محصولی: با شورای ائتلاف اختلاف داشته و داریم/۷ ، ۸ نفر از اعضای شانا خط قرمز ما بودند که وارد لیست نهایی نشوند

دبیر کل جبهه پایداری گفت: ما انتخابات را در ایران هم حق تعیین سرنوشت، حل الناس و تکلیف می‌دانیم. در جمهوری اسلامی علیرغم شرایط مختلف از جمله هشت سال دفاع مقدس یا شرایط امنیتی و طبیعی مثل زلزله و سیل، هیچ وقت مانع تعطیلی انتخابات نشده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، صادق محصولی، دبیر کل جبهه پایداری در نشست خبری خبر خود با خبرنگاران گفت: امام راحل مردم را باور داشت و نقش و جایگاه مردم در فعالیت‌های مختلف نظام، بی‌بدیل تعریف شده و مردم سالاری دینی در خط امام وجود دارد. اگر کسی معتقد به خط امام باشد باید در نقش بیشتر دادن مردم به موضوع حاکمیت و حکمرانی و هم‌چنین دخالت مردم در سرنوشت خود، از امام تبعیت کند.

بنابر گزارش تسنیم، محصولی گفت: بعضا می‌بینیم برخی جریانات در عین اینکه مدعی تبعیت از خط امام هستند ولی با انواع رفتار و رفتار، مانع حضور مردم در مشارکت بیشتر در مقاطع حساسی مثل انتخابات می‌شوند؛ این عدم تبعیت از خط امام تلقی می‌شود.

انتخابات دموکراتیک و آزاد در ایران، محصول جمهوری اسلامی است

وی بیان کرد: انتخابات دموکراتیک و آزاد در ایران، محصول جمهوری اسلامی است و حکومت پدرسالار و دیکتاتوری پهلوی چنین ظرفیتی نداشت و اساسا سلطنت و حکومت سلطنتی ارتباط و نسبتی با رأی مردم ندارد و انتخابات واقعی در پسا انقلاب و صورت گرفته است. در ایران عزیز ما تعیین سرنوشت و حق الناس رأی مردم است.

دبیرکل پایداری اظهار کرد: ما انتخابات را در ایران هم حق تعیین سرنوشت، حل الناس و تکلیف می‌دانیم. در جمهوری اسلامی علیرغم شرایط مختلف از جمله هشت سال دفاع مقدس یا شرایط امنیتی و طبیعی مثل زلزله و سیل، هیچ وقت مانع تعطیلی انتخابات نشده است.

وی گفت: پروژه اعتبارزدایی از انتخابات در سال ۱۳۷۶ در ایران کلید خورد و گفتند «اسم یکی را مینویسیم و به فلانی رای می‌دهیم» و در سال ۸۸ پروژه اعتبارزدایی عملیاتی شد و با کمک و حضور مردم در همان سال دفن شد و الحمدلله مردم‌سالاری تا آخر جمهوری اسلامی متحد باقی خواهد ماند.

دبیرکل پایداری اظهار داشت: انتخابات مقوم نظام و بسترساز امنیت، پیشرفت و تمدن است. انتخابات در ایران با گرایش‌های سلایق مختلف و آزاد و گفتمان‌های متنوع فکری داخل نظام صورت می‌گیرد. اثر وضعی انتخابات هم اصلاح حکمرانی و رفع مشکلات از مردم و بهبود روش کشورداری است.

مردم سالاری دینی در ایران امری تزیینی نیست

محصولی گفت: مردم سالاری دینی در ایران امری تزیینی نیست بلکه واقعی بوده و برخی خلاف لیبرال دموکراسی در دنیا امر سیاسی بین کانونهای قدرت دست به دست نمی‌شود بلکه اینجا گرایش‌های مختلف نقش داشته و مردم در تعیین سرنوشت خود حضور دارند.

وی گفت: در آمریکا شاهد نبودیم که حاکمیت از دو حزب خارج شده باشد و مردم نقش جداگانه‌ای از آنچه این دو حزب دیکته می‌کند داشته باشند؛ نتیجه این دو حزب را در دو رییس‌جمهور اخیر آمریکا شاهدیم که خودشان می‌گویند ترامپ دیوانه است و یا بایدن که فرسوده و فرتوت است و مشکلات ذهنی دارد. این نتیجه لیبرال دموکراسی بر خلاف دموکراسی در ایران است.

دبیرکل پایداری عنوان کرد: با اینکه پایداری تحزب را برای کادرسازی و پرورش حکمرانان جوان لازم می‌داند اما ما انتخابات را متعلق به توده مردم می‌دانیم و پایداری خدا باور و اسلام بنیاد است و انتخابات را مردم بنیاد و مردم گرا می‌خواهیم و به گفته امام خامنه‌ای، مشروعیت و مقبولیت جمهوری اسلامی بسته به حضور مردم است.

جبهه پایداری به سمت سکولاریسم نمی‌رود

وی افزود: جبهه پایداری به سمت سکولاریسم نمی‌رود؛ جبهه پایداری حزبی سیاست زده نیست و خط اصلی خود را در راستای آموزه های فقاهتی آیت الله مصباح دنبال می‌کند؛ کمااینکه هم اکنون نیز مبانی ایدئولوژیک خود را با حضور سه فقیه ادامه می‌دهد.  

محصولی ادامه داد: همانطور که امام خامنه ای گفتند میدان انتخابات باید میدان مشارکت باشد؛ باید حزب معبد باشد نه اینکه حزب را معبود خود کنیم و آن را پرستش کنیم؛ جبهه پایداری به این فکر می‌کند که چگونه می‌تواند سودمند تر از گذشته خود باشد اگر حزبی برای جامعه خود سودمند نباشد نمی‌تواند افراد خود را به عنوان مرد زمانه خود پرورش دهد.

دبیرکل پایداری عنوان کرد: جبهه پایداری انتخابات آتی را یوم الله  و راهی برای کارآمدتر شدن و انقلابی تر شدن مجلس دوازدهم دولت سیزدهم می‌داند؛ برنامه ریزی‌های اقتصادی باید مردم محور باشد. توصیه رهبری بر روی  مردم محور شدن اقتصاد بوده که یکی از شاخص های آن عدالت محوری است.

وی تصریح کرد: انشاالله مجلس آینده با همکاری قوای سه گانه و عدم دخالت نمایندگان در قوه مجریه  بتواند خدمت بیشتری کند و در عین افزایش نظارت باید نمایندگان دوشادوش دولت نسبت به رفع کاستی ها در حوزه اقتصادی تلاش کنند. تضعیف دولت گناه نابخشودنی است و یکی از استراتژی های وحدت کمک به دولت برای حل مشکلات بوده است‌.

وی افزود: ما نه قاضی هستیم و نه وکیل و نه حقوق دان پس نمیشود یکی را متهم کنیم ما اگر می گوییم این فرد در لیست نباشد بدین معنا نیست که درباره اش در فضای مجازی صحبت میشود حتما درست است! یا مشکل دارند؟. همچنین نه تنها این فرد بلکه خیلی از افرادی بودن در لیست که ما خواهان نبودن آنها بودیم.

تفاوت جبهه پایداری و جریان شانا و دلیل ائتلاف این جبهه در این دوره با شانا چیست؟

محصولی در پاسخ به سوالی در خصوص تفاوت جبهه پایداری و جریان شانا و دلیل ائتلاف این جبهه در این دوره با شانا چیست؟ گفت: ما در جبهه پایداری با دوستان شورای ائتلاف اختلافاتی داشته و داریم. وحدت ما به این معنی نیست که یکی شدیم، بلکه به این معنی است که با اغماض سعی کردیم به جامعه این نسیم وحدت را القا کنیم و به نوبه خود سعی کردیم به دوستان دیگر انقلابی هم آن را منتشر و منتقل کنیم.

وی ادامه داد: در گذشته ما بارها با این دوستان وحدت کردیم. من در ۶+۵ یکی از رکن‌های جلسات وحدت بین نیروهای انقلابی بودم. از آن موقع گرفته تا لیست دو دوره قبل و زمانی که اصلاح طلبان بیشتر رای اوردند یا همین دوره مجلس فعلی ما لیست مشترک دادیم پس این وحدتیز جدیدی نیست اما هرچه جلوتر آمدیم به چیزهایی که می‌خواستیم نزدیکتر شدیم.

محصولی با اشاره به اینکه به جای سهمیه بندی شاخص شایسته سالاری را قرار دادیم خاطرنشان کرد: افرادی که شائبه‌هایی داشتند حدود ۷ ۸ نفر بودند و از دوستان شانا نظرشان بود که آنها در لیست باشند اما خطوط قرمز ما بودند و ما اعلام کرده بودیم هر کس شائبه داشته باشد چه مالی و چه غیره در لیست نبایند باشد و دوستان شانا هم با ما توفق کردند. شاخص محور بودن افراد ملاک ما بود نه سهمیه بندی؛ ملاک ما رسیدن به توافقی بود که در آن رعایت اصول نیز به صورت حداکثری در آن صورت پذیرد.

جبهه پایداری کدام جریان را رقیب خود می‌داند

وی در پاسخ به سوالی درخصوص اینکه جبهه پایداری کدام جریان را رقیب خود می‌داند و اینکه آیا در هیات رییسه مجلس آینده، روند مستقل خواهید داشت و به ریاست آقای قالیباف تن می‌دهید؟، گفت: رقیب جبهه پایداری آن‌هایی هستند که با ارزش‌های انقلابی تعارض دارند. هرکسی که در صحنه سیاسی کشور به دنبال پیشرفت کشور و اعتلای جمهوری اسلامی است، پایداری خود را با آنها هم افزا می‌بیند، فارغ از اینکه اسم آنها در لیست اصولگرا باشد یا نباشد.

دبیرکل جبهه پایداری عنوان کرد: ملاک ما این است که آیا این افراد به‌دنبال پیشرفت نظام بوده و بالا بردن قدرت جمهوری اسلامی را با تبلیغ در افزایش مشارکت و اقداماتی که منجر به این شود، میکنند؟ کسانی که در کشور سیاه‌نمایی می‌کنند و خدماتی که دولت و شخص آقای رییسی انجام داده و پیشرفت‌های عمده و قدرت کشور که در تاریخ بی‌نظیر بوده را نمی‌بینند، کسانی که دنبال تضعیف نظام هستند و آنها که دنبال گرایش به غرب و دیکته های اعمال شده از محاکمه بین المللی وابسته به کاپیتالیسم هستند، رقیب ما هستند.

محصولی گفت: باید ببینیم بعد از انتخابات باید ببینیم ترکیب مجلس چگونه می‌شود، پایداری چه با این دوستان شورای ائتلاف، سایرین و با آنها که دلسوز انقلاب هستند مثل گذشته همکاری خواهد کرد. از الان نباید در این باره حرف بزنیم و باید دید چه چیزی در مجلس رقم می‌خورد و نمایندگان مجلس در این باره تصمیم‌گیری می‌کنند. ما همکاری را با گروه‌های انقلابی ادامه خواهیم داد.

برنامه سیاست خارجی و ارتباط بین المللی جبهه پایداری چیست؟

دبیر کل جبهه پایداری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه سوالی درباره سیاست خارجی و ارتباط بین المللی این جبهه چگونه است، گفت: در واقع ما در دنیایی زندگی میکنیم که بدون همسایه و کشورهای منطقه و بین الملل نمیشود زندگی کرد؛ از این رو ارتباط با دنیا محور اصلی یک کشور و همچنین جمهوری اسلامی ایران است.

وی افزود: اما باید این ارتباط براساس مصلحت و احترام دو طرفه باشد و اگر کشور این اصول را رعایت نکند قطعا ارتباط با آن سخت می شود. ایران چندین بار اعلام کرده است که وابستگی به هیچ ابرقدرت های جهانی را نمی‌پذیرید اما در روابط بین‌الملل با همه کشورها هیچ محدودیتی وجود ندارد.

محصولی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آقای قالیباف در اطلاعیه ای اعلام کردند که لیست اصلی ما همین لیست شانا و پایداری به عنوان لیست اصلی جبهه انقلاب است و در دیگر لیستها حضور ندارند، آیا نامزدهای پایداری هم فهرست اصلی‌شان همین لیست است و بقیه فهرست‌ها با نظر شخصی خودشان اسم نامزدهای پایداری را اضافه کردند گفت: طبیعتا ما با هفت هشت گروه صحبت کردیم اما وقتی ائتلاف می‌کنیم به همین منظور است که بعدا حرفی غیر از ائتلاف زده نشود.

وی ادامه داد: قطعا لیست اصلی هر دو جبهه همین لیستی که اعلام شده و اینجا برای یکی از دوستان که گفتند شما قبلا مخالف اقای قالیباف بودید و الان برای ترس ازباخت با جبهه آنها ائتلاف کردید یادآور شوم که همانطور که در تبلیغات شاهد بودید دو سر لیست داریم، اقای اقا طهرانی و اقای قالیباف و با احترام به همه اعضای لیست این دو نفر سر لیست هستند.

محصولی در پاسخ به سوالی مبنی بر دلیل نبویان و حضور یا عدم حضورش در لیست و اینکه آیا با اصرار جبهه پایداری بوده یا خیر گفت: ما با ائتلاف که صحبت می‌کردیم مشخص شد که در سازوکاری که شانا تعریف کرده مثل مصاحبه با آن هزار و چند نفر و خروجی ۹۰ نفره و بعد خروجی افراد نهایی، نبودیم. البته این نبود که گروه‌های مختلف با انجا مذاکره جدا داشته باشیم این یک کار زشت است که با گروهی جدا صحبت کنید.

وی ادامه داد: ما نه قاضی هستیم، نه وکیل هستیم و نه حقوقدادن. ما نمی‌توانیم کسی را متهم به کار خلاف و جرمی کنیم، آن هم قبل از اینکه در دادگاه‌های صالحه مشخص و روشن شده باشد. اگر می‌گوییم در لیست نباشد فرض را بر این گذاشتیم که بحث سر این هست که مردم نسبت به موضوعی حساسیت نشان می‌دهند و ما تاکید می‌کنیم افرادی که شائبه دارند نباشند، نتنها ایشان بلکه تعدادی دیگری که دارای شائبه بودند.

این جریان چپ بود که اصرار داشت که پایداری مقابل رئیس مجلس است

محصولی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه جبهه پایداری با وجود اینکه در مجلس یازدهم به عملکرد شورای ائتلاف حتی بیش از اصلاح طلبان انتقاد داشت چطور بار دیگر با شورای ائتلاف لیست مشترک داد؟ گفت: متاسفانه بعضا مثل این سوال فضاسازی رسانه‌ای علیه جبهه پایداری صورت می‌گیرد و هر دروغی را به عنوان راست به خورد مردم می‌دهند.

وی افزود: این جریان چپ بود که اصرار داشت که پایداری مقابل رئیس مجلس است.  ۸۰ ۹۰ مقاله بعد از مجمع عمومی اخیر پایداری نوشته شد و تلاش شد تا با پولهایی که معلوم نیست از کجا تامین می‌شود در جهت اختلافات و ضریب دادن به این اختلافات بنویسند  در حالی که چنین چیزی واقعیت نداشت. اصولگرایان به هیچ وجه مجاز نیستند که ایرادات و نواقص را لاپوشانی کنند. انقلابی‌گری یعنی اینکه اگر ضعفی بود را بیان کنیم و در جهت رفع آن تلاش کنیم و خوشبختانه این افتخار دوستان انقلابی بود که در برابر ضعف‌ها سکوت نکردند.

دبیرکل جبهه پایداری تصریح کرد:‌ دولت و مجلس در این مدت کارهای بسیار بزرگی انجام داده‌اند و مجلس قوانینی بسیار خوبی وضع کرده است. نباید مثل اصلاح طلبان چشم خود را ببندیم و نکات مثبت را نبینیم‌. در دولت قبل یک هواپیما آوردند و گفتند که بفرمایید هواپیما و وزیری که افتخار او این بود که یک مسکن نساخته رفت باید پله های هواپیما و گفت بفرمایید  هواپیما در حالی که دولت سیزدهم تاکنون حدود ۵۷ هواپیما وارد کرده است که البته این انتقاد به دوستان خبرگزاری ایرنا وارد است که چرا دستاوردهای دولت را آنطور که باید و شاید بازتاب نداده‌اند.

محصولی در ادامه اظهاراتش گفت: ما در داخل شورای مرکزی جبهه پایداری حتی چنین چیزی را نداریم که چون فلانی از ما بوده پس ایرادات او را لاپوشانی کنیم. خیلی ها با ما بودند ولی الان دیگر با ما نیستند چون دیدیم ممکن است دیگر تداعی کننده منویات رهبر انقلاب نباشند با آن قطع همکاری کردیم. بنابراین ما در عین حال که اختلاف سلیقه داریم،  اشتراکات زیادی هم داریم. ما  مخالفیم این هستیم که الان در فضای رسانه ای برخی ها که مدعی انقلابی گری هستند بددهنی می‌کنند. ما این اظهارات را مخالف نظرات رهبر انقلاب می‌دانیم. ما با تمرکز بیشتر بر روی اشتراکات به دولت کمک می‌کنیم که در جهت رفع مشکلات حرکت کند.

۲۱۹۲۱۵

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1878278

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =