مقام اسرائیلی: حمله موشکی حزب الله به حیفا، اسرائیل را 15 سال به عقب بر می گرداند

«نخشون سوک» معاون شهردار شهر حیفا امروز (سه شنبه) با هشدار در خصوص حمله گسترده موشکی به این شهر، گفت که حمله به زیرساخت‌های دریایی و تجاری حیفا، اسرائیل را حداقل 15 سال به عقب خواهد برد.

به گزارش خبرآنلاین، معاون شهردار حیفا گفت که حمله موشکی حزب‌الله به این شهر ، اسرائیل را حداقل 15 سال به عقب باز خواهد گرداند.

«نخشون سوک» معاون شهردار شهر حیفا امروز (سه شنبه) با هشدار در خصوص حمله گسترده موشکی به این شهر، گفت که حمله به زیرساخت‌های دریایی و تجاری حیفا، اسرائیل را حداقل 15 سال به عقب خواهد برد.

او در گفت‌وگو با وبسایت «حیفا مای نت» در ابتدا با اشاره به محاصره دریایی اسرائیل در دریای سرخ گفت: «بگذارید با این واقعیت شروع کنیم که به دلیل بحران با حوثی‌ها در دریای سرخ در بحبوحه محاصره دریایی قرار داریم و کشتی‌هایی که از سمت مشرق زمین به سمت اسرائیل در حرکت هستند، مجبورند دو هفته بیشتر در مسیر باشند تا به ما برسند، این انحراف مسیر هزینه زیادی دارد و به همه ما صدمه می‌زند».

به گزارش فارس، «نخشون سوک» افزود: «محاصره مشکلات مختلفی از جمله دشواری ورود مهمات به اسرائیل و البته پوشاک و سایر کالاهای مصرفی را ایجاد می کند. حمله به کشتی‌هایی که به سمت بندر ایلات حرکت می‌کنند می‌تواند در دریای مدیترانه نیز رخ دهد».

او تأکید کرد که حیفا قلب ترافیک دریایی اسرائیل و بنابراین یک هدف استراتژیک است.

معاون شهردار حیفا در پایان گفت: «کسی که فکر می‌کند می‌توانیم در شرایط محاصره دریایی به زندگی ادامه دهیم و کشتی‌ها را با قطار جایگزین کنیم، متوجه نمی‌شود که چه می‌گوید؛ یک کشتی متشکل از 24 هزار کانتینر معادل 90 قطار با طول تجمعی 130 کیلومتر است، بنابراین چنین ایده‌هایی نمی‌تواند واقعیت داشته باشد».

به نظر می‌رسد که منظور شهردار حیفا به ایده انتقال کالا از طریق بنادر عربستان و امارات از طریق قطار به اردن و از آن‌جا به فلسطین اشغالی است، طرحی که سال‌هاست در محافل اقتصادی و خبری بحث آن وجود دارد.

حیفا بزرگ‌ترین شهر در شمال فلسطین اشغالی، مرکز استان حیفا و سومین شهر بزرگ اسرائیل است، شهری بندری که نقش بزرگی در صادرات و واردات اسرائیل دارد (سالانه 22 میلیون تن کالا در این بندر جابه‌جا می‌شود)، همچنین دومین پالایشگاه بزرگ نفت اسرائیل در حیفا واقع شده است.

نگرانی اسرائیلی‌ها از وورد به جنگ گسترده با حزب‌الله لبنان پس از آن شدت یافته است که سید حسن نصرالله در آخرین سخنرانی خود در پاسخ به «یوآو گالانت» وزیر جنگ اسرائیل گفت که حزب‌الله موشک‌هایی دارد که تا ایلات در جنوب فلسطین اشغالی نیز می‌رسد.

علاوه بر این حمله دقیق موشکی حزب‌الله به شهر «صفد» در نزدیکی حیفا در هفته گذشته ترس و واهمه سران صهیونیست را دو چندان کرده است.

منابع اسرائیلی امروز نیز از شنیده شدن صدای مهیب انفجار در نزدیکی شهر «صفد» خبر دادند.

همزمان شبکه 12 اسرائیل گزارش داد که این رژیم برای اولین بار مجبور به ایجاد کمربند امنیتی در مناطق شمالی (نزدیک مرز لبنان) و تخلیه ساکنان آن شده است.

«نیتزان هوروویچ» تحلیلگر سیاسی اسرائیلی و دبیرکل سابق حزب «میرتس» به این شبکه گفت که حزب‌الله قادر است هزاران موشک را به سمت اسرائیل شلیک کند.

«آویخای شترون» رئیس شورای شهرک «کریات شمونه» نیز گفت که شهرک‌نشینان شمال فلسطین اشغالی با گذشت بیش از چهار ماه از آغاز حملات حزب‌الله «در وضعیت غیرقابل تحمل و تحت فشار وحشتناکی قرار دارند».

310310

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1875368

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =