نهال گردو اصلاح شده سردسیری و گرمسیری با باردهی یکساله و تناژ بالا

امروزه ارقام نهال های اصلاح شده سردسیری و گرمسیری در نهالستان نوین گردو تولید و به بازار عرضه می شود که این ارقام بازدهی ای 2 تا 3 برابری نسبت به ارقام بذری دارند.

خرید نهال گردو بایستی بر اساس انتخابی درست و آگاهانه باشد تا باغدار به یک سوددهی بی نظیر برسد. هر نهال گردو بایستی بر اساس موقعیت جغرافیایی منطقه کاشت انتخاب شوند.

نهال گردو اصلاح شده چیست؟

نهال گردو اصلاح شده ارقامی هستند که زیر نظر متخصصین کشاورزی با تغییرات ژنتیکی، میزان ژن های مثبت آن ها افزایش و ژن منفی آن ها کاهش یافته است. افزایش ژن مثبت نهال، افزایش باردهی، کیفیت و مقاومت نهال را به دنتبال دارد. ارقام بذری بین 2 تا 3 تن باردهی دارند اما نهال های اصلاح شده، باردهی ای حدود 6 تا 9 تن و گاهی تا 12 تن دارند. در این مطلب از نهالستان نوین گردو، به معرفی 5 نهال گردو اصلاح شده با تناژ بار بالا می پردازیم.

بهترین نهال گردو اصلاح شده

در این بخش از میان تمام ارقام نهال های گردو اصلاح شده، به معرفی 5 رقم از بهترین ها می پردازیم:

  1. نهال گردو چندلر

چندلر محصولی آمریکایی است که در کالیفرنیا تولید و به کشورهای اطراف رسیده است. این نهال با روش هایی اصلاح و مورد بررسی قرار گرفته است و بومی آن، با تناژ باری بالا و کیفیتی عالی عرضه می شود. چندلر در ارتفاعات 500 تا 1500 متر رشد می کند. زودبارده است و بعد از یکسال به باردهی می رسد. میزان باردهی آن از 7 تن تا 12 تن با توجه به موقعیت جغرافیایی منطقه و رسیدگی باغدار، متفاوت است. این نهال گزینه مناسبی برای اقلیم معتدل و سردسیر است. اندازه گردو درشت بوده و پوست کاغذی دارد وزن آن نیز 16 گرم است.

  1. نهال گردو فرنور

فرنور مناسب ترین نهال د مناطق کوهستانی و سردسیر است. این نهال مقاومت بالاتری نسبت به ارقام دیگر به سرما دارد. فرنور محصولی از کشور فرانسه است که زودرس بوده و از سال اول باردهی دارد. این نهال دیرگل است و به سرمای بهاره مقاوم است. نهال گردو فرنور اندازه درشتی دارد و پوست آن نازک است و به راحتی از مغز جدا می شود.

  1. نهال گردو اسرائیلی

نهال گردو اسرائیلی محبوب ترین و پرطرفدارترین نهال گردو است که در اقلیم معتدل و سردسیر به رشد و بازدهی می رسد. این نهال را می توان از 400 تا 1500 متر از سطح دریا کاشت و شاهد بازدهی مطلوب آن بود. گردو اسرائیلی جزء نهال های پربارده است که از 7 تا 12 تن باردهی دارد. این نهال از لحاظ کیفیت بی نظیر بوده و اصالتا از کشور اسرائیل است. گردو اسرائیلی پوستی کاغذی، اندازه ای درشت و مغزی پر و باکیفیت دارد. از گردوهایی است که بازار داخلی خوبی داشته و محصولات یکنواختی تولید می کنند به علاوه بهترین گزینه برای صادرات است.

  1. نهال گردو ژنوتیپ برتر

یکی از نهال گردوهای محبوب که باردهی را از سال اول آغاز می کند نهال گردو ژنوتیپ برتر است. این نهال از ارقام اصلاح شده و بومی ایران است که مورد اصلاح قرار گرفته و امروزه به عنوان بهترین و برترین نهال گردو شناخته شده است. گردو ژنوتیپ برتر از سال اول باردهی را آغاز کرده و با بالا رفتن سن نهال میزان باردهی آن افزایش می یابد. گردو ژنوتیپ مناسب اقلیم سرد و کوهستانی است و مناسب ارتفاعات 1000 تا 3000 متر از سطح دریا است. این نهال نسبت به برخی ارقام برای کاشت ارجحیت دارد. میزان باردهی با اصلاحات صورت گرفته بین 7 تا 12 تن است. عمر اقتصادی نهال 100 سال بوده و عملکرد تجاری با کیفیت مطلوبی دارد.

  1. نهال گردو پکان آمریکایی

اولین نهال محبوب مناطق گرمسیر نهال گردو پکان آمریکایی است. این نهال مقاومت بی نظیری به گرما دارد. در کمترین زمان ممکن باردهی را آغاز می کند و مقاوم به کم آبی و خشکی است. میزان باردهی نهال تجاری بوده و از 6 تن آغاز می شود. در صورت فراهم بودن شرایط اقلیمی مناسب، شاهد بیشترین میزان بازدهی از نهال خواهید بود.

آیا می دانستید نهال بلوبری یکی از نهال های پرسود با بازار داخلی بی نظیر است؟ برای اطلاعات بیشتر در خصوص نهال بلوبری کلیک کنید.

زمان باردهی نهال گردو اصلاح شده چگونه است؟

نهال گردو اصلاح شده از سال اول باردهی را آغاز می کند و با گذشت زمان و با بالا رفتن سن نهال، میزان باردهی افزایش می یابد.

میزان باردهی نهال گردو اصلاح شده چقدر است؟

میزان باردهی نهال اصلاح شده حدود 3 برابر ارقام بذری است.

سخن پایانی خرید نهال اصلاح شده

نهال گردو اصلاح شده با تغییرات ژنتیکی مثبت، بازدهی بالاتر، کیفیت مطلوب تر و مقاومت بیشتری نسبت به بیماری و تغییرات اقلیمی دارد. از بهترین نهال گردوهای اصلاح شده می توان به 5 رقم نهال گردو چندلر، فرنور، ژنوتیپ برتر، اسرائیلی و پکان اشاره داشت.

خرید نهال اصلاح شده از هر نهالستان، با توجه به روش های نوین آنها، متفاوت است. نهالستان نوین گردو در آزمایشگاه کشاورزی کرج، با متخصصین و مهندسین با تجربه، توانسته بهترین نهال های اصلاح شده، کشت بافت، دیمی و پیوندی را تولید و روانه بازار کند.

نهال گردو اصلاح شده با باردهی 9 تا 12 تن رضایت مشتریان عزیز را به همراه داشته است. باغداران گرامی تمامی نهال ها دارای کارت سلامت، بهداشت و گارانتی اصالت با مجوز جهاد کشاورزی هستند. جهت خرید اینترنتی نهال از نهالستان نوین گردو می توانید به سایت gerdo.pro مراجعه کنید.

منبع: نهالستان نوین گردو

کارشناس فروش: 1243597-0912

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1876539

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =