تندگویان: باید نگاهی متفاوت بر مجلس آینده حاکم شود /وقتی مردم درگیر مشکلات اقتصادی هستند، نباید ریخت و پاش تبلیغاتی کرد

عضو لیست صدای ملت می‌گوید: بنده فکر می‌کنم مدل برگزاری انتخابات به اندازه‌ای متفاوت شده که زیاد نیاز به آن هزینه‌ها نداریم. در حال حاضر بحث درباره بستر فضتی مجازی و تولید محتوایی است که در بستر این فضا برای معرفی انجام می‌شود، که همه این موارد معمولاً هزینه آنچنانی ندارد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، «نگاه متفاوت در مجلس» نکته‌ای است که عضو لیست صدای ملت مطرح می‌کند و می‌گوید مجلس دوازدهم نیاز به نگاهی دارد که دغدغه مردم را درک کند. محمدمهدی تندگویان در توضیح درک بهتر فاصله نگاه مردم و مجلس فعلی به مصوبات نمایندگان فعلی و به ویژه فیلترینگ اشاره می‌کند.

او همچنین بر این باور است که با وجود فضای مجازی و داشتن امکانات فعلی که تقریباً همه مردم به آن دسترسی دارند، داوطلبین فعلی برای تبلیغات نیاز به ریخت و پاش‌های مالی ندارند و فضای مجازی هزینه‌ها را بسیار کاهش داده است.

در ادامه گفتگوی خبرگزاری خبرآنلاین با محمدمهدی تندگویان، عضو لیست صدای ملت را در ادامه می‌خوانید:

******

*آقای تندگویان! در صورت ورود به مجلس چه برنامه‌ای در دستور کار دارید؟

ابتدا که در انتخابات مجلس ثبت‌نام کردم، برداشت بنده این بود که ردصلاحیت می‌شوم و تکلیف از سرم برداشته می‌شود، البته همین اتفاق افتاد به این ترتیب که صلاحیت بنده را رد کردند و دقیقه ۹۰ صلاحیتم را تأیید کردند.

اما در مجموع یک بحث این است که بتوانیم کمک کنیم نگاهی متفاوت از نگاه‌های فعلی در مجلس و حاکمیت داشته باشیم، چرا که برآیند نگاه فعلی در مجلس و حاکمیت این است که موفق نبوده و بیانگر گفتمان مردم ما نیست. بنده ۴ سال در حوزه جوانان کار کردم و مباحث آنها را مشاهده کردم،

جوانان از مدل گفتمانی که هیچ تطبیقی با خواسته‌های آنها ندارد، اتفاقات جاری جامعه ما را درک نمی‌کند، پشت درهای بسته و بدون اینکه مردم را در مصوبات شریک بدانند، برای مردم ما تصمیم می‌گیرد خسته شدند، برای نمونه درباره قضیه فیلترینگ، سال‌هاست که در این مورد قانون و مصوبه می‌آید و واقعاً سوال بنده این است که چه نتیجه‌ای از این مصوبه گرفتند؟ چه اتفاقی در کشور افتاد که به موضوعات فرهنگی، اخلاقی و سیاسی کمک کند؟ فقط منجر به شکست ما در فضای مجازی شده است، آن هم فضایی که در اختیار همه است و می‌توان استفاده درست از آن کرد، اما ما فقط فضای مجازی را می‌بندیم و در اختیار گروه‌های خاص قرار می‌دهیم. این مطلب بسیار ساده است که اتفاقاً در حوزه جوانان بسیار مطرح است، از این‌رو به نگاه‌هایی نیاز داریم که حداقل اینها را درک کند و اگر بتواند در تصمیمات تأثیرگذار باشد.

نه ستاد دارم نه هزینه کرده ام

*در قانون جدید انتخابات ملاحظاتی درباره هزینه‌های انتخاباتی در نظر گرفته شده است، این تدابیر تا چه اندازه می‌تواند به شفافیت هزینه‌های انتخاباتی منجر شود؟

بنده فکر می‌کنم مدل برگزاری انتخابات به اندازه‌ای متفاوت شده که زیاد نیاز به آن هزینه‌ها نداریم. در حال حاضر بحث درباره فضای مجازی و تولید محتوایی است که در بستر این فضا برای معرفی انجام می‌شود، که همه این موارد معمولاً هزینه آنچنانی ندارد، به این معنی که هر فردی با یک گوشی در خانه می‌تواند عکس بیندازد، فیلم تولید کند، رزومه بسازد، آهنگ تولید کند و همه اینها را پکیجی کند و در اختیار مردم قرار دهد، بنابراین دوره تولید پوسترهای آنچنانی تمام شده است کما اینکه بنده شخصاً در تهران ستاد ندارم، هزینه نکردم دفتری بگیرم، پوستر جداگانه ‎ای هم برای کارهایم ندارم، اگر صدای ملت موردی چاپ کند امکان دارد در آنجا کمک کنیم، که آن اقدام انجام شود، در غیر این صورت همگی بیشتر در فضای مجازی با قیمت بسیار پایین تولید محتوا می‌کنیم. در شرایط فعلی با این بحث‌های اقتصادی و مشکلاتی که مردم دارند، اینها ریخت و پاش‌های بی‌خودی است.

تندگویان: باید نگاهی متفاوت بر مجلس آینده حاکم شود /وقتی مردم درگیر مشکلات اقتصادی هستند، نباید ریخت و پاش تبلیغاتی کرد

فردی که منفعت دارد در انتخابات مجلس ریخت‌وپاش می‌کند

*شفافیت در هزینه‌های انتخاباتی از این منظر مطرح می‌شود که بعضاً شائبه خرید رأی مطرح می‌شود...

در تهران بحث خرید رأی منتفی است چراکه همه می‌دانند، در تهران لیست‌ها حرف می‌زنند و انتخاب مردم به صورت لیستی است، لذا خرید رأی در تهران معنی نمی‌دهد. اما اینکه در استان‌ها و شهرستان‌ها خرید رأی صورت بگیرد دو آسیب دارد اولین مورد اینکه بزرگترین توهین به مردم و شعور مخاطب است که برخی فقط به خاطر رأی‌آوری ریخت و پاش‌هایی انجام دهند، البته در این زمینه مردم باید هوشیار باشند و ما هم اطلاع‌رسانی کنیم که ملاک حضور اندیشه افراد، سوابق اجرایی آنها و پاسخی است که تا امروز به خواسته‌های مردم داده شده است. واقعیت امر این است که با این ریخت و پاش‌ها کسی نمی‌تواند به مردم کمک کند و حتماً آن فرد منافعی دارد که این اقدامات را انجام می‌دهد.

*واکنش‌ها نسبت به حضور شما در لیست صدای ملت به چه صورت بوده است؟

برخی از من به عنوان فرزند شهید انتظار کار سیاسی ندارند، از سوی دیگه همه دوست دارند ما را به نفع خودشان مصادره کنند اما بنده آزاد هستم، تصمیم می‌گیرم، انتخاب می‌کنم. بنده تا همین امروز با اینکه افکار و عقاید سیاسی‌ام مشخص است اما عضو هیچ حزبی نشدم چراکه فرزند شهید بودن را بیشتر افتخار می‌دانم تا اینکه عضو حزبی شوم.

۲۷۲۱۱

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1877480

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =