۸ نفر
۱۷ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۶
بودجه کلان صدا و سیما و حکایت پسر حاجی !

سازمان صدا و سیما الان به من و تهیه کننده ای که سه سال پیش در برنامه جام جم کارکرده ایم (برنامه ای که بابت آن جایزه داده شد و تقاضای ساخت ادامه آن داده شد )هنوز پول آن را پرداخت نکرده است .

نظام پرداخت حقوق سازمان صدا و سیما از نظام پرداخت حقوق لشکری و کشوری تبعیت نمی کند ،برای مثال، بنده که بعنوان گوینده ارشد صدا و سیما با ۲۳ سال سابقه و با مدرک ارشد مرتبط هستم از فیش حقوق ۲۰ میلیون تومانی برخوردارم که با کسورات حدود ۱۶ میلیون تومان دریافتی دارم،یعنی اگر بنده با همین مدرک در سازمان های دیگری که با نظام پرداختی لشکری و کشوری حقوق پرداخت می کنند کار می کردم اقلا دو برابر این عدد را دریافت می کردم،این معضلی است که در تمام سطوح سازمان صدا و سیما، از مدیر گرفته تا خدمات دیده می شود.از این رو بیشترکارکنان این سازمان مجبور هستند که دو جا کار کنند ،یعنی یک نفر که مثلادر رادیو جوان کار ارتباطات یا هماهنگی برنامه را انجام می دهد ناچارا در رادیو های دیگر نیز فعالیت می کند تا درآمد مکفی داشته باشد.یعنی باید ۱۲ تا ۱۳ ساعت در اداره حضور داشته باشد و کار کند و با توجه به سختی کار و هماهنکی های مربوطه فرد مستهلک می شود و این موضوع خطا را در سیستم بالا می برد.البته در سالیان گذشته نیز همواره این داستان وجود داشته است.در زمانی که بنا شد آقای ضرغامی سازمان را ترک کنند ،ایشان برای جبران مافات یک افزایش حقوق را مدنظر قراردادندکه متاسفانه انقدر پرداخت های سازمان عقب بود که این اتفاق اصلا به چشم نیامد.

سازمان صدا و سیما خیلی عائله‌مند است و گمانم ما شاغلان آن با بازنشسته ها نزدیک به ۵۰ تا ۶۰ هزار نفر هستیم و بودجه حقوق و بازنشستگی و سایر خدمات‌رقم کلانی است . اما این فقط یک بخش ماجراست، دردناک آنجاست که مسئولان صدا و سیما، اغلب کاربلدها را حذف و کار را به دست کارنابلدها سپرده اند و در نتیجه، برنامه ای تاثیرگذار که امکان تولید با ۵ میلیون تومان را داشت، اکنون با هزینه دقیقه ای ۱۵ میلیون تومانی به کارنابلدها تولید می شود. به این نکته، بیفزایید، بد حسابی مسئولان صدا و سیما با نیروهای بدنه سازمان، مثلا، من و تهیه کننده ای که سه سال پیش در برنامه جام جم کارکردیم، برنامه ای ساختیم که هم جایزه گرفت و هم دستور ادامه ساخت آن داده شد، اما هنوز، مبلغ قرارداد را پرداخت نکرده اند.

از سوی دیگر واحد بازرگانی سازمان در زمان آقای مهدوی مهر کاربلد و با محوریت منافع سازمان اداره می شد و خود ایشان مجموعه را مدیریت می کردند، ، متاسفانه پس از آمدن تیم جدید، آقای مهدوی مهر را از آنجا تاراندند.و همه پول هایی که تامین کرده بودند، از سوی تیم جایگزین، پیشخور شد و الان واحد بازرگانی با چالش مواجه است و تمام شرکت هایی که با صدا و سیما کار می کنند از سازمان طلبکار هستند و وضعیت بدی پیش آمده است.

این یک دومینو است که سازمان می آید و می گوید اگر به من پول ندهید ریزش خواهم داشت و راست می گوید،من نمی گویم اصلا این وسط کسی برده ،کسی خورده و یا کسی چاپیده است . درمورد تولید محتوا باید در نظر داشته باشیم الان مسئولین شبکه سه ما بعد از کلی آزمون و خطا بااین رهنمود حضرت آقا که فرمودند مخاطب شما ریخته است دوباره رفته اند آقای گلزار و آقای رضویان را آورده‌اند تا مخاطب جذب کنند ،در حالی که امثال این برنامه ها و این آقایان نمی توانند مخاطب جذب کنند زیرا این محتوای برنامه است که باید مخاطب جذب کند. محتوایی که الان آقای رضویان بعنوان مجری درشبکه سه روی آنتن می برد چه مخاطبی می تواند جذب کند؟ یا اینکه اقای گلزار را بیاورند و به اذعان خودشان شبی چند صد میلیون پول به ایشان بدهند تا مجری یک برنامه شود، چقدر می تواند اعتماد متزلزل شده مخاطبان بهصدا و سیما را ترمیم کند؟

در بخش خبر هم سازمان صدا و سیما مرجعیت خود را از دست داده ، تحول منفی ای که علت اصلی آن ، سیاستگذاری های غیرحرفه ای و ضدکارشناسی است و سوای آن، خرذوج نیروهای مجرب هم در آن بی تاثیر نبوده است، مثلا، الان آقای مرتضی حیدری کجا هستند و چرا ناچار شده برود و زودتر خودش را بازنشست کند؟

مسئولان فعلی سازمان، راه خطای خود را ادامه می دهند. این رسانه در زمان آقای ضرغامی که بنده خودم بیشترین توبیخ و تنبیه و چالش شعلی را آن برهه داشتم، قوی بود و پشت نیروهایش می ایستاد ،درآن زمان هنرمندان اصرار و برخی، التماس می کردند که بیایند و روی آنتن های صدا و سیما، برنامه اجرا کنند .صدا و سیمای فعلی کار را خراب کرده و باز هم می خواهد همان کژراهه را ادامه دهد.

خلاصه اینکه با این افزایش بودجه شاید ۱۰ تا ۲۰ درصد حقوق کارکنان سازمان افزایش یابد و ممکن است مقداری تغییر مثبت ایجاد شود ولی ریشه مشکلات این است که بودجه سازمان به درستی هزینه نمی شود و سازمان مانند داستان پسر حاجی اداره می شود،حاجی ۱۰ تومان درآمد دارد و ۱ تومان هزینه می کند ولی پسر حاجی ۱ تومان هم درآمد ندارد و ۱۰ تومان خرج می کند. .متاسفانه در حال حاضر این پول اشتباه هزینه می شود و با آن محتوای غلط تولید می شود و ، بنابراین،جهش بودجه مصوب مجلس هم موجب افزایش مخاطب صدا و سیماو جلب رضایت آنان نخواهد شد.

*مجری با سابقه صدا و سیما

۲۱۲

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1869843

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =