ببینید بی‌انضباطی و تندروی با سیاست خارجی و امنیت ملی چه می‌کند!

یک حقوقدان بین الملل با انتشار پیامی در شبکه ایکس نوشت: امروز، بحث شفافیت برنامه هسته‌ای اسرائیل در حال شکل گرفتن است و حتی به رسانه‌های مهم آمریکا - به گواه مقاله مهم «واشنگتن پست» در هفته گذشته - کشیده شده است. ببینید بی انضباطی و تندروی با سیاست خارجی و امنیت ملی چه می‌کند!

به گزارش خبرآنلاین رضا نصری نوشت:

رژیم اسرائیل سال‌ها با یک دیسیپلین و انضباط عجیب زرادخانه هسته‌ای‌اش را پشت دکترین «ابهام عامدانه» پنهان کرد. در طی دهه‌ها، تمام مقامات دولتی اسرائیل - از هر حزب و جناح - در برابر هر پرسشی در مورد برنامه هسته‌ای اسرائیل با یک جمله دقیق، با کلمات و افعالی مبهم و حساب‌شده، پاسخ دادند:

"Israel will not be the first country to introduce nuclear weapons to the Middle East"

«اسرائیل در وارد کردن سلاح هسته‌ای به خاورمیانه کشورِ نخست نخواهد بود!».

تک‌تک این واژگان - از جمله فعل Introduce که هیچ معنی خاصی در بستر متن ندارد - با دقت و وسواس انتخاب شده و همه مقامات رژیم ملزم به تکرار آن بودند.

رژیم اسرائیل حتی با متحدین خود - به ویژه آمریکا - توافقاتی منعقد کرد که آن‌ها را نیز ملزم به پیروی از همین انضباط و دیسیپلین سازد.

با روی کار آمدن هر دولت در آمریکا، نخست‌وزیر اسرائیل یا مقام ارشدی به نمایندگی از رژیم اسرائیل در اولین ملاقات خود، از رییس‌جمهور جدید نامه‌ای کتبی و دست‌نوشته می‌گیرد که در آن متعهد شود سخنی از زرادخانه هسته‌ای اسرائیل به میان نیاورد!

لابی اسرائیل در آمریکا قانونی هم به تصویب رسانده که تمامی کارمندان دولت فدرال آمریکا را ملزم به سکوت در این باره می‌کند.

حتی تا چند سال پیش - قبل از اینکه پیشرفت تکنولوژی قانون را بلاموضوع سازد - کنگره نیز قانونی داشت که شرکت‌های ماهواره‌ای را از فروش تصاویر با وضوح بالا (High resolution) از مناطق حساس در اسرائیل را منع می‌کرد.

با روی کار آمدن دولت تندروی نتانیاهو و وقوع عملیات ۷ اکتبر، فضای هیجانی و ملتهب جنگ باعث شد برخی مقامات ارشد اسرائیل از این رویه عدول کنند و با اشاره به سلاح هسته‌ای و تهدید به استفاده از آن، حاصل چند دهه پشتکار دولت‌های قبل را بر باد دهند!

امروز، بحث شفافیت برنامه هسته‌ای اسرائیل در حال شکل گرفتن است و حتی به رسانه‌های مهم آمریکا - به گواه مقاله مهم «واشنگتن پست» در هفته گذشته - کشیده شده است.

در اروپا نیز بسیاری از سیاستمداران در پارلمان‌های ملی و پارلمان «اتحادیه اروپا» بحث شفافیت برنامه هسته‌ای اسرائیل را به میان می‌آوردند و حتی در شکایت آفریقای جنوبی علیه اسرائیل در دیوان بین‌المللی دادگستری - برای اثبات نسل‌کشی‌ - به جملات تهدیدآمیز مقامات اسرائیلی در این راستا استناد شد!

ببینید بی انضباطی و تندروی با سیاست خارجی و امنیت ملی چه می‌کند!

311311

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1877077

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =