دلار باز هم از کنترل دولت خارج شد؟/ نمودار افزایش قیمت از ابتدای زمستان 1402

دلار در عصر روز گذشته با رشد قیمتی ۵۵۰ تومانی به نیمه کانال ۵۸ هزار تومانی رسید. سکه نیز در سطوح قیمتی انتهای کانال ۳۳ میلیون تومانی معامله شد. تحلیلگران معتقدند که احتمال واکنش ‌بازارساز به این نرخ‌ها وجود دارد.

به گزارش خبرآنلاین همزمان با افت دمای هوای تهران تب و تاب معاملات میدان فردوسی و سبزه میدان بالا رفته و نرخ‌ها در حال پیشروی است. نیمه‌های کانال 58 هزار تومانی که به عنوان سقف تاریخی قیمت دلار آزاد محسوب می‌شود روز گذشته محل نوسان نرخ اسکناس آمریکایی بود. حتی در برخی از معاملات دیروز نرخ ارز مذکور پای خود را از این بازه فراتر گذاشته و در سطوح قیمتی انتهای کانال 58 قیمت خورد.
روزنامه دنیای اقتصاد نوشت:به نظر می‌رسد پس از ثبات قیمت‌های پیاپی در بازار سال جاری، نرخ ارز در روزهای پایان سال در حال جبران عقب‌افتادگی است.

دلار باز هم از کنترل دولت خارج شد؟/ نمودار افزایش قیمت از ابتدای زمستان 1402

فعالان بازار محدوده حال حاضر نرخ ارز را حساس تلقی کرده و معتقدند که بازارساز نسبت به این روند افزایشی واکنش نشان خواهد داد. این افراد ضمن اشاره بر روندهای افزایشی پیشین نرخ ارز و افت قیمت‌های پس از آن، بر این باورند که به احتمال زیاد نهاد بازارساز با تقویت بخش عرضه در بازار از پول ملی حمایت کرده و در نتیجه روند افزایشی جدید جبران شود. البته قابل ذکر است که در هفته گذشته بانک مرکزی با افزایش سقف سهمیه ارز مسافرتی تلاش کرد تا بخشی از تقاضای ارزی را پاسخ دهد و از فشار روی معاملات آزاد بکاهد. در نتیجه می‌توان گفت این شرایط بازار با درنظر گرفتن سیاست جدید بازارساز است و درصورتی که این عملیات اجرایی نمی‌شد احتمال رشد قیمت‌های شدیدتر در بازار وجود داشت. اما سوال اصلی اینجاست که واکنش بازارساز چه زمانی و تا چه میزانی خواهد بود.

23302

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1878499

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

آخرین اخبار اقتصادی

در بحث مشارکت کنید