خبرهای جدید دولت از دارایی های بابک زنجانی، طرح فجرانه کالابرگ، وام مسکن و واردات خودرو

بهادری جهرمی گفت: دولت برای ایام دوره عید تا عید برای اختصاص کالابرگ الکترونیک در نظر گرفت که یازده محصول سبد غذایی خانواده‌ها مشمول این طرح باشد و بنا شد مبلغ ۲۰۰ هزار تومان برای هر فرد اضافه شود

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، علی بهادری جهرمی روز سه شنبه در نشست خبری با تبریک روز جوان به همه جوانان کشور و همچنین فرا رسیدن نیمه شعبان گفت: شورای عالی جوانان و نوجوانان این هفته به ریاست رئیس جمهور تشکیل می شود و قرار است بسته های حمایتی در راستای ازدواج و اشتغال جوانان و حضور آنها در تصمیم گیری و تصمیم سازی به تصویب برسد.

آنگونه که ایرنا روایت کرده، وی ادامه داد: همچنین جوانان برتر در ۱۰ رشته مختلف پس از ارزیابی های مختلف شناسایی شده اند که در هفته جوان این جشنواره برگزار می شود.

بهادری جهرمی بیان داشت: در جلسه اخیر هیأت دولت آیین نامه ای در راستای قانون بیمه کارگران ساختمانی تصویب شد تا دهک های یک تا ۳ و افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی از پرداخت حق بیمه معاف شوند.

وی خاطرنشان کرد: آیین نامه یکپارچه سازی خدمات زنان سرپرست خانوار در راستای حمایت از آنها در دولت تصویب شد تا همه این خدمات ساماندهی شود و توزیع عادلانه تر این خدمات را داشته باشیم.

سخنگوی دولت درباره تغییر سود سپرده ها گفت: نرخ سود در شورای پول و اعتبار تغییر نکرده و تنها امکان انتشار اوراق پروژه های خاص برای دوره محدودی و به صورت موردی متشر شده است.

بهادری جهرمی در رابطه با ادعای تراز تجارت خارجی گفت: تجارت خارجی ۱۰ ماهه امسال ۱۲۶ میلیارد دلار بوده که نسبت به ۱۰ ماهه پارسال ۲.۴ درصد رشد کرده و تراز هم ۱۷ درصد مثبت است.

وی ادامه داد: ما یک تراز ارزشی داریم و یک تراز وزنی، در برخی گروه های خاص کالایی ممکن است قیمت ها به نرخ متداول جهانی برگردد که ارزش تجارت کاهش یابد، مهم این است که مجموع تجارت خارجی اعم از ارزشی و وزنی مثبت است.

سخنگوی دولت درباره برنامه های دولت برای حمایت از جوانان بیان کرد: در هیات وزیران با کاهش ۱۰ ساله متوسط سن وزیران نسبت به دولت قبل شاهد حضور تعداد زیادی از جوانان متولد پس از انقلاب در دولت سیزدهم هستیم که وزرای راه، ارشاد، ارتباطات، سخنگوی دولت و برخی معاونان رئیس جمهور از جمله آنها هستند.

رشد ۳ برابری شرکت های دانش بنیان

بهادری جهرمی با اشاره به اینکه در زمینه ثبت شرکت های دانش بنیان شاهد رشد ۳ برابری نسبت به سال گذشته هستیم، بیان داشت: تسهیلات مالیاتی نیز به آنها تعلق گرفته است.

وی اظهار داشت: جوانان وقتی می بینند رئیس جمهور در سفرهای خارجی با خود محصولات دانش بنیان را می برد و منشا فروش و بازاریابی محصولات نخبگان می شود، امیدوار می شوند و این یعنی حمایت عینی از جوانان کشور.

سخنگوی دولت اضافه کرد: همچنین در زمینه های ازدواج و اشتغال جوانان هم سعی شده حمایت های اثرگذار در حد توان دولت صورت گیرد در سال گذشته ۳ بار آزمون فراگیر و ۸ آزمون اختصاصی دستگاه ها برای استخدام برگزار و ۴ هزار بورسیه برای دانشجویان جدیدالورود برای فعالیت در بخش خصوصی انجام شد.

بهادری جهرمی درباره طرح شفافیت مجلس نیز توضیح داد: طرح شفافیت طرح مجلس بود که ابتدا رد شد و سپس طرح شفافیت همه قوا را مطرح کردند و تصویب شد، رفت و این طرح برگشت هایی بین مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام داشته و معاونت حقوقی رئیس جمهور نیز به عنوان نماینده دولت در این جلسات شرکت کرده است و تا آنجایی که اطلاع دارم شورای عالی نظارت مجمع این طرح را تائید کرده است.

افزایش سقف وام مسکن و کاهش نرخ سود در حوزه مسکن

وی در پاسخ به پرسشی در خصوص مسکن گفت: حوزه مسکن با تصمیماتی که در حوزه تامین مالی اتخاذ شده، شتاب بیشتری گرفته و سقف تسهیلات ساخت مسکن به ۵۵۰ و شهرهای کوچک ۳۵۰ میلیون تومان است در روستاها با نرخ ۴ درصد و شهرهای کوچک با نرخ سود ۵ درصد اعطا می شود، تصمیم دوم هم این بود در ۲ سال ابتدایی بازپرداخت تسهیلات، اقساط به ۵.۹ میلیون تومان کاهش یافته است علاوه بر این طرحی که برای اختصاص زمین یک میلیون مسکن در شهرهای مختلف پیش رفته است به زودی در کلانشهر تهران هم با همکاری شهرداری آغاز می شود.

سخنگوی دولت اضافه کرد: هفته گذشته طرح ساخت ۶۰ هزار واحد دانشگاهیان کلید خورد و امید است اجاره بها هم که تابعی از مسکن است، با کنترل تورم مسکن، در سال آینده کاهش یابد.

بهادری جهرمی دریاره طرح فجرانه هم توضیح داد: دولت طرح فجرانه یارانه کالابرگ الکترونیک برای ارتقای سبد غذایی شهروندان و ایجاد سپر تورمی در برابر سفره و معیشت مردم راه اندازی کرده که ۲۰۰ هزار تومان به صورت اعتباری به یارانه بگیران در ۳ ماهه اجرای طرح فجرانه اختصاص می یابد.

وی تصریح کرد: تاکنون ۳۰ میلیون نفر یعنی ۱۰ میلیون خانوار و ۶۰ درصد افراد مشمول یارانه از آن استقبال کرده اند این کالاها ۱۱ قلم هستند. در خصوص جابجایی زمان واریز یارانه ها هم تصمیم دولت این بود که زیرساخت های الکترونیکی فراهم باشد تا دچار خلل در واریزها نشویم که هم از کالابرگ استقبال شد و هم اینکه تاکنون خللی در زیرساخت های الکترونیکی گزارش نشده است.

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی درباره حج عمره اظهار کرد: هنوز منتفی نیست و دولت در تلاش است تا مسائل پیش آمده به ویژه در زمینه هواپیمایی را سریع تر برطرف کند.

بهادری جهرمی در ادامه با اشاره به اینکه در زمینه حمایت های معیشتی ماه مبارک رمضان هم علاوه بر کالابرگ الکترونیکی برای تامین میوه شب عید و اقلام مصرفی رمضان مانند خرما با همکاری باغداران و تعاونی های روستایی تمامی میزان مصارف مورد نیاز تامین شده و اقلام پروتئینی، شکر و برنج ذخیره سازی شده پیش بینی می شود با نرخ های مصوب تامین این اقلام را شاهد باشیم، همچنین با همکاری فعالان صنفی در اتاق اصناف با محوریت وزارت صمت و بخش های بانکی و جهاد کشاوری بیش از ۲۴۰ نمایشگاه عرضه مستقیم اقلام مورد نیاز مردم برگزار می شود بسیاری از آنها هم اکنون فعال بوده مکان خرید اعتباری هم فراهم شده است.

وی در خصوص تامین اراضی مساکن روستایی نیز اظهار داشت: یک یا دو هفته قبل در سازمان ملی زمین و مسکن جلسه داشتیم و نمایندگان بنیاد مسکن و وزارت راه هم حضور داشتند و همکاری نزدیکی صورت گرفت.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: امسال با در نظر گرفتن ۵۰۰ هزار زمین مناسب که امکان تامین آب، برق، گاز و فاضلاب و قابلیت ساخت و ساز را داشته باشد با افزایش رقم وام به ۳۵۰ میلیون تومان و با نرخ سود ۴ درصد در روستاها سبب شد تا تعداد زیادی از متقاضیان ساخت و ساز به شهرهای کوچک و روستاها سوق پیدا کنند.

ورود مقامات دولتی به فضای انتخابات مغایر قانون است

بهادری جهرمی بیان‌کرد: رئیس جمهور بارها در جلسات خصوصی، عمومی و هیأت دولت تاکید کرد که هر گونه ورود مقامات دولتی در انتخابات مغایر قانون است و باید زمان خود را مصروف خدمت رسانی به مردم کنند و توصیه این بوده که دولت هر آنچه در توان دارد برای تامین سلامت انتخابات و افزایش مشارکت مردم را به کار بگیرد.

کاهش نرخ سود بازرگانی و عوارض واردات خودرو

وی در خصوص بازار خودرو و همچنین واردات خودروهای خارجی هم گفت: دولت درباره واردات خودروی نو مصوباتی داشته و واردات در حال انجام است که آمار آن را گمرک و سازمان توسعه تجارت اعلام می‌کنند.

سخنگوی دولت تصریح کرد: دولت نرخ سود بازرگانی واردات خودرو را نیز کاهش داده و عوارض واردات خودرو برای خودروهای اقتصادی از ۱۰۰ به ۱۰ درصد کاهش یافته است و اقدام دیگر اینکه مجوز واردات خوردوی کارکرده از مناطق آزاد به مناطق اصلی آزاد و ابلاغ شده است.

بهادری جهرمی اضافه کرد: در زمینه تولید خودرو اعم از خودروهای ckd (مونتاژی) و تولید داخل با حمایت حداکثری در حال پیشرفت هستیم و افزایش عرضه خودرو در هر دو سال فعالیت دولت را داشته ایم و طبق قانون تعیین قیمت به شورای رقابت واگذار شده نه دولت و من سخنگوی دولت هستم نه شورای رقابت.

وی درباره وضعیت بورس و بازار سرمایه بعد از انتشار اوراق گواهی خاص بیان کرد: به طور طبیعی بازار سرمایه برای تامین منابع تولیدکنندگان و بخش واقعی اقتصاد است، فروش اوراق گواهی ۳۰ درصدی نیز یکی از این‌روش ها برای بخش تولید بود و صرفا یک مرتبه و برای مورد خاص انجام شد، دولت سال گذشته یک قاعده برای نرخ خوراک پتروشیمی ها به مدت ۵ سال تعیین کرد تا ثبات و پیش بینی پذیری بازار را تقویت کند. اینها همه در راستای حمایت از بازار سرمایه بوده است.

دارایی‌های زنجانی وارد خزانه کشور می‌شود

وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران گفت: در رابطه با پرونده بابک زنجانی و بازگرداندن اموال او به طور ویژه از تلاش‌های جهادی سازمان اطلاعات سپاه تشکر می کنم.

وی اضافه کرد: دارایی های ارزی متعلق به بابک زنجانی در اختیار بانک مرکزی قرار گرفته تا مثل سایر دارایی ها در خزانه کشور وارد شده و تحت مدیریت خزانه مصرف شود.

۲۷۲۱۸

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1875140

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =