۳ نفر
۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۰:۵۴
صندوق بازنشستگی تکمیلی کاریز چیست؟

صندوق بازنشستگی تکمیلی یک ابزار مالی است که به افراد امکان می‌دهد پرداخت‌های مالی دوران بعد از بازنشستگی خود را تامین کنند.

این نوع از صندوق‌ها معمولاً توسط کارفرمایان شرکت‌ها و سازمان‌ها برای کارمندان یا اعضای سازمان ایجاد می‌شوند. به طوری که کارمندان و کارفرمایان می‌توانند به صورت منطم (مثلا ماهیانه) در صندوق بازنشستگی واریزی داشته باشند. هدف از تشکیل صندوق بازنشستگی تکمیلی، فراهم کردن منابع مالی برای سپری کردن دوران بازنشستگی است. به طوری که افراد بتوانند به طور مستمر و با آرامش خاطر از بابت مسائل و مشکلات مالی، زندگی خود را ادامه دهند. این صندوق‌ها معمولاً تحت نظارت و مدیریت نهادهای مالی قرار می‌گیرند که مسئول سرمایه‌گذاری و مدیریت منابع مالی آنها هستند.

دارایی‌های این صندوق به جنس صندوق بستگی دارد. صندوق بازنشستگی تکمیلی در حال حاضر به دو نوع تقسیم می‌شود: 1) صندوق سهامی 2) صندوق در صندوق

نحوه صدور و ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی چگونه است؟

یکی از سوالات مهم این است که صندوق بازنشستگی تکمیلی چیست؟ برای پاسخ به این سوال از نحوه صدور و ابطال این صندوق شروع می‌کنیم. صدور و ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری در صندوق بازنشستگی عموماً به صورت زیر انجام می‌شود:

  • صدور واحدهای سرمایه‌گذاری

برای صدور واحدهای سرمایه‌گذاری در این صندوق باید ابتدا در صندوق ثبت‌نام کنید. سپس، با پرداخت وجه، واحدهای سرمایه‌گذاری به شما اختصاص داده می‌شود.

  • ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری

معمولاً در دو شرایط زیر، ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری صورت می‌گیرد:

  1. فروش واحدهای سرمایه‌گذاری توسط سرمایه‌گذار
  2. پایان دوره بازنشستگی و تسویه آنها

در صورتی که قصد فروش واحدهای سرمایه‌گذاری خود را داشته باشید، باید واحدهای صندوق را به قیمت فعلی بازار بفروشید تا مبلغ فروش به حساب شما واریز شود. همچنین در صورت پایان دوره بازنشستگی، واحدهای سرمایه‌گذاری ابطال شده و مبلغ تسویه را دریافت می‌کنید. این مبلغ معمولاً شامل سرمایه اصلی و سودهای متراکم در طول دوره بازنشستگی است.

نکته مهمی که باید بدان توجه داشته باشید این است که شرایط صدور و ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری ممکن است بسته به قوانین و مقررات مربوط به هر صندوق بازنشستگی و نهاد مالی متفاوت باشد. از همین جهت، بهتر است قبل از انجام هرگونه تراکنش، شرایط و قوانین مربوط به صندوق بازنشستگی مورد نظر را دقیقاً بررسی کنید.

مزایای صندوق سرمایه گذاری بازنشستگی تکمیلی

با خرید صندوق سرمایه گذاری بازنشستگی تکمیلی از مزایای بسیار گوناگونی بهره‌مند خواهید شد که مهم‌ترین آنها شامل موارد زیر است:

تنوع در سرمایه‌گذاری

پرداخت‌های مالی منظم

تخفیف‌ها و معافیت‌های مالیاتی

امکان میراث‌برداری و امکان انتقال سرمایه به وراثان

افزایش سرمایه از طریق سرمایه‌گذاری در بازار سهام، اوراق بهادار و سایر امکانات سرمایه‌گذاری

صندوق بازنشستگی تکمیلی کاریز چیست؟

صندوق سرمایه گذاری بازنشستگی تکمیلی کاریز چیست؟

گروه مالی کاریزما یکی از بهترین صندوق های سرمایه گذاری بازنشستگی تکمیلی را با نام کاریز به بازار سرمایه معرفی کرده است. صندوق بازنشستگی تکمیلی کاریز موفق به اخذ مجوز برای تاسیس «صندوق در صندوق» یا fund of fund شده است. این صندوق از نوع صندوق در صندوق است که باید حداقل 85 درصد دارایی ها را در صندوق های سرمایه‌گذاری و حداکثر 15 درصد در اوراق درآمد ثابت و بانک می‌تواند سرمایه‌گذاری کند.

صندوق بازنشستگی تکمیلی کاریزما نسبت به سایر صندوق‌های بازنشستگی چه مزایایی دارد؟

صندوق بازنشستگی تکمیلی کاریزما (کاریز) مزایای قابل توجهی در مقایسه با سایر صندوق های بازنشستگی در بورس دارد. در ادامه به توصیف تمامی مزایای این صندوق خواهیم پرداخت.

با سرمایه‌گذاری در این صندوق:

  1. امکان بهره‌مندی از پوشش‌های بیمه‌ای فوت، حادثه و از کار افتادگی خواهید داشت. بدین معنی که در صورت فوت، حادثه یا ازکارافتادگی، مبلغی به شما یا ذی‌نفعان قانونی‌تان پرداخت خواهد شد.
  2. سرمایه‌گذاری‌ شفاف و مطمئنی را تحت نظارت سازمان‌های ذی‌ربط تجربه خواهید کرد.
  3. می‌توانید در زمان بازنشستگی، سرمایه خود را به‌صورت یکجا یا مستمری دریافت کنید. البته میزان دریافت مستمری، وابسته به مجموع سرمایه پایان دوره است و این مبلغ نیز به پرداختی‌های خود شما در طول دوران حضور در طرح و بازدهی کسب‌شده در پایان طرح، بستگی دارد.
  4. دید مناسبی از وضعیت سرمایه خود و روند افزایشی آن خواهید داشت. یعنی دقیق می‌دانید پولی که توسط شما در صندوق بازنشستگی تکمیلی سرمایه گذاری شده، در چه بازارها و ابزارهایی قرار داده شده است.
  5. شما در پایان دوره سرمایه گذاری امکان انتخاب نحوه برداشت را خواهید داشت. به طوری که می‌توانید کل مبلغ را به صورت یک جا یا به صورت مستمری در تعداد سالهای مشخص دریافت کنید.

نحوه ثبت نام در صندوق سرمایه گذاری بازنشستگی تکمیلی کاریز

برای ثبت نام در صندوق سرمایه گذاری بازنشستگی تکمیلی کاریز از دو طریق می‌توانید اقدام کنید. 1) می‌توانید از طریق سایتcharisma.ir وارد پنل کاربری خود شوید و سپس در قسمت صندوق‌ها، صندوق بازنشستگی تکمیلی کاریز را انتخاب کرده و با هر مبلغی می‌توانید صدور بزنید 2) از طریق صحفه لندینگ صندوق سرمایه گذاری بازنشستگی تکمیلی هم می‌توانید با وارد کردن کد ملی و شماره موبایل مستقیم در این صندوق سرمایه گذاری کنید.

صندوق بازنشستگی تکمیلی کاریز چیست؟

انواع واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی تکمیلی کاریز چیست؟

واحدهای صندوق سرمایه گذاری بازنشستگی تکمیلی کاریز به دو نوع ممتاز و عادی تقسیم می‌شوند. واحدهای ممتاز صندوق کاریز متعلق به موسسین است. در حالیکه، واحدهای اصلی صندوق همان واحدهای عادی هستند که خود به سه دسته زیر تقسیم می‌شود:

نوع اول: به نام کارفرما صادر شده و معادل یا نسبتی از مبلغ صدور واحد عادی نوع دوم است.

نوع دوم: به نام نیروی انسانی و از سوی کارفرما صادر می‌شود و برداشت از این واحدها نیاز به درخواست ابطال از سوی کارفرما دارد.

نوع سوم: سرمایه‌گذاران می‌توانند مطابق با رویه پذیره نویسی اقدام به خرید این نوع از واحدهای صندوق کنند.

شرایط لازم برای سرمایه گذاری در صندوق بازنشستگی تکمیلی کاریز

برای شروع سرمایه گذاری در این صندوق نیز همانند سایر صندوق های سرمایه گذاری، باید ابتدا کد بورسی بگیرید و در پنل کاربری کاریزما ثبت نام کنید. سپس با ثبت سفارش از پنل ،اقدام به خرید واحدهای این صندوق بازنشستگی کنید.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1876770

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =