۳ نفر
۲۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۴
چین با این سلاح موج وحشت می‌سازد / عکس

پژوهشگران در چین یک توپ مایکروویو ترسناک ساخته اند که می تواند ماهواره ها را با امواجی ۶۸,۰۰۰ برابر قوی تر از میدان مغناطیسی زمین نابود کند.

به گزارش خبرآنلاین، این سلاح ترسناک توسط چهار موتور استیرلینگ (Stirling) تقویت شده و گفته می شود که می توان آن را در پشت یک کامیون نصب کرد، در شرایطی که این کشور آسیای شرقی در حال به رخ کشیدن قدرت نظامی خود است.

خواص خنک کنندگی موتورهای استیرلینگ قدرت این سلاح مایکروویو توانمند را افزایش خواهد داد و آزمایش ها نشان می دهد که این سلاح تنها یک پنجم انرژی سیستم های دیگر را مصرف می کند.

بر اساس گزارش روزیاتو، چین در گذشته مدل های مشابهی ساخته اما هیچ کدام از آن ها این نوع انرژی را تولید نمی کردند و قطعاً هیچ کدام از آن ها توانایی فعالیت مداوم به مدت ۴ ساعت را ندارند. اگر این گزارش ها صحت داشته باشند، سلاح مایکروویو (HPM) پرقدرت چین اولین سلاحی خواهد بود که از فناوری موتور استیرلینگ استفاده می کند و عموم مردم از ساخت آن مطلع می شوند.

به گفته تیم پروژه که توسط دانشمند مهندسی الکترونیک به نام ژو سه رهبری می شود، HPM دارای یک میدان مغناطیسی پیوسته و حالت پایدار با قدرت ۶۸,۰۰۰ برابر قوی تر از زمین است.

به بیان بهتر، این قدرت نزدیک به نیمی از قدرت میدان مغناطیسی است که می تواند توسط برخورددهنده بزرگ هادرونی (LHC) در اروپا – بزرگ ترین و پرانرژی ترین برخورددهنده ذرات جهان – تولید می شود.

چین با این سیستم تسلیحاتی که قابلیت نصب روی یک کامیون را دارد، می تواند به معنای واقعی کلمه آن را در هر جایی که می خواهد مستقر کند و لیستی بی پایان از احتمالات را ارائه دهد. و با قابلیت کار کردن تا چهار ساعت بدون از دست دادن توان، سفرهای طولانی تر نیز امکان پذیر است.

به گزارش ساوت چاینا مورنینگ پست، این سلاح به طور مشترک توسط موسسه فناوری هسته ای شمال غربی در ژیان و موسسه مهندسی برق در پکن ساخته شده است.

تیم پروژه تصریح کرده که سلاح های فعلی HPM که توسط میدان های مغناطیسی قوی هدایت می شوند «از معضلات مصرف انرژی زیاد و اندازه بزرگ رنج می بردند».

بنابراین، موتورهای استیرلینگ بسیار مهم هستند زیرا به عنوان یخچال عمل می کنند و به سرعت گرما را از یک مکان دور می سازند.

بااین حال، تیم پروژه در مقاله ای که ماه گذشته در مجله علمی چینی High Power Laser and Particle Beams منتشر شد، توضیح می دهد که چگونه موتور استیرلینگ نیز دارای محدودیت است.

سلاح خوفناک چینی برای تولید موج وحشت / عکس

یک موتور استیرلینگ تنها می تواند تا ۴۰ درجه بالای صفر مطلق خنک شود، با این حال ابررساناهای دمای پایین که میدان های مغناطیسی قوی تولید می کنند باید در چهار درجه بالای صفر مطلق کار کنند. علاوه بر این، اگر میدان مغناطیسی به اندازه کافی قوی نباشد، کیفیت پرتو الکترونی تولید شده توسط سلاح مایکروویو به خطر خواهد افتاد. در نتیجه نمی تواند مسافت زیادی را طی کند.

تیم ژو به منظور اطمینان از رسیدن به پتانسیل کامل در این سلاح، از یک ماده ابررسانای دمای بالا به نام REBCO استفاده کرده اند تا به مقاومت صفر بین ۴۰ تا ۵۰ درجه بالای صفر مطلق دست پیدا کند.

آن ها موفق شدند به دمای ۴۸ درجه بالای صفر مطلق دست پیدا کنند و با ترکیب یک ماده ابررسانا با موتور استیرلینگ، میدان مغناطیسی بیش از چهار تسلا ایجاد کنند. بر اساس مقاله منتشر شده، این ترکیب منجر به کاهش ۸۰ درصدی مصرف کلی انرژی در مقایسه با فناوری مرسوم شده است.

با این حال، ورود قریب الوقوع به میدان نبرد بعید به نظر می رسد و ژو و تیمش اشاره می کنند که برخی مشکلات خاص نیاز به بهبود بیشتری دارند.

۵۸۵۸

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1871539

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =