۰ نفر
۳۰ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۱:۲۶
جای‌خالی نهادهای نظارتی در پرونده کوروش کمپانی

افرادی که در این رویداد نقش دارند در ابتدای راه می بایست متوجه می شدند و مطمئنا اگر به سلیبریتی اول تذکر داده می شد یقینا به بقیه هم می رسید و اینکار را ادامه نمی دادند.

مثل معروفی وجود دارد که می گوید گاهی اوقات در هدف گیری یک پشه موفق تر از هدف گیری یک شتر هستیم و بعلت خطای دید نمی توانیم شتر را مورد هدف قرار دهیم.نمی شود ما اداره ،مدیریت و نظارت بر امور نهادهای مدیریتی و نظارتی را در مسائلی که مربوط به اموال و حقوق مردم است رها کنیم و زمانی که کار از کار گذشت و خسارت ایجاد شد اعمال نظارت را آغاز کنیم که در این صورت یقینا با آبروی کشور بازی و شان مردم را پایین آورده ایم،نظیر همان موسسات مالی که بعد از مدت ها دستگاه های نظارتی به آن ورود کردند و دقیقا زمانی این ورود انجام شد که کار از کار گذشته بود و آسیب های این عدم نظارت دقیق دامان مردم را گرفته بود.

قضیه”کوروش کمپانی" هم به همین نحو است، دیدیم که عده ای تبلیغ این فروشگاه را کردند و عده ای به نحوی از سود بالا صحبت می کردند که عاقبت کار مشخص بود. ما در گذشته موسسات مالی داشتیم که سود چندبرابری به مردم می دادند و می توان گفت پایان کار این موسسات نیز مشخص بود. از ابتدا باید مدعی العموم و نهادی که بر این کار نظارت دارد ورود کند و باید افرادی که این کار را مدیریت می کردند پاسخگوی مردم باشند.

باید حتی با فرض برائت از تخطی نظارت بر این مجموعه به نحوی انجام می شد که در زمانی که مسیر فساد بازگشایی می شد سریعا مدیر و مسئول مورد مواخذه قرار می گرفت و ریشه این تخلف در ابتدا پیگیری و خشکانده می شد.ما تجارب اینکار را داریم. هنر مدیریتی هم این است که اگر بناست مسیر خطایی طی شود از ابتدای راه دستگاه نظارتی ورود کند ،بازخواست کند و گزارش بگیرد و جواب بخواهد ،باید پی می بردند که این سود کلان و ارزان فروشی با قواعد اقتصادی و وضعیت کشور همخوانی ندارد .

برخی صدا و سیما و افراد سلیبریتی را نیز به لحاظ تبلیغات برای این فروشگاه مقصر می دانند در حالی که نقش صدا و سیما نیز یقینا اطلاع رسانی است و نمی شود از این سازمان پاسخ خواست .همچنین افراد معروفی که تبلیغ این مجموعه را انجام داده اند ممکن است در یک دام بیفتند (قصد جنبه جانبداری از کسی نیست) ولی به هر حال ممکن است آنها در دامی افتاده باشند . این داستان یک پروسه است و افرادی که در این رویداد نقش دارند در ابتدای راه می بایست متوجه می شدندو مطمئنا که اگر به سلیبریتی اول تذکر داده می شد یقینا به بقیه هم می رسید و اینکار را ادامه نمی دادند.

باید در ابتدا چاره اندیشده شود ،چرا که بخش مهم اینکار مدیریت است ، می بایست نهادهایی که مدیریت و نظارت بر این گونه مجموعه ها را بر عهده دارند از همان ابتدا به گونه ای عمل می کردند که آنها مجال و توان سوء استفاده را نداشته باشند و با هر حرکت غیر معقول مورد مواخذه قرار گیرند و پاسخگو باشند تا جلوی هر سوءاستفاده ای گرفته شود.

برای پیشگیری از وقوع مجدد چنین آسیب هایی باید (یعنی قبل از اینکه به جایی ختم شود که نتوان کاری کرد و مدیریت شرکت متواری شود و اموال مردم بلاتکلیف بماند ) از همان ابتدا این مدیریت و نظارت سفت و سخت و مجدانه صورت گیرد و دقت شود که اگر یک شکافی و تخلفی ایجاد شد گسترش نیابد تا به این وضعیت نرسیم.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس

23212

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1874469

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =