در نتیجه اگر یک لاین دیگر به این بزرگراه اضافه کنیم (همان پهنای باند بیشتر) امکان تردد تعداد ماشین‌های بیشتری فراهم می‌شود و اگر از تعداد لاین‌ها بکاهیم، (پهنای باند کمتر) ماشین‌های کمتری می‌توانند به صورت همزمان از این بزرگراه عبور کنند. بنابراین پهنای باند معیاری برای تعیین نهایت حجم انتقال اطلاعات است ولی ترافیک، میزان حجم خریداری‌شده از شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی است.

پهنای باند سرور با اینترنت خانگی چه تفاوتی دارد؟

مهم‌ترین تفاوت پهنای باند سرور با اینترنت خانگی، سرعت است؛ به صورتیکه پرسرعت‌ترین اینترنت‌های خانگی و شرکتی که البته در همه جاهم قابل ارائه نیستند، حدود 100 مگابایت برثانیه است و سرعتی که ما دریافت می‌کنیم به مراتب کمتر از سرعتی است که باید باشد. مثلا سرعت اینترنت خانگی در ساعات شلوغ حدود 4 مگابایت و در ساعات خلوت حدود 12 مگابایت است. پس بااینکه پهنای باند ثابت است اما علت تفاوت سرعت، به دلیل تعداد کاربران مصرف‌کننده در ساعات مختلف است که تعداد کاربران در روز به مراتب بیشتر از شب است؛ در نتیجه می‌توان گفت حداکثر سرعت هر کاربر به ترافیک شبکه بستگی دارد.

این درحالی است که معمولا پورت‌ها در سرور مجازی و یا اختصاصی، 1 الی 10 گیگابایت است و طبیعتا تفاوت سرعت در این سرورها از زمین تا آسمان خواهد بود!

نحوه اطلاع از پهنای باند موردنیاز برای سرور

برای اینکه میزان پهنای باند مورد نیاز برای سرور خود را تخمین بزنید، اول از همه باید نیازهای سرویس خود را بشناسید و به نوع محتوایی که ارائه می‌دهید، توجه کنید. برای اینکه به این سوال پاسخ مناسب‌تری بدهیم، مراحل زیر را طی کنید:

  • تجزیه و تحلیل داده ها

از آنجایی‌که سرور شما میزبان فایل و برنامه‌هایی است که می‌خواهید به کاربران خود ارائه دهید، ابتدا باید نوع خدمات، تعداد صفحات، محصولات و یا محتوای وب‌سایتتان را شناسایی کنید. پس اینکه چه نوع محتوایی را قرار است در معرض دید چه تعداد افراد قرار دهید، تعیین‌کننده میزان پهنای باند لازم برای سرور مجازی خواهد بود.

  • تخمین ترافیک در ماه

اگر سایت یا اپلیکیشن‌تان جدید نیست، می‌توانید از طریق گزارشات مربوط به ترافیک در کنترل پنل سرور و یا ابزارهایی مانند گوگل آنالیتیکس، محاسبات تخمین ترافیک ارسالی و دریافتی را انجام دهید. فرمول محاسبه به صورت زیر است:

(بازدیدهای ماهانه * میانگین بازدید از صفحات) * میانگین اندازه صفحات

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1869369

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =