افتتاح ایستگاه مجهز خودکار هواشناسی هلدینگ پتروپالایش اصفهان

رئیس حفاظت محیط زیست هلدینگ پتروپالایش اصفهان گفت: ایستگاه مجهز خودکار هواشناسی هلدینگ پترو پالایش اصفهان در راستای پیشبرد طرح های زیست محیطی این شرکت طراحی و اجرا شده است.

به گزارش خبرآنلاین از اصفهان، محسن حیدری، رئیس حفاظت محیط زیست هلدینگ پتروپالایش اصفهان با اشاره به اینکه نخستین ایستگاه هواشناسی در پالایشگاه اصفهان درسال ۱۳۶۲ راه اندازی شده اما دچار فرسودگی شده بود، اظهار کرد: درایستگاه جدید پترو پالایش اصفهان اطلاعات اندازه گیری دما، رطوبت، سرعت باد، فشار هوا و میزان بارندگی مورد بررسی قرار می گیرد.

وی با اشاره به اینکه ایستگاه قبلی پالایشگاه به دلیل اینکه نیاز مستمر به حضور کارشناسان هواشناسی داشت و همچنین ناایمن بودن و فرسودگی از مدار خارج شد، افزد: ایستگاه جدید در طول هفت ماه احداث شده است.

رئیس حفاظت محیط زیست پتروپالایش اصفهان با اشاره به هزینه ۲۰ میلیارد ریالی برای احداث ایستگاه هواشناسی مجهز خودکار در پترو پالایش اصفهان تاکید کرد: این اطلاعات هر ۱۰ دقیقه یکبار برای اداره هواشناسی و سازمان محیط زیست در راستای پایش و رصد ارسال می شود.

وی با اشاره به اینکه در منطقه مورچه خورت،میمه و دهق و علویجه نیز ایستگاه های هواشناسی پترو پالایش اصفهان فعال است، گفت: کاربرد ایستگاه های هواشناسی در پیش بینی آب و هوا، مسائل نظامی و عملیاتی، تجارت کالا و مواد، اطلاعات هوانوردی، طرح های نظامی و کشاورزی، هواشناسی محیطی، مکان یابی، تولید انرژی پاک، پیش بینی بلایای طبیعی و غیره کاربرد دارد.

پالایشگاه اصفهان ازپالایشگاه های استراتژیک کشور است

در ادامه نیز اصغر صابری، معاون تولید و توسعه پتروپالایش اصفهان با اشاره به اینکه پالایشگاه اصفهان از پالایشگاه های استراتژیک کشور است، به گونه ای که ۲۳میلیون گازوئیل یورو ۵ و ۱۳ میلیون بنزین یورو ۵ تولید می کند افزود:با تلاش هایی که پالایشگاه اصفهان در راستای حفاظت محیط زیست برداشته است و با راه اندازی واحد شیرین سازی گازوئیل میزان گوگرد در گازوئیل از ۸هزارPPM به زیر ۱۰ ppm رسیده است.

صابری، با اشاره به اینکه هم اکنون ترکیبات در بنزین نیز به زیر ۵PPM رسیده است و در افق برنامه این شرکت آن است که تا سال ۱۴۰۵ با استاندارد سازی بیشتر بر روی بنزین و گازوئیل حد استاندارد این محصولات را به یورو ۶ برسانیم.

وی، باعنایت به اینکه با اجرای طرح RHU می توانیم میزان گوگرد نفت کوره که اکنون ۳۰هزار PPM است را تا سال ۱۴۰۳به زیر ۵۰۰PPM برسانیم، افزود: در پالایشگاه اصفهان حفاظت محیط زیست از تولید و سود دهی واجب تر است در همین راستا از سال قبل تمامی مشعل هاو کوره های پالایشگاه اصفهان خاموش شد و ۱۱هزار متر مکعب بر ساعت ترکیبات کربن دیگر وارد هوای اصفهان نشد.

معاون تولید و توسعه پتروپالایش اصفهان،مشعل های پالایشگاه گازسوز هستند و هیچ ترکیبات آلاینده ای ندارند افزود: تمامی سیگنال های و ترکیبات کوره ها مستقیم به سازمان محیط زیست ارسال می شود تا آنان رصد کنند.

صابری، با اشاره به اینکه برای تامین آب پالایشگاه اصفهان نیز طرح انتقال آب از خلیج فارس و استفاده از پساب شاهین شهر در دستورکار است، گفت: بالای ۷۰درصد آب مورد نیاز پالایشگاه اصفهان از پساب شاهین شهر تامین می شود.

وی با اشاره به اینکه باید اقدامات زیست محیطی پالایشگاه اصفهان توسط مدیران و رسانه ها برای مردم تبیین شود، تاکید کرد: در راستای حفاظت از محیط زیست دو طرح بزرگ شامل (هیرو) ZLD، HERO تا شهریور ماه سال آینده در پترو پالایش اصفهان راه اندازی میشود که با اجرای آن هیچ لاست آبی دراین شرکت نخواهیم داشت و کل آب پساب تصفیه کامل خواهد شد.

ایستگاه هواشناسی پترو پالایش اصفهان یک ایستگاه نمونه کشوری است

علیرضا خورشیدی، مدیر کل هواشناسی استان اصفهان نیز در این آئین گفت: با راه اندازی ایستگاه خودکار هواشناسی در پتروپالایش اصفهان تعداد ایستگاه های خودکار دراستان اصفهان به ۴۸عدد رسید که این مسئله گام مهمی در راستای رصد جوی در اصفهان است.

خورشیدی، تاکید کرد: در استان اصفهان ۱۸۰ ایستگاه هواشناسی خودکار، سنتی و فرودگاهی داریم که ایستگاه خودکار هواشناسی پالایشگاه اصفهان یک ایستگاه نمونه کشوری است.

راه اندازی ایستگاه هواشناسی گام مهمی در راستای توجه به مسائل محیط زیست

همچنین منصور شیشه فروش، مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان راه اندازی ایستگاه هواشناسی در پتروپالایش اصفهان را گام مهمی در راستای توجه به مسائل محیط زیست دانست و گفت: در راستای ارائه دستاوردهای زیست محیطی این شرکت به مردم ۵۰۰ نفر از دانش آموزان اصفهانی از این شرکت بازدید خواهند کرد.

شیشه فروش، تاکید کرد: بر اساس کنوانسیون مخاطرات جوی همه کشورها باید برای کاهش آلاینده ها تا سال ۲۰۵۰ تلاش نمایند و در این زمینه پالایشگاه اصفهان با کاشت ۱۱۵۰ هکتار درخت بادام اسکوپاریا گام مهمی در این زمینه برداشته است.

وی بیان کرد: تعهد استان اصفهان تا چهار سال دیگر کاشت ۲۰ میلیون نهال است که ما تقاضا داریم با توجه به اوضاع آلایندگی اصفهان و خیزش گرد و غبار این میزان ضروری است.

۴۶

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1876695

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =