۴۱ نفر
۸ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۳:۳۵
قطعنامه‌ای جدید علیه ایران در راه است؟

در نشست آتی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، قطعنامه‌ای علیه ایران تصویب نخواهد شد.

به گزارش خبرآنلاین، به نقل از ایسنا آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه گزارش خود درباره اجرای موافقتنامه پادمان جامع در ایران و نیز گزارش فصلی‌اش درباره اجرای برجام را در اختیار ۳۵ عضو شورای حکام قرار داد.

آژانس در گزارش خود اعلام کرد که ذخایر اورانیوم غنی‌سازی شده ایران با افزایش ۱۰۳۸.۷ کیلوگرمی از زمان گزارش قبلی به ۵.۵۲۵.۵ کیلوگرم رسیده است.

«رافائل گروسی» مدیرکل آژانس هم‌چنین گزارش داد که ذخایر اورانیوم غنی‌سازی شده ایران با خلوص ۶۰ درصد با کاهشی ۶.۸ درصدی به ۱۲۱.۵ کیلوگرم رسیده است.

در این گزارش آمده است که ذخایر اورانیوم غنی‌سازی شده ایران با خلوص ۲۰ درصد با افزایشی به ۷۱۲.۲ کیلوگرم رسیده است.

در یک سال گذشته ایران و آژانس همکاری‌ و مذاکرات فنی و حقوقی مستمر و فشرده‌ای درباره موضوعات مختلف از جمله حل و فصل چهار مکان، صدور روادید بازرسان آژانس، هم‌ترازی مواد هسته‌ای، ذرات اورانیوم ۸۴ درصدی داشته‌اند. 

از این میان موضوع دو مکان از چهار مکان حل شد. هم‌چنین ابهام آژانس درباره ذرات اورانیوم ۸۴ درصدی نیز حل شد که در گزارش قبلی به آن اشاره شد. علاوه بر این موضوع پادمانی ناهم‌ترازی مواد هسته‌ای در آزمایشگاه جابربن حیان که در گزارش اخیر اعلام شده که حل شده است.

یک منبع آگاه در رابطه با احتمال صدور قطعنامه درباره ایران در نشست شورای حکام به ایسنا گفت «در نشست آتی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قطعنامه‌ای علیه برنامه هسته‌ای ایران تصویب نمی‌شود».

به نظر کشورهای اروپایی و رژیم صهیونیستی تلاش دارند، فشار بر ایران را به شکل‌های مختلف حفظ کنند اما به نظر دولت آمریکا که درگیر بحران غزه و اوکراین و انتخابات آتی ریاست جمهوری است چندان به تشدید فضا در مورد ایران تمایلی ندارد و از هرگونه تنش‌ نظامی، دیپلماتیک و هسته‌ای با تهران اجتناب می‌کند.

در عین حال این احتمال که سه کشور اروپایی و آمریکا در نشست هفته آینده و «بیانیه‌ای غیرالزام‌آور»، همانند گذشته ادعاهای خود علیه برنامه هسته‌ای ایران را تکرار کنند وجود دارد.

تشدید فضا در شورای حکام در حالی که ایران به تعهداتش طبق موافقت‌نامه پادمان جامع عمل می کند و همکاری‌هایش با بازرسان را در چارچوب بیانیه اسفند ۱۴۰۱ ادامه می‌دهد می‌تواند ایران را به تصمیماتی از جمله افزایش سانتریفیوژهای پیشرفته یا افزایش سطح و میزان غنی‌سازی سوق دهد و این موضوعی است که مقامات آمریکایی و اروپایی و آژانس ریسک آن را نمی‌پذیرند.

با این وجود، به نظر آژانس و مدیرکل به شدت از سوی کشورهای اروپایی و رژیم صهیونیستی تحت فشار هستند تا فضا در شورای حکام را علیه ایران تشدید کنند از این رو شیطنت‌های آنها در شورای حکام و نیز با نفوذ در متن گزارش‌های مدیرکل درباره ایران ادامه دارد.

311311

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1877833

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 10
 • نظرات در صف انتشار: 76
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • پژمان IR ۱۴:۲۹ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۸
  15 59
  اگر هم علیه ایران قطعنامه‌ای صادر کنند در حقیقت خواسته اند یک تنفس مصنوعی به کیان صهیونیستی بدهند که مثل خر در غزه گیر کرده.
 • حمید .علی همدانی IR ۱۵:۵۵ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۸
  23 10
  اصلا ساخت بمب اتمی دیگر در هیچ جای جهان ارزش مورد استفاده جنایت آمیز را ندارد و لذا کشورهای دارای این صلاح هر چند که میتواند خطر ناک باشد اما . استفاده از این بمب بسیار خطر ناک که در صورت استفاده از آن در حتا کوچکترین وسعت باعث نابودی کره زمین و عدم استفاده مناسب از حیاط زمین و حتما نابودی . شخصی کز آن صلاح مخرب و غیر انسانی .استفاده کند به روزگاری که صدام به آن گرفتار شد . که از بمبهای شیمیایی استفاده کرد میشود . و لذا به وجود آمدت جنگ جهانی هم خیلی بعید نیست . پس آژانس انرژی اتمب سازمان ملل لطفا و خاهشا دیگر ایران آرام و صلح پذیر را ذیت نکند . 🏴🏴🏴🏴
 • جانباز IR ۱۶:۰۰ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۸
  101 9
  حاکمان که مشکل نمی خورند ضررش را باید مردم بخت برگشته ایران بدهند
 • علی IR ۱۶:۰۱ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۸
  7 61
  آژانس گزارش دروغ بدهد ماهم راهشون نمیدیم وهم افزایش میدهیم دست ازپادرازتر
 • حسن IR ۱۶:۱۷ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۸
  77 12
  توی این دنیا یعنی کسی نیست بتونه سران ایران رو متقاعد کنه کاری نکنند که غربی ها ایران رو تحریم کنند ما کشور بی حاشیه و بی تحریم میخوایم
 • احمد IR ۱۶:۳۳ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۸
  17 37
  از Nptخارج شویم وخیال همه را راحت کنیم، بنظر من بهترین راه حل است. مرگ یکبار، شیون یکبار.
 • JP ۱۶:۵۵ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۸
  58 3
  یعنی از این بدبختر هم میشیم ؟؟ اونوقت ۲۵۰۰ عیدی رو چطوری خرج کنیم
 • JP ۱۶:۵۵ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۸
  28 4
  یعنی از این بدبختر هم میشیم ؟؟ اونوقت ۲۵۰۰ عیدی رو چطوری خرج کنیم
 • خلاص IR ۱۸:۱۱ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۸
  15 40
  ۹۶درصد والسلام
 • IR ۱۸:۳۷ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۸
  جمهوری اسلامی ایران بایستی عین کشور کره شمالی مرز هایش را کاملا بندد و ارتباطش را با کل جهان قطع نماید غنی سازی اورانیوم را با خلوص صد درصد نظامی برساند که رسانده هست بمب اتم موشک های اتمی را بسازد که ساخته هست وخیالش را راحت نماید که کرد پس دیگر جای هیچ نکرانی نیست و با قدرت با آمریکا و انگلیس و رژیم صهیو نیستی مقابله به مثل نماید که خواهد کرد.....