عذرخواهی سرمربی سپاهان از قلعه‌نویی؛ او پرافتخارترین سرمربی ایران است!

سرمربی تیم فوتبال بانوان سپاهان در رابطه با شرایط تیم ملی فوتبال ایران در جام ملت های آسیا صحبت کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، نیلوفر اردلان بازیکن سابق فوتسال ایران که حالا به عنوان سرمربی تیم فوتبال بانوان سپاهان مشغول کار است، در گفتگو با ورزش سه گفت: امسال سپاهان یک رویکرد، متفاوت نسبت به سالیانی که تیم‌داری کرده را در حیطه کاری قرار داده بود و بیشتر هدف بر روی بومی‌گرایی و استفاده از بازیکنان جوان بود. سال پیش، تیم سپاهان بسیار پرمهره بود و امسال هم همین است. با توجه به اینکه تقریبا من در آخر شهریور به تیم اضافه شدم، مقداری تیم را دیر بستیم. ما تیم به نسبت جوان را راهی مسابقات کردیم. وقتی یک تیم جوان است شرایط خاص خودش را دارد و بیشتر از اینکه دنبال مسائل فنی و تاکتیکی باشیم، روی مسائل روحی و روانی و تکنیکی بازیکنان متمرکز بودیم که این موضوع فقر مهمی در بازیکنان است و سعی داریم آنها را به سطح بالا برسانیم.

او ادامه داد: لیگ را شروع کردیم و خوشبختانه در بازی‌ها نتایج خوبی کسب کردیم. قرعه کشی لیگ امسال مقداری و البته فکر کنم برای همه تیم‌ها، علی الخصوص ما که تیم جوانی هستیم، سخت بود.

اردلان با اشاره به وضعیت تیم سپاهان خاطرنشان کرد: با تیم سیرجان و بم در دور رفت مسابقات در زمین خودمان بازی داشتیم و الان هم به طبع می‌رویم کرمان تا در هفته آینده دو بازی خارج از خانه سخت خواهیم داشت. بچه‌ها در مقابل تیم خانم ایراندوست شکست خوردند و هرگز مستحق باخت نبودیم، می‌شد مساوی گرفت. شرایط جدول و قرعه کشی هم خیلی آنطور که باید و شاید شامل حال ما نشد ولی ما سعی کردیم، نیم فصل دوم خوبی را شروع کنیم. ما توانستیم از تیم خوب و پر انگیزه ملوان ۴ امتیاز دریافت کنیم. همه تیم‌ها قابل احترام هستند اما در مقابل تیم‌هایی که در لیگ رده‌شان از ما پایین‌تر هست، مقداری به مشکل می‌خوریم. این همان در واقع نتیجه جوانگرایی است که این همان غروری است بچه‌ها را می‌گیرد و ما سعی می‌کنیم این گپ‌های درون تیمی را از بین ببریم. جوانگرایی و بومی‌گرایی، تاوان دارد و تاوانش هم این است که می‌رویم با تیم خوب شیراز و کردستان و همینطور ایلام مساوی کردیم اما اگر از این ۳ بازی، به جای ۳ امتیاز می‌توانستیم ۹ امتیاز بگیریم، شرایط فرق می‌کرد. من هم سال اولی است که در فوتبال ایران هستم و لیگ فوتبال بسیار لیگ متفاوت‌تری از فوتسال هست. شرایط داوری در لیگ فوتبال حائز اهمیت است و می‌تواند نتایج را تغییر دهد. بر فرض در بازی مقابل شیراز گل دقیقه ۹۴ ما، آفساید گرفته شد؛ درست است که باید داخل زمین کار را تمام کنیم اما به هر حال داوری هم جزیی از فوتبال است.

وی افزود: آنقدر داوری مهم است که از VAR استفاده می‌شود و تعداد داوران بیشتر می‌شود. ما در نیم فصل اول هم از داوری متضرر شدیم، افسایدهای اشتباه که نه تنها ما، بلکه تمام تیم‌ها به دلیل ضعف تجربه داورها بوده. همانطور که ما می‌گوییم بازیکنان ما نیاز به تجربه دارند، داوران هم نیاز دارند فوتبال ببینند و نیاز دارند مسائل را لمس کنند تا با کسب تجربه در لیگ برتر، فکر می‌کنم تیم‌ها را متضرر می‌کند. نه سپاهان بلکه تمام تیم‌هایی که در بانوان سرمایه‌گذاری می‌کنند و این موضوع شرایط را سخت می‌کند.

سرمربی تیم بانوان سپاهان تصریح کرد: آنها هم نمی‌خواهند اشتباه کنند. همانطور که ما دوست نداریم نتیجه از دست بدهیم، آنها هم نمی‌خواهند اشتباه کنند. به هر حال ما به عنوان تیم سپاهان برای دفاع از تیم خودم، باید بگویم که در چند بازی متضرر شدیم.

نیلوفر اردلان توضیح داد: ما مربیانی داریم که مدرک A و B دارند اما کجا تجربه کسب کردند؟ چند درصد از آنها بازیکن بودند؟ زیر نظر چه مربیانی در قبل بازی کردند و با احترام به تمام مدرس‌ها، باید گفت که آنها مقداری هم مهربان هستند. سخت‌گیری ندارند و هر تصمیمی گرفته می‌شود برای رشد فوتبال است ولی می‌گویم همانطور که داور و مربی و بازیکن نیاز به تجربه دارند، این کلاس‌های دانش افزایی و هر آنچه که هست فکر می‌کنم فوتبال بانوان ما پیشرفت کند. بچه‌ها و بازیکنان ایرانی این قابلیت را دارند. من در کورس مدرسی که در کشور تایلند بود و برترین مربیان هر کشور را آنجا دیدم، بحث بر سر این بود که همه کشورها نسبت به ایران مخصوصا کشورهای حوزه خلیج فارس، علی رغم امکانات و تجهیزات، نیروی انسانی ندارند. کشور ما نیروی انسانی فراوان دارد و با یک برنامه ریزی درست می‌توان جلو رفت. برای رسیدن به اهداف بزرگ نیاز به برنامه ریزی بلندمدت داریم که باید صبور باشیم و هدف‌گذاری کنیم. در واقع این اهداف از ساختن بازیکن پایه خوب، مربیان خوب و اردوهای ملی منظم و تیم‌های باشگاهی مطرح و لیگ های پویا به دست می‌آید.

عذرخواهی سرمربی سپاهان از قلعه‌نویی؛ او پرافتخارترین سرمربی ایران است!


او که پیشتر با یک استوری نسبت به وضعیت مسافران ایرانی قطر در جام ملت‌های آسیا، ابراز ناراحتی کرده بود، گفت: در رابطه با استوری که برای تماشاگران گذاشتم، من هم جزوی از فوتبال هستم و من هم جزوی از این خانواده هستم. از سال ۷۵ که فوتسال در تهران و ایران شکل گرفت، از نفرات اول بودم. در واقع سال ۷۸ با ۱۳ سال سن از کوچکترین بازیکنان تیم ملی فوتسال کشورم بودم. من برای کشورم و پرچم کشورم خیلی زحمت کشیدم. دوست دارم زمانی که تیم ملی کشورم در بازی‌های جام ملت‌های آسیا حضور دارد، ما هم دیده شویم. متاسفانه بعضی از دوستان آنچه دوست دارند برداشت می‌کنند و برداشتی که از رشته استوری‌های من صورت گرفت، آنطور که دلشان بود مطرح شد. من شخصا همیشه گفتم سرباز این کشور هستم و عاشق ایران و کشورم هستم. من صحبت خیلی دوستانه و حرف دلم را زدم. عکسی هم که گذاشتم برای مسابقات مقدماتی المپیک لندن بود که بابت قوانین و حجاب که قوانین کشورم هست، اجازه ندادند بازی کنیم. آنجا به عنوان کاپیتان تیم که می‌توانستیم برای اولین بار با سرمربیگری خانم ایراندوست، می‌شد تاریخ‌سازی کنیم اما به قانون احترام گذاشتیم. پس من برای کشورم جنگیدم و دوست دارم در این مواقع دیده شوم. دوست دارم بتوانم در کنار بقیه افرادی که روی سکو می‌نشینند و تیم ملی کشورشان را تشویق می‌کنند، تشویق کنم و چیزی جز این هدف نبود.


همچنین او در رابطه با شرایط انتقادی از امیر قلعه‌نویی عذرخواهی کرد و تاکید داشت: در رابطه با استوری دیروز هم که خیلی بازتاب گسترده‌ای داشت و اصلا دور از باور بود، ابتدا که بنده هرگز در جایگاهی نیستم که بخواهم انتقادی به آقای قلعه‌نویی که پرافتخارترین سرمربی کشور ما است، انتقاد داشته باشم. من برداشت‌هایی شخصی از آن مصاحبه تلویزیونی داشتم که در واقع ما ساختار دفاعی داشتیم و گل می‌خوردیم؛ در کلاس هایی که رفتیم به من یاد دادند اگر ساختار دفاعی اصولش رعایت شود، تیم کمتر گل می‌خورد ولی وقتی می‌بینیم هر بازی گل می‌خوریم و فقط بازی با هنگ کنگ گل نخوردیم یا بازی با قطر ۳ گل می‌خوریم، فقط روی این موضوع بود.

عذرخواهی سرمربی سپاهان از قلعه‌نویی؛ او پرافتخارترین سرمربی ایران است!


او ادامه داد: دوست داشتم وقتی آن برنامه را نگاه می‌کنم و سرمربی تیم ملی کشورم، با این میزان افتخار در رابطه با تیم ملی ما صحبت می‌کند ، طوری صحبت کند که نیلوفر اردلان که اولین سال مربیگری‌اش است، بتوانم ۴ تا نکته یاد بگیرم. ما اگر می‌گوییم پپ گواردیولا از ساختار و اصولی صحبت می‌کنند، ما آن را می‌توانیم لمس کنیم. در واقع در بازی‌ها و در شرایطی که هست، باید گفت همه چیز فوتبال است و برای عشقمان اینجا هستیم. در واقع من به شخصه ناراحت شدم که نوشتند کنایه و انتقاد؛ من کوچکتر از این هستم که بخواهم کنایه و انتقاد کنم. من به عنوان یک مربی حرفم را زدم. فوتبال جنسیت ندارد. ما مربی هستیم و درسمان یکی است اما تجربیات می‌تواند متفاوت باشد. من دوست داشتم تجربیاتی که از سرمربی تیم ملی کشورم می‌گیرم، تجربیاتی باشد که بتوانم از آن استفاده کنم تا وقتی به تیم خودم از ساختار می‌گویم، بازیکنم نگوید که آخرش فوتبال و شانس است!

وی خاطرنشان کرد: اگر حرفی زده شد، همین بود. واقعا از همین‌جا از آقای قلعه نویی عذر خواهی می‌کنم. اگر شیطنت دوستان باعث شد تا استوری من به کنایه و انتقاد برسد؛ هدف این بود که از فوتبال لذت ببریم. جنسیت مطرح نیست و مهم این است که در چارچوب قوانین فوتبال و درس‌هایی که به ما یاد دادند، اصولی رعایت شود.

نیلوفر اردلان درباره تفاوت تجربیات فوتبال و فوتسال بانوان نیز گفت: اصلا قابل قیاس نیست. من در فوتبال و فوتسال بازی کردم و این حال را داشتم. فوتسال را انتخاب کردم چون دیدم مقام در فوتسال هست. قهرمان آسیا هستیم و دو رتبه پنجمی جهان را کسب کردیم. بالاخره فوتسال ما در آسیا و جهان یک ابهت خاصی دارد. همان را شروع کردم به مربیگری اما وقتی دیدم در فوتسال، خود فیفا و AFC، هیچ ساختاری برای پیشرفت فوتسال ندارد، احساس کردم همانطور که دوران بازی کردنم، هر دو آنها را تجربه کردم و سالیان سال کاپیتان تیم ملی فوتبال بودم، دوست داشتم در فوتبال هم به تجربیاتم اضافه کنم. خوشحالم که این شروع با باشگاه بزرگ و به نام سپاهان بود. فوتبال شرایط خاص خودش را دارد اما فکر می‌کنم همین لذت و سبزی و بوی چمن می‌تواند آدم را عاشق‌تر کند.

258258

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1875978

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =