اجرا ۱۲ تئاتر در سراسر کشور/ جشنواره‌های رضوی در حال تحول بنیادین هستند

طبق اطلاعات ارائه‌شده در نشست هنرهای نمایشی جشنواره امام‌رضا(ع) ۴۰ تئاتر برای تولید مدنظر قرار گرفته شده که از این میان ۱۲ اثر نهایی انتخاب و در سراسر کشور اجرا می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، نشست رسانه‌ای بخش هنرهای نمایشی بیست ویکمین جشنواره بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) امروز (دوشنبه ۱۶ بهمن) در سالن مشاهیر تئاتر شهر برگزار شد.

در این نشست کاظم نظری مدیرکل‌ هنرهای نمایشی وزارت ارشاد، اتابک نادری دبیر هفدهمین جشنواره ملی تئاتر رضوی، فرهاد قائمیان مدیر بیست و یکمین جشنواره بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) و علی‌محمد رادمنش دبیر سومین جشنواره تئاتر خیابانی رضوی حضور داشتند.

پس از خیرمقدم فرهاد قائمیان، پوسترهای هفدهمین جشنواره ملی تئاتر رضوی، چهاردهمین جشنواره ملی کودک و نوجوان رضوی و همچنین سومین جشنواره ملی تئاتر خیابانی رضوی رونمایی شدند و سپس اتابک نادری به بیان جزئیات این دوره از جشنواره پرداخت.

نادری با اشاره به اینکه در این دوره از جشنواره خواستیم نگاه حرفه‌ای‌تر بر مبنای تولید آثار داشته باشیم و از نگاه کلیشه‌ای دور شویم، گفت: این این دوره جشنواره غیرمتمرکز است و در آن به یک جهت‌دهی متفاوت رسیدیم. آثار در شهر خود تولید و اجرای عمومی خواهند داشت و ما گزینشی از اجراهای عمومی خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه تئاتر را برای جایزه گرفتن و هیجانات جشنواره‌ای کار نکنیم چون هدف تولید تئاتر برای مخاطب است، افزود: بررسی کردیم که هزینه‌هایی در جشنواره‌ها از بودجه تئاتر صرف کارهایی می‌شود که در اصل باید در قالب کمک‌هزینه تولیدات به سفره هنرمندان تئاتر برگردد.

تمامی آثار تندیس جشنواره را دریافت خواهند کرد

نادری در ادامه از اهدای تندیس به تمام ۱۵ اثری که برای حضور در جشنواره انتخاب خواهند شد، خبر داد و گفت: اگر می‌خواهیم تئاتر رضوی رشد کند باید نگاه درستی را تعریف کنیم. هر اثری که بر مبنای باورهای دینی و به نام اخلاق تولید و اجرا شود، کاری رضوی است. از نگاه شعاری و شتاب‌زده باید دور شویم. هر چه مخاطب‌شناسی اثر بیشتر باشد برای ما مهم است و در اولویت قرار می‌گیرد.

دبیر هفدهمین جشنواره ملی تئاتر رضوی، اظهار کرد: به ۳۸ اثری که قرار است از میان آن‌ها ۱۵ اثر به جشنواره راه پیدا کنند، هزینه فیلم‌برداری پرداخت می‌شود و ۲۳ اثری که به مرحله نهایی راه پیدا نکرده‌اند می‌توانند کار خود را در شهرشان اجرا کنند و در بخش به‌علاوه رضوی حضور خواهند داشت.

نادری از پخش فیلم‌تئاترهای تولیدشده در جشنواره تئاتر رضوی در تلویزیون اینترنتی تئاتر ایران خبر داد و یادآور شد: ما اسناد دوره‌های گذشته جشنواره را تدوین و همچنین کتاب جشنواره را نیز منتشر می‌کنیم.

کاظم نظری مدیرکل‌ هنرهای نمایشی نفر بعدی بود که به ایراد سخنرانی پرداخت.

او نیز در این نشست گفت: امیدوارم امسال جشنواره هم موثرتر و هم غنی‌تر فرهنگ رضوی را در کشور توسعه دهد. امیدوارم در سال‌های آتی نیز بخش بین‌الملل جشنواره را با حضور هنرمندان کشورهای همسایه که ارادت قلبی به امام رضا(ع) دارند، برگزار کنیم.

سپس رادمنش دبیر جشنواره تئاتر خیابانی رضوی با بیان اینکه تئاتر خیابانی بخشی از یک فرآیند بزرگتر به نام تئاتر بیرونی است، بیان داشت: مدنظر ما از تئاتر خیابانی رضوی معطوف به آثاری مبتنی بر باورهای دینی و ویژگی‌های شخصیتی امام رضا (ع) است. اندیشه برای ما بسیار مهم بوده است.

اهل‌تسنن هم می‌توانند در جشنواره شرکت کنند

وی یادآور شد: تئاتر رضوی فاصله‌ای با نگاهی جهانی ندارد و حتی اهل تسنن یا هر کسی که نگاه به شخصیت و زندگی امام رضا (ع) دارد، می‌تواند اثر نوشته و در جشنواره شرکت کند.

دبیر سومین جشنواره ملی تئاتر خیابانی رضوی به توضیح آماری این جشنواره پرداخت و گفت: ۴۰ اثر برای تولید مدنظر قرار گرفته‌اند و از میان این آثار ۱۲ اثر نهایی انتخاب و ابتدا در شهر خود و سپس در شهرهای دیگر کشور اجرا می‌شوند. هر ۱۲ کارگردان حاضر در جشنواره از نگاه ما برگزیده هستند.

در ادامه سیدجواد رفاهی مشاور راهبردی مدیرعامل بنیاد امام رضا(ع) در جشنواره‌های رضوی با اشاره به اینکه مقرر شده در جشنواره‌های رضوی از حضور هنرمندان مطرح و خادم امام رضا (ع) بهره‌مند شوند، اظهار داشت: این دوره در خدمت فرهاد قائمیان هستیم.

وی اظهار کرد: در گذشته اکثرا تئاترها برای مخاطبان اجرا نمی‌شدند و فقط هنرمندان به تماشای آثار یکدیگر می‌نشستند ولی حالا به جای هزینه‌های سفر و اسکان، تمامی حمایت خود را برای تولید آثار و اجرای عمومی در شهرهای خود معطوف می‌کنیم.

رفاهی درباره جشنواره تئاتر کودک رضوی نیز توضیح داد: ۸ اثر در این جشنواره حضور خواهند داشت و تصمیم ما این است که در هر شهر کشور یک نمایش اجرا شود.

اجرا ۱۲ تئاتر در سراسر کشور/ جشنواره‌های رضوی در حال تحول بنیادین هستند

۲ تئاتر از جشنواره رضوی در جشنواره فجر حضور داشت

سعید زمانی معاون ترویج و جریان‌سازی بنیاد نیز در بخش دیگر این نشست، اظهار کرد: شعار محوری دوره بیست و یکم لقب «معین‌الضعفا» امام رضا (ع) است و با نگاه به این شعار محتوای آثار شکل می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه کیفیت آثار جشنواره تئاتر رضوی به حدی بالا رفته است که در جشنواره چهل و دوم تئاتر فجر ۲ اثر از جشنواره شانزدهم تئاتر رضوی حضور داشتند، ادامه داد: ۱۲ عنوان جشنواره‌های رضوی تحت مدیریت فرهاد قائمیان، هنرمند شناخته‌شده کشور است. ما توجه جدی به سیره اخلاقی امام رضا (ع) داریم و از موضوعات کلیشه‌ای گنبد و گلدسته دوری می‌کنیم.

زمانی درباره برگزاری سه جشنواره‌ تئاتری رضوی گفت: در جشنواره تئاتر رضوی آثار برگزیده از ۲۵ فرودین تا ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ در شهر خود ۱۵ تا ۲۰ اجرا خواهد داشت. در جشنواره تئاتر کودک و همچنین تئاتر خیابانی هم روال به همین شکل خواهد بود.

در ادامه نشست، فرهاد قائمیان مدیر جشنواره‌های رضوی تاکید کرد: طبق برنامه‌ریزی شورا تصمیم داریم از سال آینده به سمت بین‌المللی شدن حرکت کنیم.

نادری نیز در ادامه این سخنان گفت: به نظر من به جای میزبانی از یک یا ۲ کار در ایران، صادر کردن کارهای با مضمون دینی و رضوی بسیار اهمیت دارد. کارهای برگزیده شاید با رایزنی‌هایی که خواهیم داشت و در صورت ایجاد شرایط در کشورهای همسایه چند اجرا خواهند داشت.

وی تصریح کرد: در دوره بعدی جشنواره باید به سمت برگزاری رپرتوآر آثار برگزیده در شهرهای مختلف کشور حرکت کنیم. این اتفاقی است که می‌تواند در دوره هجدهم تئاتر رضوی رقم بخورد.

سپس قائمیان درباره جشنواره فیلم رضوی نیز گفت: در جلسه شورا گفتم که برای تولید فیلم‌های با موضوع رضوی ریل‌گذاری کنیم. جشنواره‌های رضوی در حال تحول بنیادین هستند و امیدوارم در نشست خبری جشنواره فیلم رضوی خبر قابل توجهی را به فیلم‌سازان بدهیم.

۵۷۵۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1869588

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =