ادامه اخراج چراغ خاموش اساتید دانشگاه / «نسلی از دانشگاه بیرون می‌شوند که برونداد آموزش پس از انقلاب‌اند»

طی دو سال اخیر اخراج، تهدید، اجبار به استعفا و تعلیق استادان دانشگاه بارها خبرساز شده است.

به گزارش خبرآنلاین، احمد شکرچی ،متولد ۱۳۳۶، استاد جامعه‌شناسی دانشگاه شهید بهشتی، با انتشار نامه‌ای از عدم تمدید قرارداد و اخراج خود در تاریخ یازدهم بهمن ماه ۱۴۰۲، توسط هیئت اجرایی دانشگاه بهشتی خبر داد.

مصطفی آذرخشی ،عضو هیئت علمی دانشکده الهیات و ادیان و استادیار دانشگاه شهید بهشتی، اوایل بهمن ماه ۱۴۰۲ از دانشگاه اخراج شد. همچنین او در مهر ماه سال جاری نیز به دلیل امضای یک بیانیه با درخواست آزادی دانشجویان معترض بازداشتی، از تدریس تعلیق شده بود.

محسن خلیلی، متولد سال ۱۳۴۶، استاد دانشگاه فردوسی، نهم بهمن ماه سال جاری، از اخراج خود بعد از ۱۸ سال تدریس در دانشگاه خبر داد.

آبتین گلکار، متولد سال ۱۳۵۶، مترجم سرشناس و استاد گروه زبان روسی دانشگاه تربیت مدرس، اواخر دی ماه ۱۴۰۲، از تدریس کناره‌گیری کرد و استعفا داد. این ‌کناره‌گیری در حالی است که گلکار به دلیل مواضعش در جریان اتفاقات سال گذشته، از سوی حراست دانشگاه تحت فشار قرار گرفته بود.

اخراج اساتید دانشگاه همچنان ادامه دارد/ «نسلی از دانشگاه بیرون می‌شوند که برونداد آموزش پس از انقلاب‌اند»

نوید برزنجه ،متولد سال ۱۳۵۷ و با مدرک دکترای فلسفه هنر، استاد دانشگاه آزاد پرند در تهران در دی ماه سال جاری از دانشگاه اخراج شد.گفته می‌شود او در پی اخراج از دانشگاه، اقدام به خودکشی کرد.

شهرام عباسی، استاد تمام گروه فیزیک در دانشگاه فردوسی مشهد، با بیش از ۲۰ سال سابقه، به دلیل حمایت از دانشجویان معترض، اوایل دی ماه ۱۴۰۲ از دانشگاه اخراج شد و حکم قطع حقوق و مزایا دریافت کرد.

علیرضا آزاد، متولد ۱۳۵۸، استاد الهیات دانشگاه فردوسی مشهد به دنبال حمایت از حقوق دانشجویان، اوایل دی ماه سال جاری، از اخراج خود از این دانشگاه خبر داد.

مهشید گوهری کاخکی، متولد سال ۱۳۵۷، استاد ادبیات دانشگاه فردوسی مشهد با انتشار متنی در مهر ماه ۱۴۰۲، از قطع همکاری ناگهانی دانشگاه با او بدون هیچگونه اطلاع‌رسانی قبلی خبر داد.

مهدی کلاهی، استادیار جامعه‌شناسی محیط زیست دانشگاه فردوسی مشهد، اواخر آبان ۱۴۰۲ اعلام کرد «به دلیل شرکت در اعتراضات دانشجویان در سال ۱۴۰۱»، از دانشگاه اخراج شد.

دکتر سید اکبر جعفری ،جوان‌ترین استاد تمام فیزیک دانشگاه شریف، متخصص مواد کوانتومی و عضو هیئت مدیره انجمن فیزیک ایران که در پی حمایت از دانشجویان در وقایع سال گذشته احضار و بازجویی شده بود، اواخر آذر ماه با ارسال نامه‌ای به اعضای هیئت علمی دانشگاه شریف، از استعفای خود خبر داد.

حسن باقرینیا، روان‌درمانگر و استاد دانشگاه حکیم سبزواری، اوایل آذر ماه ۱۴۰۲، از «بازنشستگی اجباری» خود خبر داد.

اخراج اساتید دانشگاه همچنان ادامه دارد/ «نسلی از دانشگاه بیرون می‌شوند که برونداد آموزش پس از انقلاب‌اند»

این یازده نفر جدیدترین موارد اخراج و استعفای اجباری از دانشگاه‌های کشور محسوب می‌شوند، فهرست کامل اما طولانی‌تر است، هرچند دلایل رسمی و غیر رسمی حول چنین کلماتی می‌چرخد: «همسو نبودند»، «معترض بودند»، «همکاری نمی‌کردند» و در مجموع مقصر اصلی از نگاه اخراج‌کنندگان خود اخراج‌شوندگان محسوب می‌شود.

اما اشتراکات همین فهرست کوتاه نشان می‌دهد، اغلب این اساتید اخراجی اگر متولد سال‌های نزدیک به انقلاب نباشند، دست‌کم سال‌های کودکی‌شان را در سال‌های دهه شصت گذرانده‌اند. اغلب اساتید رشته‌های علوم انسانی بوده‌اند، و بیشترشان فعالیت سیاسی یا حزبی خاصی نداشته و بیشتر حامی دانشجویان بوده و خواستار فشار کمتر به دانشجویان بوده‌اند.

علیرضا معزی، فعال رسانه‌ای نیز در همین باره در شبکه اجتماعی ایکس/توئیتر نوشت: «در سریال تراژیک اخراج اساتید، نسلی از دانشگاه بیرون می‌شوند که برونداد آموزش پس از انقلاب‌اند و منتقد حکمرانی پساانقلاب؛ کسانی از خانه‌ رانده می‌شوندکه دانش‌آموخته‌ یا کنش‌گر علوم انسانی‌اند، دغدغه‌مند توسعه و هواخواه وطن؛ گویی دشمنان توسعه، انتقام پرونده‌ بورسیه‌ها را می‌گیرند.»

اخراج اساتید دانشگاه همچنان ادامه دارد/ «نسلی از دانشگاه بیرون می‌شوند که برونداد آموزش پس از انقلاب‌اند»

احمد شکرچی، که خبر اخراجش دیروز منتشر شد، آخرین نفر این فهرست بلندبالای اساتید اخراجی و مستعفی و تعلیقی محسوب می‌شود اما آیا این روند ادامه دار خواهد بود؟ آیا همچنان باید شاهد اخراج اساتیدی باشیم که اخراج‌شان حتی صدای اصول‌گرایان را هم درآورده است؟

اخراج اساتید دانشگاه همچنان ادامه دارد/ «نسلی از دانشگاه بیرون می‌شوند که برونداد آموزش پس از انقلاب‌اند»

در این لینک اسامی بیش از ۶۰ استاد اخراجی، تعلیقی یا مستعقی را ببینید.

۴۷۴۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1869864

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • اب IR ۱۵:۴۷ - ۱۴۰۲/۱۱/۱۷
  0 16
  بی علت‌ نیست اخراج این استاد های همراهی با دشمنان ایران خوش خدمتی به اربابان خود
 • IR ۱۷:۴۴ - ۱۴۰۲/۱۱/۱۷
  19 1
  باسوادها را اخراج می کنندو بجای انها بیسوادهارامشغول به کار می کنند.روز به روز بدتر.
 • DE ۱۸:۱۰ - ۱۴۰۲/۱۱/۱۷
  13 0
  کاهش شدید متوسط ضریب هوشی ایرانیان به همین دلیل است ، اخراج اساتید برجسته و فرهیختگان و جایگزینی آنان...
 • م م US ۱۸:۳۱ - ۱۴۰۲/۱۱/۱۷
  12 0
  دکتر مهدی مطیع دانشیار و دکتر محمد سلطانی استادیار دانشکده الهیات دانشگاه اصفهان را هم اضافه کنید به لیست تعلیقی ها