صفر تا صد همایش ملی فرهنگ شهرت از زبان دبیرانش 

برگزاری و کم و کیف همایش ملی فرهنگ شهرت در تحوالات هنر، رسانه و جامعه توسط دبیران اجرایی و علمی همایش، تشریح شد.   

به گزارش خبرآنلاین،به نقل از روابط عمومی حوزه هنری، همایش ملی فرهنگ شهرت در تحوالات هنر، رسانه و جامعه با حضور مجید سلیمانی ساسانی دبیر اجرایی همایش و احسان شاه قاسمی دبیر علمی همایش امروز ۷ اسفند در پژوهشکده فرهنگ و اسلامی حوزه هنری برگزار شد.

فرهنگ شهرت تهدید است اما حذف نشدنی

در ابتدای این جلسه، سلیمانی ساسانی گفت: امروز مهمترین رسانه اجتماعی جدید، سلبریتی ها هستند و نمی توان به فرهنگ شهرت بی تفاوت بود.
وی ادامه داد: این همایش ملی است و تلاش می‌شود پژوهش‌های چند ساله دانشجویان و پژوهشگران در این عرصه، ارائه شود.
دبیر اجرایی این همایش در ادامه اظهار داشت: اعضای شورای سیاست گذار همایش را آقایان ساعی رئیس دانشگاه سوره، خیامی هیأت علمی دانشگاه امام صادق، صفار هرندی رئیس پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی، بیچرانلو عضو هیأت علمی ارتباطات دانشگاه، شاه قاسمی و مجید سلیمانی تشکیل می‌دهند.
سلیمانی در ادامه بیان داشت: ارزیابی تغییر و تحولات اجتماعی ،سیاسی، فرهنگی و.... به واسطهٔ فرهنگ شهرت در ایران، شکل گیری شناخت و معرفت نظام مند نسبت به مقولات سلبریتی و هواداری در میان سیاستگذارن رسانه ای فرهنگی ایران از اهداف این همایش است.
دبیر اجرای همایش ملی فرهنگ شهرت در تحوالات هنر، رسانه و جامعه خاطرنشان کرد: ۳۱ فرودین مهلت ارسال چکیده پژوهش ها و مقالات است، ۳۱ مرداد ماه مشروح پژوهش‌ها و مقالات باید ارسال شود و ۱۵ مهر سال آینده را نیز برای برگزاری همایش در نظر گرفته‌ایم.

تمسخر طرفداران« بی تی اس» در ایران، واقعیت را تغییر نمی‌دهد
در ادامه این برنامه ، شاه قاسمی دبیر علمی همایش گفت: چند سالی است که در پژوهشکده و دانشگاه تهران پژوهش هایی انجام دادیم. در ۱۰ سال گذشته درباره مساله شهرت هشدار دادیم. درواقع فرهنگ شهرت، تهدیدی برای جامعه ماست، اما باید منطقی باشیم و بپذیریم و فرهنگ شهرت حذف شدنی نیست. حوادث تلخ سال گذشته، بازتاب پژوهش‌های ما در سالیان قبل بود، هشدارها داده شد، ولی صدای آن به جایی نرسید.
وی ادامه داد: ما هشدار دادیم و کسی جدی نگرفت چون سلبریتی‌ها را سطحی می دیدند، اما سال گذشته شاهد بودیم، نوجوان خشمگین در گروه های چند صد نفره حضور داشتند، نمی‌دانستند چه می خواهند و فقط فحاشی می کردند و وقت مذاکره هم کسی نبود که آنها قبولش داشته باشند و بشود فرستاد تا با آنها مذاکره کند. علوم انسانی باید پیش از وقوع پیش بینی کند و بعد از وقوع باید آن را حل کرد.
شاه قاسمی اظهار داشت: علم قهرمان بازی ندارد و مساله شهرت در ایران جدی است چراکه نوجوان ها را درگیر کرده. می‌توان طرفداران« بی تی اس» را مسخره کرد، اما این تمسخر این واقعیت را تغییر نمی دهد که در سال‌های اخیر، ایران در سرچ بی تی اس در دنیا اول شده است.

وی در ادامه با معرفی اعضای هیات علمی همایش به محورهای این رویداد پرداخت و گفت:با توجه به نیازهای پژوهش های در کشور، محور اول همایش، رسانه های جمعی و فرهنگ شهرت است.
محور دوم رسانه‌ها و شبکه اجتماعی و فرهنگ شهرت است. باید توجه داشت ایرانیان رفتارهای خاص تری در شبکه های اجتماعی با توجه به فیلتربودن آن‌ها دارند.


وی ادامه داد: محور سوم فرهنگ و شهرت است. پژوهشی جالب درباره روحانیون و شهرت انجام شده، در آن بیان شده روحانیون می خواستند اینستاگرام را روحانی کنند، اما خود اینستاگرامی شدن و حالا تنها فرقشان با بلاگرهای دیگر، لباس روحانیت است.
حوزه دیگر هنر و فرهنگ شهرت است؛ اینکه نمایش کار هنری در بستر مجازی مهمتر از نفس و خود آن کار و اثر هنری است.
سیاست گذاری و حقوق سلبریتی و فرهنگ شهرت، سواد رسانه ای و فرهنگ شهرت از دیگر محورهای این همایش است. توجه به این نکته ضروری است هزاران میلیارد بودجه صرف سواد رسانه ‌ای شده و نتیجه آن را در زن زندگی آزادی دیدیم.
دبیر علمی این همایش در ادامه توضیح داد: محور گروه‌های جنسیتی و شهرت دیگر محور همایش است و در آن شرح تفاوت شهرت در دنیای مردان و زنان بسیار اهمیت دارد.
محور نهم فرهنگ هواداری و اینکه هواداری در ایران چه شکلی دارد را شامل می‌شود و موج کره ای و هواداران و هواداران بی تی اس در ایران، دو زیرمجموعه آن است‌. محور دین و شهرت و دین شهرت آخرین محور این همایش محسوب می‌شود.
شاه قاسمی در ادامه بیان داشت: ما در این همایش، پژوهشی که خوب انجام شده باشد را می پذیریم و در این رویداد سلایق شخصی خود را اعمال نمی کنیم، پس اگر نگاه مثبتی به هواداران بی تی اس دارید و پژوهش انجام می دهید، آن را برای ما ارسال کنید.

وی ادامه داد: ما تلاش کردیم کارمان را به صورت حرفه‌ای انجام داده و با حوصله کارها را به سرانجام برسانیم.
مشارکت فعال دانشجویان کارشناسی و افرادی که تازه وارد دانشگاه شده‌اند در این همایش، برای ما در اولویت است . درصمن سعی می کنیم پژوهشگران فارسی زبان از سراسر دنیا بتوانند در همایش شرکت کنند.
در ‌پایان این برنامه مجید سلیمانی ساسانی گفت: برخی از مقالات برگزیده در همایش، در نشریات علمی پژوهشی چاپ می شود و برخی از مقالات در همایش قرائت خواهد شد و محل برگزاری آن نیز به طور مشترک در حوزه هنری و دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران خواهد بود.

۲۲۰۵۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1877850

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =