نقره داغ شدن «۷ نمایندهِ منتقد» مجلس یازدهم /بازخوانی مواضع درباره حجاب، فیلترینگ، چای دبش و فیدلیتی گیت +جدول

در میان ۲۲ نماینده فعلی ردصلاحیت شده نام برخی منتقدان جدی مباحث مرتبط با حجاب، فیلترینگ و صیانت، واردات خودرو، چای دبش و ...دیده می شود. آیا این مواضع در ردصلاحیت این چهره ها اثرگذار بوده است؟

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، در اولین دور بررسی صلاحیت کاندیداهای دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی توسط شورای نگهبان که در تاریخ ۱۵ دی مای اعلام شد، ۲۶ نماینده فعلی مجلس که داوطلب شده بودند، نتوانستند از فیلتر شورای نگهبان عبور کنند.

بعد از بررسی اعتراضات رد صلاحیت‌شدگان، شورای نگهبان بار دیگر در ۱۹ بهمن ماه از تایید صلاحیت تعدادی دیگر از کاندیداها خبر داد. بنابر اعلام ستاد انتخابات کشور، از میان ۲۶ نماینده رد صلاحیت شده، صلاحیت ۲۲ نفر تایید صلاحیت نشده بودند.

با توجه به بررسی ها صورت گرفته، ۴ نماینده تایید صلاحیت شده در این دوره از نتایج بررسی اعتراضات، احمد دنیامالی، نماینده بندر انزلی، کمال علیپور خنکداری، نماینده قائمشهر، رضا حاجی پور، نماینده آمل و محسن فتحی، نماینده سنندج، کامیاران و دیواندره بوده اند.

ردپای چای دبش در رد صلاحیت نمایندگان فعلی؟

بر اساس اظهارات مطرح شده از سوی این ردصلاحیت شدگان و برخی گمانه زنی های مطرح شده در فضای سیاسی و رسانه ای، موضع گیری های برخی از این نمایندگان از جمله علیرضا بیگی، جلال رشیدی کوچی، معین الدین سعیدی، جلیل رحیم آبادی، جلال محمودزاده، سیدغنی نظری و رجب رحمانی در موضوعات جنجالی و چالش برانگیزی چون طرح صیانت، فساد چای دبش، فیلترینگ، لایحه حجاب، فیدیلیتی گیت و واردات خودرو در ردصلاحیت این نمایندگان بی تاثیرنبوده است. آنچنان که روزنامه هم میهن نیز اخیرا در گزارشی مدعی شده بود که این نمایندگان جزو ۳۱ نماینده ای بوده اند که به موضوع بزرگترین فساد تاریخ ایران؛ یعنی چای دبش، واکنش نشان داده اند.

همچنین برخی از شخصیت های فعال در فضای مجازی نیز بر این عقیده اند که اظهارنظرهای این نمایندگان در خصوص چای دبش در رد صلاحیتشان بی تاثیر نبوده است.

بیگی: بدون سند و مدرک رد صلاحیت شدم

علیرضا بیگی، نماینده تبریز در مجلس یازدهم که در لیست ردصلاحیت شدگان قرار دارد نیز در گفتگوی اخیر خود با خبرگزاری خبرآنلاین، گفته بود:« در مورد علت ردصلاحیت بنده موردی ذکر نشده یعنی طبق آخرین نامه‌ای که بنده از شورای نگهبان در اختیار دارم گفته شده بنابر بررسی‌های صورت گرفته صلاحیت شما مورد تأیید قرار نگرفته و در این نامه حداقل به بندهای قانون انتخابات اشاره نشده و این بسیار عجیب است.»

نماینده تبریز در بخش دیگر از گفتگوی خود به علت رد صلاحیتش اشاره کرده و گفته بود: «اگر به دلیل افشای فساد چای دبش ردصلاحیت شدم مورد خیلی جدیدی است یعنی اینکه از فیدلیتی به چای دبش خیلی نوبر است، البته در مورد ردصلاحیت بنده شاسی بلند مطرح شده بود اما افشای چای دبش مطرح نشده بود.»

نقره داغ شدن «۷ نمایندهِ منتقد» مجلس یازدهم /بازخوانی مواضع درباره حجاب، فیلترینگ، چای دبش و فیدلیتی گیت +جدول

سعیدی: اینکه انتقادات باعث رد صلاحیتم شده است، اطلاع ندارم

از سوی دیگر، معین الدین سعیدی نماینده چابهار در مجلس نیز در مصاحبه ای با خبرگزاری خبرآنلاین، از اینکه آیا مواضع انتقادی اش دلیل رد صلاحیتش توسط شورای نگهبان بوده یا نه، اینگونه گفته بود: «بنده نسبت به طرح صیانت، فیلترینگ، لایحه عفاف و حجاب، موضوع چای دبش، اتفاقات استان سیستان و بلوچستان و وضعیت سوخت استان موضع انتقادی داشتم و کماکان معتقد هستم که نگاه انتقادی وجود دارد، مردم هم به شدت نگران این شرایط هستند، البته وضعیت به این ترتیب نبوده که بنده صرفاً کاستی‌ها را ببینم بلکه در بسیاری از موارد نظیر آبرسانی که دولت خوب عمل کرده بنده واقعاً دفاع کردم اما اینکه تا چه اندازه این مواضع در ردصلاحیتم موثر بوده، واقعاً اطلاع ندارم، پاسخی ندارم.»

نماینده دیگر جلال رشیدی کوچی نماینده مرودشت بود که مواضع انتقادی اش درباره طرح صیانت و واردات خودرو را موثر در عدم صلاحیتش از سوی شورای نگهبان دانسته است.

هیچ نماینده‌ای به دلیل موافقت یا مخالفت درباره یک مصوبه، ردصلاحیت نشده است

البته انتقادات نمایندگان رد صلاحیت شده، واکنش شورای نگهبان را به دنبال داشت و هادی طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری خود با اصحاب رسانه، با تاکید بر اینکه هیچ نماینده‌ای به دلیل موافقت یا مخالفت درباره یک مصوبه، ردصلاحیت نمی‌شود، تصریح کرد که «رد صلاحیت جلال رشیدی کوچی هیچ ارتباطی به واردات خودرو و طرح صیانت ندارد. وی هم در جلسه‌ای که به شورای نگهبان آمد، موارد و علت عدم احراز صلاحیتش به وی گفته شد و او هم پذیرفت.»

سخنگوی شورای نگهبان در بخش دیگر از سخنان خود به گفتگوی خبرآنلاین با علیرضا بیگی نماینده تبریز واکنش نشان داده و گفته است:«تمام نمایندگانی که در این دوره صلاحیتشان احراز یا تأیید نشد، موارد پرونده‌شان در جلساتی به آنها گفته شد. ما هیچ نماینده‌ای را نداریم که مواردش به او گفته نشده باشد».

* اهم انتقادات ۷ نماینده فعلی رد صلاحیت شده درباره موضوعات جنجالی را در جدول زیر بخوانید؛

اسم/ سمت

اظهارات

علیرضا بیگی/ نماینده تبریز

الف:فساد چای دبش

*موضوع چای دبش طبق گزارشی که بازرسی کل ارائه می‌دهد از سال ۹۸ آغاز شده و تا سال ۱۴۰۰ رقم قابل توجهی از ارز ترجیحی به آن اختصاص پیدا کرده است. در این موضوع یک روابط سازمان یافته توام با فساد مشهود است. بر همین مبنا هم، دولت آقای رئیسی ترجیح داد برای مبارزه با فساد وزیر وقت کشاورزی را از مدار هیأت دولت حذف کند.

*اتفاقات بسیاری رخ داده که یک فقره از آنها فاجعه واردات چای دبش را شکل دادند. انتظار عمومی این بود که وقتی اولین اشتباهات دولت در خصوص میوه شب عید رخ داد (که باعث کارت زرد وزیر کشاورزی شد) و پس از آن ماجرای ثبت سفارش نهادهای دامی شکل گرفت که عملا نهاده‌ای وجود خارجی نداشت و تنها میلیاردها تومان پول مردم اخذ شد و … باید توجه لازم به سوءمدیریت‌های وزارت کشاورزی صورت می‌گرفت تا فاجعه واردات چای شکل نگیرد. اما مجلس در مقام نظارت، علیرغم اینکه بسیار شکوهمند درباره سه‌شنبه‌های نظارتی بحث می‌کرد، عملا خروجی خاصی به نفع مردم انجام نداد.

ب: فیدلیتی گیت

* برخی نمایندگان با اسامی از قبیل دفترداران، رانندگان، عروس و دامادشان خودروهای شاسی بلند را دریافت کردند. بنابراین این نمایندگان نسبت به قباحت این کار آگاهی داشتند و می دانستند این اقدام برازنده خانه ملت نیست..

ج: طرح صیانت

*طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی ضمن تعارض با قانون اساسی هزینه سنگینی را به کشور تحمیل می کند و کسب وکارهای موجود در فضای مجازی را مورد تهدید قرار می دهد. لازم است باتوجه به شرایط جدید جهان و پیشرفت هایی که در این حوزه اتفاق افتاده است در این طرح بازنگری شود.

*طرح صیانت هرگز به نتیجه نخواهد رسید! مدافعان طرح در اقلیت هستند و اکثریت مجلس، آگاه و کنار مردم است؛ مجلس تسلیم جوسازی نخواهد شد و این طرح شانسی برای موفقیت ندارد.

د: فیلترینگ

*اینترنت و قطعی سیستم‌ها جایگزین ندارد. شما وقتی آب خانه تان قطع شود از یک جا آب تهیه می‌کنید یا برق را با موتور برق تهیه می‌کنید و اگر گاز قطع شود آتش روشن می‌کنید، اما اینترنت وقتی قطع شود هیچ کاری نمی‌شود کرد. اینترنت جز انحصار وزارت ارتباطات است و مردم کاری نمی‌توانند در مقابل ضعف‌های سیستمی انجام دهند. امکان رقابت هم در این حوزه وجود ندارد و مردم را بیشتر از قبل کلافه کرده است.

ه: لایحه عفاف و حجاب

*لایحه عفاف و حجاب در صورت تصویب در شورای نگهبان هم زمینه اجرایی پیدا نخواهد کرد، زیرا متناسب با مقتضیات جامعه نیست‌ و فضای کشور را به سمت تنش‌های اجتماعی می‌برد و احتمالا در کنار سایر قوانینی قرار گیرد که تا کنون هیچ گاه اجرا نشده‌اند.

جلیل رحیمی جهان آبادی/ نماینده تربت‌جام و تایباد

الف: فساد چای دبش

*هر دولتی، هر شخصی، هر تفکری، هر جناحی در مسائل فساد دخیل است باید برخورد شود ما کاری نداریم دولت آقای روحانی داده یا دولت رئیسی، این‌ها متعلق به مردم و سرمایه مردم است، بحث یک ریال و ۲ ریال نیست. بحث یک دلار و ۲ دلار نیست. بحث پولی است که می‌تواند مسیر اقتصاد یک کشور را واقعا تغییر دهد آن هم در این شرایط که مردم مشکلات اقتصادی دارند. ما قاطعانه به عنوان نماینده مردم از قوه‌قضائیه می‌خواهیم ورود کند و گزارش کار دهد. دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی به مردم شفاف بگویند و گزارش دهند.

ب: فیدلیتی گیت

*هیات رئیسه مجلس و بازرسی ریاست جمهوری درخواست دارم اسامی همه نمایندگان یا مسئولان دریافت کننده خودرو شاسی بلند (بدون‌نوبت و به نرخ کارخانه) را اعلام کنند. مگر شفافیت شعار سوپر انقلابی ها نبود و آن را چماق نکرده بودید بر فرق سر ما؟

ج: فیلترینگ

*زمانی که وزیر ارتباطات اعلام می‌کند من در قطع ارتباطات اختیاری ندارم و شورای امنیت کشور تصمیم می‌گیرد، به نظرم این ضعف او و کابینه رئیسی است. مردم به رئیسی رأی دادند که از حقوقشان حمایت کند و یکی از وظایف رئیس‌جمهور اجرای قانون اساسی و نظارت بر آن است. شما نمی‌توانید به هر بهانه‌ای اجازه دهید که شورای امنیت کشور و هر نهاد دیگری حقوق مسلم در قانون اساسی را نقض کند؛ آن هم به این بهانه اینکه شش نفر در خیابان یا دور میدانی جمع شده‌اند.

جلال رشیدی کوچی/ نماینده مرودشت

الف: فساد چای دبش

*آقای منظور افاضات فرمودند که به صلاح کشور نیست که منابع ارزی برای واردات خودرویی اختصاص بدیم که در داخل کشور ظرفیت تولیدش را داریم. بعد از افتضاح تخصیص ۳/۵ میلیارد دلار برای واردات چای صحبت راجع به کمبود ارز و صلاح و اولویت‌های کشور و ... یک جوک چندش آور بیش نیست.

*بانک مرکزی نزدیک به ۴ میلیارد دلار ارز برای واردات چای بی کیفیت که جز نارضایتی و فساد چیزی به دنبال نداشته دارد اما برای واردات خودرو که خواست عموم مردم همراه با تبعات مثبت اقتصادی و اجتماعی برای کشور است ندارد

*ارز برای واردات خودرو داریم، همانطور که برای چای دبش ۳ میلیارد دلار داریم، برای خودرو هم داریم. فقط امسال ۱.۱ میلیارد دلار ارز دادند که ماشین‌آلات چای وارد کنند! ۶۰۰ میلیون دلار بعد از اینکه وزیر نامه زد ارز ندهید، باز هم به آنها دادند

ب: طرح صیانت

*طرح صیانت طرحی است که بر اساس آن محدودیت های زادی برای پلتفرم های خارجی در فضای مجازی ایجاد شده و این پلتفرم ها در صورت عدم پذیرش شرایط ایران از جمله تاسیس دفتر در داخل کشور، مسدود خواهد کرد.

*طرح صیانت در مجلس محلی از اعراب برای بررسی و پیگیری ندارد .

*آنها که در تلاش بوددن طرح صیانت را نظر حاکمیت بدانند بهتر است کمی در یقه خود نگاه کنند.

ج: لایحه عفاف و حجاب

*نمی‌خواهم بگویم لایحه عفاف و حجاب خوب است یا بد، اما این لایحه را خواندم تقریبا دائم در آن گفته شده می‌گیریم، می‌بندیم و جریمه می‌کنیم ولی اصلا نگفته‌ایم کجا تشویق، ترغیب، حمایت و هدایت می‌کنیم. این موارد داخلش نیست و این یکطرفه به قاضی رفتن است.

د: واردات خودرو

*چرا دولت یک میلیارد دلار برای واردات گذاشت؟ به چه کسی داد؟ به سوگلی‌هایش داد. این رانت می‌شود، دولت به خودروسازان و به شرکت‌هایی که مورد تأیید خودروسازان هستند، رانت داد.

جلال محمود زاده/ نماینده مهاباد

الف: فساد چای دبش

*من حدود دو ماه قبل در مورد تخلفات شرکت چای دبش گزارشاتی را دریافت کردم و آن زمان من از نیکبخت، وزیر جهاد کشاورزی در این مورد سوال کردم و خواستم به این موضوع رسیدگی شود.

*هیچ بخشی از این تخلف مربوط به دوران وزارت نیکبخت نمی‌شود و عمده آن به زمان حضور ساداتی‌نژاد در وزارت کشاورزی برمی‌گردد.

ب: لایحه عفاف و حجاب

*به نظر بنده به مصلحت نیست که در شرایط انتخاباتی بحث لایحه عفاف و حجاب مطرح شود چراکه بحث حجاب بحث فرهنگی محسوب می‌شود که برای پرداختن به آن نیاز به زمان داریم و با زور نمی‌شود آن را حل کرد.

*لایحه عفاف و حجاب ایرادات ویرایشی، نگارشی و قانونی و حتی شرعی دارد. این در حالی است که قانون باید به صورت شفاف و بدون ایراد نوشته شود، به این صورت که هر کسی قانون را بخواند برداشت یکسان از آن داشته باشد، لذا قانون نباید به نحوی نوشته شود که هر کسی یک برداشت متفاوت از قانون داشته باشد.

*نباید قانونی به این مهمی که تمام کشور را تحت تأثیر قرار می دهد در اختیار یک کمیسیون و تعداد معدودی نماینده قرار بگیرد. اگر بررسی لایحه حجاب به صورت اصل ۸۵ رای آورد یعنی لایحه به این مهم تنها با رای ۸ نفر تصویب شده و سرنوشت کل کشور را تعیین می کنند.

ج: فیلترینگ

*یکی از شعارهای انتخاباتی رئیس جمهوری «اینترنت» بود که بر اساس وعده‌ها و شعارهای تبلیغاتی، ارائه نشده اعلام کرد که بیش از ۷ تا ۸ میلیون شغل اینترنتی را در پی محدودیت‌های اینترنت از دست رفته است.

معین‌الدین سعیدی/ نماینده چابهار، کنارک و قصرقند

الف: فساد چای دبش

* امروز با اتفاق تلخی که رخ داده و بحث اختصاص ارز برای واردات چای دبش که بخشی از اعتماد مردم به پایانه‌های سیستم اجرایی را لرزانده است، علی‌القاعده اولویت مجلس با توجه به شرایط و اوضاع کشور همین موضوع باید باشد. اینکه واقعا چه اتفاقی افتاده و در چه قالب و شکلی این اختلاس را شکل داده‌اند. اما در چنین شرایطی ما امروز شاهد بودیم در مجلس در خصوص ۲ تحقیق و تفحص بحث شد که یکی عملکرد فدراسیون سوارکاری جمهوری اسلامی ایران در خصوص واردات اسب و اسپرم منجمد شده و نظایر این مسائل بود و دیگری گزارشی از عملکرد شرکت سیاحتی همدان در خصوص غار علیصدر بود.

ب: طرح صیانت

* از مجلسی که پیگیر طرح صیانت بود، نباید انتظار پیگیری اینترنت داشت. نمایندگان حامی محدودیت، قاعدتا به وزیر تکلیفی درباره اینترنت ندارند. بنابراین، نباید از این مجلس توقع پیگیری اینترنت را داشت.

ج: واردات خودرو

* چشم بستن بر موضوع ساماندهی صنعت خودروسازی ایران به معنای چشم بستن روی کشته‌شدن سالانه ۲۰ هزار نفر از ایرانیان در تصادفات است. تصادفات ما نسبت به همه کشورها بیشتر است.

*باید مجلس و دولت بر مصوبه واردات خودروهای کار کرده تاکید و آن را اجرا کنند

*سیاست کاری مجلس در مقطع فعلی واردات خودرو بود اگر این مهم اتفاق می‌افتاد تاثیر مستقیمی در تعدیل قیمت و ارتقای کیفیت خودرو داخلی داشت، متاسفانه در حال حاضر شاهد رانت در واردات خودرو هستیم که به تولیدکنندگان خودروهای داخلی باز می‌گردد که اقدام به واردات خودرو از کشورهای دیگر کرده‌اند؛ با تمام این تفاسیر واردات خودور هم تاثیر چندانی در کنترل بازار نخواهد داشت.

د:لایحه عفاف و حجاب

* در روزهای گذشته شاهد ارسال لایحه حجاب و عفاف توسط دولت بودیم و مصرّ هم بودند که دوفوریتی آن رأی بیاورد، در حالی‌که اگر در خیابان راه بروید و از مردم بپرسید ۵۰ اولویت خود را نام ببرند این مورد قطعا جزو اولویت‌های آنان نیست.

*من از نقطه‌ای می‌آیم که اگر یک کلت را بر شقیقه دختر بلوچ بگذارید که یک ذره حجاب را عقب‌تر ببرد قبول نمی‌کند؛ به دلیل اینکه باور عمیقی به لحاظ فرهنگی و عرفی به حجاب دارد. زیبایی فلسفه حجاب به همین اختیاری است که به انسان‌ها می‌دهیم.

ه: فیلترینگ

* مشکل اصلی فیلترینگ است که با این روش اصلا قانونی و اخلاقی نیست. من و شما همواره آماری در خصوص گردش مالی فیلترشکن ها می بینیم و حتی برخی نمایندگان عنوان کردند که کاسبان فیلترینگ خودشان باعث ایجاد فیلتر شدند؛ من فکر می کنم در این خصوص متاسفانه اجباری وجود ندارد و دوگانگی که در دسترسی ها وجود دارد نیز مسئله است. از یک طرف دسترسی مردم محدود است، از طرف دیگر مسئولین در این پتلفورم های محدود شده به راحتی فعالیت می کنند.

*به صرف اینکه یک عده‌ای از اینستاگرام و واتس اپ سوءاستفاده می‌کنند این دو پلتفرم کاملا فیلتر می‌شود و جالب اینجا است که برای مردم فیلتر کردند اما برای مسئولان باز است و توییت می‌زنند.

سیدغنی نظری/ نماینده خلخال و کوثر

الف: چای دبش

* اختلاسی که در حوزه چای اتفاق افتاده است، به‌هیچ‌عنوان قابل قبول نبوده و باید با جدیت با متخلفان برخورد شود. مبالغ سنگین در حالی مورد اختلاس قرار گرفته که ما در شهرستان‌های خود برای پروژه‌های عمرانی بارها و بارها نزد سازمان بودجه رفتیم و این مجموعه می‌گوید، هزار میلیارد تومان برای تهاتر نفت ندارد. حال از بانک مرکزی می‌پرسم چگونه پول مرتبط با اختلاس چای را پرداخت کردید؟

ب: فیلترینگ

* برخی از ما نمایندگان و مسئولان ماه ها است که از فیلتر شکن استفاده می کنیم برای اینکه گرفتاریم. مثلا من می خواهم نامه ای به جایی بفرستم ناچارم از فیلترشکن استفاده کنم برای اطلاع از اخبار داخلی و خارجی از فیلتر شکن استفاده می کنم. با فیلتر کردن کلی درآمد برای فیلترشکن سازها درست کردیم ضمن اینکه کلی درآمد افرادی که کسب و کار اینترنتی داشتند را از بین بردیم. فیلترشکن سازها یکسری افرادی هستند که کار خاصی انجام نمی دهند اما پول خوبی درمی آورند. در واقع آنی را که باید ببندیم رها کردیم و آنی را که باید رها کنیم بستیم.

ج: فیدیلیتی گیت

* در موضوع واگذاری خودروهای شاسی بلند باید شفاف سازی صورت گیرد چرا که در این موضوع با آبروی مجلس بازی شد لذا از هیأت رئیسه می‌خواهم در این موضوع روشنگری کند و شماره خودروها به همراه اسامی اعلام کند چرا که تمام مجلس در این خصوص متهم شدند در حالی که شاید کمتر از صد نفر خودرو گرفته باشند.

د: واردات خودرو

* وزیر صمت وعده داده بود واردات خودرو انجام شود که این اتفاق نیفتاد در حالی که مردم باید بین خودروی داخلی و خارجی حق انتخاب داشته باشند. مردم شایسته سوار شدن بهترین خودروهای دنیا هستند و چرا مردم باید گرفتار سایپا و ایران خودرو شوند.

ه: طرح صیانت

* اولویت امروز کشور وضعیت معیشتی است. مقام معظم رهبری هم بر این مهم تاکید کردند که اولویت ما رسیدگی به

وضع اقتصادی و معیشتی مردم است. لذا صرف وقت و زمان نمایندگان برای رسیدگی به طرح صیانت در شرایطی که

اولویت‌های مهم‌تری داریم، قابل قبول نیست. من از نحوه اداره مجلس در روزی که رای به اصل هشتادوپنجی شدن طرح

صیانت دادند، گلایه‌مندم و اعتراض خود را رسما اعلام کردم. برخلاف آئین‌نامه داخلی مجلس عمل کردند و اینقدر کار را

معطل کردند که نمایندگان حاضر، مجلس را ترک کنند.

رجب رحمانی/ نماینده تاکستان

فساد چای دبش

مجلس روی مسئله چای دبش حساس است و حتی در سوالی که از آقای وزیر شده بود، این مسئله هم مطرح بود. به آقای فرزین هم اعتراض شد که چطور این ارز اختصاص داده شده است. ارز باید براساس اولویت‌ها و نیازهای اساسی تخصیص داده شود. امروز خودرو هم به‌عنوان یک کالای مورد نیاز، مطرح است. کمیسیون اصل ۹۰ و کمیسیون قضایی روی این موضوع حساس است و از دستگاه‌های نظارتی در این ارتباط درخواست کرده است. نماینده‌ها هم تذکرات لازم را داده‌اند و رئیس مجلس هم در جاهایی که باید پیگیری انجام می‌شده، پیگیری لازم را انجام داده است.

۲۷۲۱۸

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1872184

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =