عکس |‌ پرنده‌ زیبایی که ۲۰ سال از چشم‌ها پنهان مانده بود

پرنده‌ای پر سر و صدا با ظاهری درخشان که توسط سازمان حفاظت از پرندگان آمریکا به عنوان پرنده گمشده در فهرست قرار گرفته بود پس از ۲۰ سال برای نخستین بار دیده شد.

تینا مزدکی: یک تیم بین‌المللی از دانشمندان ۷۵ مایل از شیب‌های کوهستانی را طی کردند تا از پرنده‌ای که دیگر پیدایش نبود اولین عکس‌ها را بگیرند. قیقه سر زرد (Prionops alberti) توسط سازمان حفاظت از پرندگان آمریکا به عنوان «پرنده گمشده» در فهرست قرار گرفت زیرا تقریباً ۲۰ سال بود که دانشمندان آن را ندیده بودند.

با این حال دانشمندان منصرف نشدند. گروهی از دانشمندان دانشگاه تگزاس در ال‌پاسو به همراه محققین کنگویی از مرکز تحقیقات علوم طبیعی، در سفری شش هفته‌ای راهی Itombwe در شرق جمهوری دموکراتیک کنگو شدند.در این سفر آن‌ها همه پرندگان، دوزیستان و خزندگان را مورد مطالعه قرار دادند.

عکس |‌ پرنده‌ زیبایی که ۲۰ سال از چشم‌ها پنهان مانده بود

در حین کاوش در جنگل‌های ابر در دامنه‌های یک کوه، تیم به طور تصادفی به قیقه سر زرد با کاکل زرد روشن و پرهای سیاه آن برخورد کرد. این پرندگان زیبا عمدتاً از حشرات و سایر طعمه‌های کوچک تغذیه می‌کنند. قیقه سر زرد در گروه‌های بسیار پر سر و صدا در طبقه میانی جنگل، قسمتی که میان کوتاه‌ترین و بلندترین درختان جنگل مشاهده شد.

این سفر شش هفته‌ای همچنین باعث کشف یک گونه جانوری دیگر شد، قورباغه شکم قرمز که از دهه ۱۹۵۰ دیگر دیده نشده بود. در حالی که دیدن عکس‌های این دو جاندار شگفت‌انگیز است، دانشمندان همچنان نگران آینده آن‌ها هستند.

عکس |‌ پرنده‌ زیبایی که ۲۰ سال از چشم‌ها پنهان مانده بود

فهرست قرمز IUCN نشان می‌دهد که قیقه سر زرد ممکن است تا سال ۲۰۸۰ بیش از ۹۰ درصد از محدوده حیات خود را به دلیل تغییرات آب و هوایی از دست بدهد. چراکه بهره‌برداری از معادن، قطع درختان و همچنین پاک‌سازی جنگل‌ها برای کشاورزی، به عمق جنگل‌های محدوده Itombwe نفوذ می‌کند. در حال حاضر محافظت از این جنگل‌های استوایی فرصت خوبی برای مطالعه و تحقیق در مورد جانوران قبل از از بین رفتن گونه آن‌ها است.

منبع: popsci

۵۸۳۲۳

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1876537

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =