موج عظیمی که به سرنشینان فرصت فرار نداد/ معمای غرق شدن «اس‌اس نمسیس»

کشتی بخار «اس‌اس نمسیس» که در ژوئیه سال ۱۹۰۴ در حال حمل زغال‌سنگ به ملبورن استرالیا بود پس از مواجهه با طوفانی شدید ناپدید شد.

به گزارش خبرآنلاین، در هفته‌های بعد از این حادثه اجساد ۳۲ خدمه و بخش‌هایی از بدنه آهنی کشتی در ساحل پیدا شد، اما محل غرق این کشتی ۶۰ متری به صورت یک راز باقی ماند.

به نقل از یورونیوز، حالا این کشتی بریتانیایی سرانجام بیش از یک قرن بعد پیدا شده است. بنابر اعلام وزارت محیط زیست و میراث نیو ساوت ولز، موسسه‌ای که متخصص جستجوی کانتینرهای کشتی‌های غرق شده به طور تصادفی لاشه این کشتی را در کف دریا یافته است.

موج عظیمی که به سرنشینان فرصت فرار نداد/ معمای غرق شدن «اس‌اس نمسیس»

این موسسه که «ساب‌سی پروفشنال مرین» نام دارد، در سال ۲۰۲۲ در تلاش برای یافتن محموله‌ای گمشده در سواحل سیدنی به صورت اتفاقی این کشتی را در عمق ۱۶۰ متری آب و در فاصله ۲۵ کیلومتری ساحل پیدا کرد.

هرچند مقامات دولتی حدس می‌زدند که این لاشه احتمالا متعلق به همان کشتی بخار نمسیس است، با این حال این گمان تا اواخر سال ۲۰۲۳ که آژانس ملی علمی استرالیا توانست از آن عکسبرداری کند به طور رسمی تایید نشد.

در تصاویر به دست آمده که با استفاده از دوربین‌های وضوح بالا گرفته شده است، کشتی به شدت صدمه‌خورده دیده می‌شود که روی دشتی شنی در کف دریا قرار گرفته است.

فیل واندنبوشه، نقشه‌بردار هیدروگرافی در این موسسه، در این باره گفت: «بازرسی بصری ما از لاشه با استفاده از دوربین مجهز نشان داد که برخی از سازه‌های کلیدی کشتی هنوز سالم و قابل شناسایی هستند، از جمله دو لنگر کشتی که در کف دریا قرار گرفته‌اند.»

پس از بررسی دقیق کشتی غرق شده، مقامات همچنین مشخص کردند که احتمالا چه اتفاقی برای کشتی افتاده است. آنها تشخیص دادند که موج بزرگی در سواحل بندر «ولونگونگ» به کشتی اصابت کرده و با نفوذ آب به داخل موتور، کشتی غرق شده است.

در گزارش منتشره آمده است: «کشتی آنقدر سریع غرق شد که خدمه فرصت استفاده از قایق‌های نجات را پیدا نکردند.»

موج عظیمی که به سرنشینان فرصت فرار نداد/ معمای غرق شدن «اس‌اس نمسیس»

مقامات دولتی می‌گویند در حال یافتن اعضای خانواده خدمه استرالیایی، بریتانیایی و کانادایی هستند که با کشتی ۱۳۹۳ تنی غرق شده‌اند. پنی شارپ، وزیر محیط زیست و میراث نیوساوت ولز، در این باره گفت: «حدود ۴۰ کودک والدین خود را در این حادثه از دست دادند و امیدوارم این کشف به خانواده‌های قربانیان درباره کمک کند که از فرجام این پرونده مطلع شوند».

اعلام کشف این لاشه تنها یک ماه پس از آن صورت می گیرد که محققان لاشه «ام‌وی‌بلایت استار»، یک کشتی باری ساحلی را که نیم قرن پیش در سواحل استرالیا غرق شد، پیدا کردند. ۱۰ خدمه آن کشتی قبل از غرق شدن از کشتی فرار کردند، اما سه نفر قبل از اینکه امدادگران از راه برسند جان خود را از دست دادند.

به گفته مقامات، تا کنون تنها نیمی از بیش از ۲۰۰ کشتی غرق شده در سواحل نیو ساوت ولز شناسایی شده است.

۵۸۵۸

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1878170

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =