۴ مسیری که ممکن است به سرنگونی کابینه نتانیاهو منجر شود

جنگ در غزه سرنوشت و آینده بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی را به خطر انداخته است. از یک طرف، بسیاری از شهرک‌نشینان خواستار برکناری او هستند و از طرف دیگر، نتیجه‌گیری در مورد تمایل بین‌المللی برای کنار رفتن او نیز با توجه به مخالفت نتانیاهو با تشکیل کشور فلسطین، چندان دشوار نیست.

به گزارش خبرآنلاین، روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی به بررسی ۴ مسیر پرداخته که احتمالا به برکناری نتانیاهو قبل از پایان دوره نخست وزیری او در سال ۲۰۲۶ می‌انجامد.

مسیر نخست: فروپاشی کابینه او

روزنامه نیویورک تایمز نوشت: ساده‌ترین راه برای برکناری نتانیاهو، فروپاشی کابینه او است، در حالی که ائتلاف نتانیاهو ۶۴ کرسی کنست را در اختیار دارد، تنها به جدا شدن ۵ عضو این ائتلاف، کابینه او فرو خواهد پاشید و باید در عرض ۳ ماه انتخابات جدید برگزار شود.

به گزارش ایسنا، این روزنامه گزارش داد اگر اسموتریچ و ایتمار بن غفیر دو وزیر افراطی اسرائیلی از کابینه جدا شوند که در صورت موافقت نتانیاهو با آتش‌بس در غزه، احتمالی بسیار قوی است، حزب یائیر لاپید رهبر جریان اپوزیسیون می‌تواند به طور موقت به کابینه نتانیاهو بپیوندد، البته نه بخاطر ممانعت از برگزاری انتخابات زودهنگام، بلکه برای اینکه توافق مبادله اسرا به سرانجام برسد.

مسیر دوم: سلب اعتماد از کابینه

اما مسیر دوم که به مراتب پیچیده‌تر است، رای گیری برای سلب اعتماد از کابینه نتانیاهو است. در رابطه با این گزینه هم امنون ابراموویچ تحلیلگر سیاسی شبکه ۱۲ گفته که حداقل ۵ نفر از قانونگذاران حزب لیکود باید از کابینه کنونی جدا شوند و در مورد جایگزین نتانیاهو در داخل حزب خود تصمیم گیری کنند، سپس موافقت اکثریت قانونگذاران را برای انتخاب آن‌ها کسب کنند. هدف از این ساز و کار براندازی نتانیاهو و جایگزین کردن فردی دیگر بجای او با حداقل زمان تعطیلی ممکن است.

مسیر سوم: خروج اپوزیسیون از کابینه ائتلافی

بنی گانتس و گادی آیزنکوت می توانند از کابینه جنگ خارج شده و از کابینه ائتلافی در زمان جنگ عقب نشینی کنند تا اینگونه کار را به برگزاری انتخابات زودهنگام بکشانند، اما با توجه به اینکه هیچیک از این دو نفر اکثریت را در اختیار ندارند، هیچکدام به تنهایی قادر به براندازی نتانیاهو نخواهند بود.

مسیر چهارم: اعتراضات مدنی

اما مسیر چهارم که برخی آن را محتمل‌تر می دانند، بسیج جریان‌ها برای برگزاری تظاهرات علیه نتانیاهو است که قبل از جنگ هفتم اکتبر، اسرائیل را به مدت ۹ ماه تقسیم کرد.

این روزنامه می افزاید جنگ به نوعی موجب وحدت اسرائیلی‌ها شد اما این وحدت به تدریج به سبب برخی مسائل مربوط به جنگ همچون اسرا و چگونگی پایان جنگ و اینکه اوضاع بعد از جنگ چگونه خواهد بود، تضعیف شد و به سمت اختلاف پیش رفت.

310310

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1869607

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =